İngiltere’nin Stratford’u veya “to be or not to be…”

İngiltere’nin Stratford’u veya “to be or not to be…”

Kültür ve sanat şehri Stratford Upon – Avon, İngiltere’nin görülmeye değer yerlerinden. Ünlü İngiliz edebiyatçı, yazar William Shakespeare burada doğmuş. Zaten Stratford demek, Shakespeare demek. Bu yıl ölümünün 400. yılı nedeniyle Stratford, neredeyse turist akınına uğrarken İngiliz öğrenciler de otobüslerle Shakespeare’in doğduğu evin önünde kuyruklar oluşturmuş durumda.

Stratford bir festival şehri

thumb_IMG_0374_1024

Nisan ayında Stratford’da yapılan Edebiyat Festivali, entelektüelleri buluştururken şehrin en keyifli festivalinin 4-5 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan Nehir Festivali olduğu söyleniyor. Lezzet peşinde koşan gezginlere ise 23-25 Eylül tarihlerinde yapılacak olan Food Festival’i mutlaka görmeli. Araba tutkunlarına ise bu yıl 1-2 Mayıs tarihlerinde yapılan Stratford Festival of Motoring’i hatırlatmakta fayda var.

The Swan Theatre’a gidin!

swan-theatre

THY’nin her gün uçtuğu İngiltere’nin en güzel şehirlerinden Birmingham’dan 40-50 dakikada buraya ulaşmak mümkün. Doğası, korunmuş eski yapılarının yanı sıra çok amaçlı bir sanat merkezine dönüşen Royal Shakespeare Theatre ile güzel bir hafta sonu geçirebilir. The Swan Theatre’ın programlarına bakarak tiyatro ve müzikal dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tur şirketlerini tercih etmenizi ve deneyimli bir rehberle gezmenizi öneririm. İyi bir rehber, size saatlerce araştırma yapıp belki de bulamayacağınız ayrıntıları anlatabilir.

 Warwick Kalesi’nde tarihi yolculuk

stratford-mehmet-guneli-3

Bence Stratford İngiltere’de en önemli turistik yerlerinden biri. Kolay erişim olanakları ile soluk almak isteyen gezginler için not edilmesi gerekli şehirlerarasında. Stratford, Shakespeare’in doğduğu ve yaşadığı kent olarak ünlense de çevresinde gezilecek çok fazla yer var. Şehre bağlı olan Oxfordshire, Worcestershire ve Gloucestershire gidilebilecek yerler arasında.

stratford-2-mehmet-guneli

Yine, Blenheim Sarayı ve Warwick Kalesi mutlaka görülmeli. Warwick Kalesi’nin içinde bir tarih yolculuğu yapabilirsiniz.

stratford-mehmet-guneli1

Warwick Kalesi’nin içinde ve çevresinde de yaşatılan bir tarih var. Çimenlerin üzerine oturup oyuncuların canlandırdığı tarihe tanıklık edebilirsiniz. Kale’nin içindeki mumya heykelleri, şövalyelerin kıyafetlerini, biraz sonra yemek başlayacakmış gibi hazırlanan sofraları ve elbette sizi karşılayan Kraliçe II. Elizabeth’i görebilirsiniz.

Nerede ne yemeli?

the-swan-theatre

Şehirde konferans, iş görüşmeleri, küçük toplantılar için de uygun oteller var. Ben, Falcon Hotel’i çok beğendim. Tarihi otelde şehrin bütün havasını solumanız mümkün. Harika bir akşam yemeği için otelle aynı sokakta yer alan Marco Pierre White Restaurant’ı öneririm. Balık, şarap ve ara sıcakları harika. Avon Nehri kıyısındaki The Swan Theatre’ın restoranı ise öğle yemekleri için tercih edilebilir. Kereviz çorbasını tavsiye ederim. Yemeğinizi tatlı ve kahve ile tamamlarken yeşil bir örtünün üzerinden geçen nehrin kuğularına bakarak harika vakit geçirebilirsiniz. Nehir boyunca uzanan park ve bahçelerde biraz güneş gören İngilizler, genci ve yaşlısıyla kendilerini çimenlere atarken kitap okuyan, gitar çalan veya şarkı söyleyenlerle bir arada keyifli vakit geçirmenin tadına varıyorlar.

thumb_IMG_0346_1024

Stratford geziniz bittiyse ve alışverişi seviyorsanız havalimanının hemen yakınında yer alan outlet merkezi Bicester Village’a uğramalısınız.

“That is the question…”

Shakespeare-evi

26 Nisan 1564’te Stratford-Upon-Avon’da doğan ünlü drama yazarı William Shakespeare 23 Nisan 1616’da hayata gözlerini kapadı. Trajedileri, komedi ve şiirlerinin yanı sıra piyes ve soneleri ile hafızalara kazınan ünlü edebiyatçı, Hamlet,  Romeo ve Juliet ile her dönem okunan evrensel bir yazara dönüştü. Kış Masalı, On İkinci Gece, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Venedik Taciri gibi onlarca eserle anılan Shakespeare, Hamlet’teki “To be  or not to be; that is the question (Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu) tiradı ile ölümsüzleşti. Bu dünya yazarının doğduğu evi görmek, Shakespeare Centre’da onun hayat hikayesine ilişkin sunumları takip etmek önemli bir deneyim oldu.

Shakespeare-evi-arka-bahcesi

İngilizler ünlü yazarlarına sahip çıkarak evinin hemen yanına bir Shakespeare Merkezi kurmuşlar. Sizi yazarın yaşadığı dönemden insanlar karşılıyor. Belki bir anda karşınıza eşi Anna Hathaway çıkabiliyor. Shakespeare Centre’ın hemen girişinde yazarın kısa bir hayat hikayesini anlatan dijital bir video izletiyorlar ve size hazırladıkları Shakespeare’i tanıtan broşürleri veriyorlar.

thumb_IMG_0378_1024

Bu kısa sunumun ardından içine girdiğiniz ambiyansla 17. yy’a gidiyorsunuz. Birbirinize bakıp “…that is the question” demeye başlıyorsunuz. William Shakespeare’in restore edilerek korunan evinin bahçesinde gelen ziyaretçiler için mini bir Romeo ve Juliet sahnesi de kurulmuş. Siz yazarın evini gezerken, yaşadığı odaları, yazı yazdığı masanın fotoğrafını çekerken, elbiselerini, günlük kullandığı eşyalara bakarken birden balkonlu bir oda çıkıyor karşınıza ve Juliet aşağıdaki Romeo ile konuşmaya başlıyor. Bu arada çalışma odasında 30’lu yaşlarında olan William Shakespeare sizi karşılıyor. Masada duran okka ve divit ile kağıda bir şeyler yazarken sizi selamlıyor. Shakespeare’in evini gezip soluğu bahçede aldığınız zaman burada Shakespeare kahramanları dönemin kıyafetleri ile sizi karşılıyor.

Dileyen konuklar bu kahramanlarla fotoğraf çektirebiliyor. Shakespeare Centre’ın son durağı ise yazarın kitapları ve onu çağrıştıran hediyelik eşyaların yer aldığı mağaza oluyor. İnsan keşke bizim edebiyatımızın unutulmaz yazarları için de böyle şeyler yapılsa demeden edemiyor. İngilizler hem William Shakespeare’in anısını yaşatırken hem de büyük bir turistik ürün yaratıyor.

Shakespeare-evi-10

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account