İngiltere’de bir kasabadan ötesi: Broadway

İngiltere’de bir kasabadan ötesi: Broadway

İngiltere’nin başkent Londra’ya iki saat mesafede, Oxford’un kuzeybatısında yer alan, tarihi kulesiyle ziyaretçileri selamlayan bir kasaba Broadway… Oxford’dan özel bir araç ile başlayan yolculuğum esnasında, İngiltere’nin sonsuzluk hisseni veren uçsuz bucaksız yeşilini gördüm. Sadece belli bir bölgeye özgü olduğunu düşündüğüm bu düzenli ve bakımlı yeşil, ne kadar uzağa gidersem gideyim karşıma çıktı. Yol kenarlarında ağaçların sıra sıra bana eşlik ettiğini görmekle birlikte,  temiz kokuyu da içime çekme imkanı buldum.

Oxford’dan takriben kırk beş dakika kadar süren yolculuk sonrasında ilk olarak Broadway Tower’a (Broadway Kulesi) ulaştık.

Yaklaşık 20 metre yüksekliğinde olan Broadway Kulesi , Cotswold turizm bölgesinin en yüksek ikinci yapısı olma unvanını elinde bulunduruyor. 18. yüzyıl İngiltere’sinin görünümüne adeta etki eden ve günümüze ölümsüz bahçeler bırakan Capability Brown’ın buluşu olan bu tarihi kule, İngiltere’nin köklü Coventry ailesi için 1798 yılında  18. yüzyılın ünlü mimarı James Wyatt tarafından inşa edildi. Yapım nedeninin ise Coventry düşesinin bir başka yerde bulunan topraklarını görme arzusu olduğuna inanılıyor. Cotswolds bölgesinin en yüksek küçük kalesi olarak adlandırılan Broadway Kulesi, pencerelerinin ve girişinin üzerinde bulunan dairesel balkonlarla İngiliz geleneği “Sakson” bir niteliğe sahiptir. İnsanların, devletlerin hatta yapıların zaman içerisinde işlevleri değiştiği gibi, görünüm olarak aynı kalan Broadway Kulesi’nin de tarihte oynadığı rol değişmiştir. 20. yüzyılda meydana gelen savaşlarda düşmanları takip etmek için bir gözlem evi olarak kullanılırken, soğuk savaş esnasında üstlendiği görev İngiltere’deki nükleer serpintileri izlemekti.

Tarih boyunca işlevi değişen lakin insanları etkileyen görünümü aynı kalan bu kulenin hemen yanında geyikleri koruma alanı vardır. Yolda yürürken hemen yanı başınızda geyik seslerini duyup, sürü halinde otlamalarını görmeniz oldukça yüksek ihtimal. Broadway kulesini gezdikten sonra,  hemen yanı başında kurulan Broadway kasabasına gittim. Kasabanın girişinde beyaz kahve renkli tonlarla kendini süsleyen evler dikkatimi çekti.

Öyle bir ülke tahayyül edin ki bahçecilik sanat olarak taştan yapılı evlerin önünü süsleyen, güzelleştiren bir uğraş olarak karşımıza çıkıyor. Bu güzel kasaba da öyleydi, her evin kendine özgü küçük bahçesi , bu bahçeleri bakılası yapan bakımlı çiçekler vardı.

Kendine özgü mimariyi koruyan, gelişimi hayatlarını değiştirmekten ziyade korumak için bir araç olarak kullanan bu güzel kasaba, taştan yapılı müstakil evlerin sıralanmasıyla oluşuyor. Çoğu yerde olan sınır kavgaları burada olmasa gerek . Müşterek sınırların varlığı, insanların ortak bir görsel mükemmellik ortaya çıkarmasına neden olmuş gibi gözüküyor.

Bu sokağın üzerinde ihtiyacınızı giderebileceğiniz , evinize süslük eşya olarak alabileceğiniz ya da bu güzel sokağı oturup kahvenizi yudumlarken izleyebileceğiniz bir çok mekan bulunmaktadır.  Halk buraya Broadway diyor, ben ise gezip gördükten sonra kuleli cennet adlandırmasını yaptım.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account