İskandinavya’nın üç güzelini yakından tanıyın

İskandinavya’nın üç güzelini yakından tanıyın

Kuzey Avrupa’da bulunan Norveç, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerin oluşturduğu bir coğrafya İskandinavya. Gerek doğası gerek gezilecek yerleri ile turistlerin uğrak mekanlarından. İskandinavya denilince akılara hep Fiyortlar geliyor. Ama bir de İskandinavya’nın Kopenhag, Stockholm ve Oslo adındaki güzel mi güzel başkentleri de var. İskandinavya’nın başkentleri olan bu üç yer kesinlikle gezilip görülmeli. İşte İskandinavya başkentlerini yakından tanıyın:

Stockholm

İsveç’in başkenti olan Stockholm, İskandinavya’nın en turistik yerleri arasında bulunuyor. Bir sürü küçük adacıktan oluşan bu yer Kuzey’in Venedik’i olarak adlandırılıyor. Bu şehirde gezerken harika dakikalar geçirebilirsiniz. Farklı mimariye sahip evleri ve farklı doğası ile hayran kalacaksınız.

Üç farklı bölgeden oluşan şehirde gezilecek çok güzel yerler var. Stockholm’de gezilecek yerler arasında Kunpsrad Parkı, Fjallgatan Tepesi, Tiyatro Binası ve Kraliyet Sarayı bulunuyor. Ayrıca yerel halk tarafından ülkenin en güzel binası olarak seçilen Belediye Sarayı’da mutlaka görülmeli.

Gamla Stan Adası’nda bulunan Kungliga Slottet Kraliyet Sarayı’da Stockholm’de turist çeken önemli yerler arasında. İsveç kraliyet ailesinin resmi rezidansı olarak kullanılan saray, Avrupa’nın en büyük kraliyet sarayları arasında yerini alıyor. Barok stilindeki mimarisine sahip sarayın içerisinde 608 oda bulunuyor.

Stockholm’de yemek yiyecekler çok şanslı. Çünkü birbirinden lezzetli yemekleri ile Stockholm mutfağı onları bekliyor. Bu şehirde kesinlikle balık ürünlerinden yemelisiniz. Turistlerin en çok tercih ettiği balık çorbasıdır. İsveç köftesi de çok meşhur ve lezzetli bir diğer yemeği… Gerdas, String ve Kvarnen yemek yiyebileceğiniz güzel restoranları arasında.

Oslo

Noverç’in yeşil başkenti Oslo, Kopenhag ve Stockholm’den sonra İskandinavya’nın en büyük şehirlerinden biri. Ayrıca dünyadaki yaşam standardı yüksek olan şehirlerin arasında yer alıyor. Oslo yeşil alanı çok fazla olduğu için yeşil başkent olarak nam salmış.

Oslo’da gezilecek yerler arasında Kraliyet Sarayı, Belediye Sarayı, Meclis Binası, Folk Müzesi, Viking Gemileri Müzesi gibi yerler var. Büyük bir heykel parkı olan Vigeland Parkı’na gelerek hem heykelleri görün hem de doğanın içinde huzur bulun. Heykellerin bulunduğu merdivenlerde oturarak Norveç havasını ciğerlerinize çekin. Ayrıca Norveç’e gelmişken tabii ki Fiyort turu yapabilirsiniz. Yapacağınız bu güzel turda Fiyortları yakından görebilirsiniz.

Oslo’da ne yenir diyenlere hep Norveç Somonu önerilir. Evet, Norveç’in somonu çok ünlü bu yüzden tadına mutlaka bakmalısınız. Bunun dışında da geyik kebabı da burada meşhur yemekler arasında. Yemekleri biraz pahalı da olsa emin olun buna değiyor.

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, çok sakin bir şehir. Sakin olduğuna bakmayın dünyanın en mutlu insanları yaşıyor burada. Oslo gibi burası da yaşam standartlarının yüksek olduğu bir yer. Ilıman bir iklime sahip olan Kopenhag’da her mevsim rahatça gezebilirsiniz.

Kopenhag’da gezilecek yerler arasında Christianborg Kalesi, Rosenborg Kalesi Opera Binası, Amelienborg Sarayı, Black Diamond ve Langelinie Rıhtımı bulunuyor. Tertemiz atmosfere sahip şehir de harika bir şehir turu yapma fırsatı bulunyorsunuz.

Langelini Rıhtımı’nda bulunan ve şehrin simgesi haline gelmiş olan Küçük Deniz Kızı heykelini de mutlaka görmelisiniz. Kayaların üzerinde bulunan denizkızı heykeli Hans Christian Andersen’in ”Küçük Deniz Kızı” masalından esinlenerek yapılmış. Heykeli her yıl dünyanın bir çok farklı yerinden gelen turistler ziyaret ediyor.

Kopenhag’da yemek için gidebileceğiniz çok güzel restoranlar bulunuyor. Bunlardan bazıları Alberto K, Geranium ve Kokkeriet. Bu güzel yerlerde Kopenhag mutfağından Wienerbrod adındaki çöreği, Medisterpolse ve Spandauer adındaki lezzetleri mutlaka denemelisiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account