İşediği için heykeli dikilen çocuk!

İşediği için heykeli dikilen çocuk!

Aylin Saraçoğlu – Brüksel şehrinin simgelerinden sayılan Manneken Piss (İşeyen Çocuk) heykelini göreceğim için heyecanlıyım. Tarif edildiği üzere, şehrin Grote Markt olarak isimlendirilen Büyük Meydanı’na inen Letuve sokağından yürüyorum. Heykel, Letuve ile Chene sokaklarının kesiştiği yerdeymiş.

yoldasin_manneken_piss2

Evet, işte vardım. Uzakdoğulu turistler neredeyse etten duvar oluşturmuşlar. Çince konuşmaları duyduğum tarafa doğru gidiyorum ve Çince bilmenin avantajını kullanarak, “duibuqi” (affedersiniz) diye kendime yer açmaya çalışıyorum. “Meiquanxi” (sorun değil) cevaplarıyla ilerliyorum.

Sonunda bir aralık bulmayı başardım. Ama ortada heykel yok. Acaba herkesin gördüğü heykeli bir tek ben mi göremiyorum! Çinli grup “zaijian” (görüşürüz) diye hızla gidiyor. Bunlar heykeli çalmış da kaçıyor, olabilirler mi!

İyice boşalan yerden tekrar bakıyorum. Ortadaki çeşmenin üstünde bir heykelcik, hatta biblo var! Sonradan 61 cm boyunda olduğunu öğreniyorum. Meşhur heykel buymuş! Brüksel’in çok lezzetli çikolatalarından paketler dolusu yesem yaşadığım hayal kırıklığını ancak atabilirim!

Pazarlamadaki ustalık

yoldasin_manneken_piss3

Ancak daha sonra pazarlamadaki ustalığı düşününce “bravo” diyorum. Yapımı 1600’lü yıllara uzanan bronz heykel için anlatılan birçok hikaye, çocuğa Noel günü Noel Baba kostümü gibi farklı günlerde farklı kıyafetler giydirilmesi, festivallerde su yerine bira akıtılması v.b. gibi çeşitli atraksiyonlar onu cazip hale getiriyor.

Türklerin Belçika’ya çalışmaya gitmelerinin 50.yılı dolayısıyla geçtiğimiz yıl yapılan kutlamalarda heykele Türk işçi kıyafetleri giydirilmişti. Gazetelerde ve televizyonlarda “Ünlü Belçikalı çocuk Türk oldu” manşetleriyle verilmişti.

Heykel tarih boyunca defalarca çalınıp, yerine yenisi yapılmış. Bakmışlar ki bu böyle olmayacak, 1965 yılında aslını şehir müzesine alıp, yerine kopyasını koymuşlar. 500’den fazla olan kıyafetleri de şehir müzesinde sergileniyor.

Anlatılan hikayelerden herhalde çocuğu en çok öveni savaş zamanı bir bomba fitili üzerine işeyip bombayı söndürmesi. En yaygın olanı ise onun birkaç gün boyunca kaybolan bir asilzade çocuğu oluşu. Sonunda babası onu bulduğunda çocuk işemektedir, asilzade baba, oğluna kavuşmanın sevinciyle onun heykelini yapar.
Hikayeler farklı olsa da, Belçikalılar İşeyen Çocuk heykelini genel olarak özgürlüğün ve doğallığın bir sembolü olarak görüyorlar.

Etraftaki tüm çikolata mağazalarında heykelin çikolatadan yapılmış benzerleri var. Hediyelik eşya mağazaları da bu heykelin tasvir edildiği kupa, magnet, anahtarlık, tişört, açacak, peçete, tuzluk gibi pek çok eşya ile dopdolu.

Sonuçta hikayesi olan, üzerinde çalışılmış ve cazibesi artırılmış, özenilmiş bu heykel, ticarete ciddi bir ivme kazandırıyor. Onunla fotoğraf çektiren, ülkelerine anılarını çoğaltarak dönen turistler mutlu, gelirlerini arttıran esnaf daha da mutlu…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account