İlkbaharda İspanya’da gidilecek en güzel şehirler…

İlkbaharda İspanya’da gidilecek en güzel şehirler…

Bahar aylarında gezilecek yerler arasında mutlaka İspanya olmalı. Çünkü İspanya kadim kültür ve tarihi yanı sıra görkemli yapıları, gezilecek görülecek pek çok rotası ile her yaştan gezginin ilgisini çekiyor. Biz de sizler için İspanya’da İlkbahar’da bir başka güzel olan şehirleri kaleme aldık.

Granada

İspanya’nın Endülüs bölgesinde yer alan Granada ülkenin turistik şehirlerinden biridir. Alhambra Sarayı (El Hamra) ve Mağribi Kalesi şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında. Yine Granada Katedrali, küçük meydan ve evlerin yer aldığı Albaicin, Çingene Mahallesi,  Baharat Pazarı, havalimanına da adını veren Şair-yazar Federico Garcia Lorca’nın müze olan evi, Cartuja Manastırı diğer gezilecek yerler arasında. Şehrin tarihi geçmişinde İslam Medeniyeti’nin izlerini de bulmak mümkün. Daha sonra şehir Katolik ve Yahudiler’in egemenliği altına girmiş. Granada’nın Arapça’daki adı Gırnata, yani yabancıların tepesi anlamına geliyor. Granada’da İspanya’nın tipik lezzetleri ve deniz mahsullerinin yanı sıra Paella, Chorizo gibi yöreye özgü tatları da bulabilirsiniz.

Sevilla

Endülüs bölgesi şehirlerinden Sevilla, Guadalquivir Nehri’nin yanına kurulmuş. Müslüman, Katolik ve Yahudi mimari çizgilerin, egzotik bir tarihsel hava kattığı şehir çok kültürlü olmasına karşın huzurun hakim olduğu, sulh içinde yaşayan insanların bulunduğu bir yer konumunda. Meydanları, katedralleri, müze ve sarayları ile pek çok gezilecek yere sahip olan Sevilla’da unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz. Avrupa’nın da ünlü meydanları arasına gireceğinden hiç kuşku duyulmayan İspanya Meydanı (Plaza de Espana) mutlak görülecekler listesinde ilk sırada yer almalı. Altın Kule, Sevilla Katedrali ve Giralda Çan Kulesi de şehrin simgeleri arasında. Kraliyet Sarayı Real Alcazar büyülü bir atmosfere sahip. Lokal kültür izlerini görmek isteyenler için Santa Cruz Mahallesi ve Triana Bölgesi gezilebilir.

Zaragoza

İspanya’nın Kuzey Doğu bölgesinde yer alan Zaragoza şehri Ebro Nehri kenarında bulunmaktadır. Düz yeşil bir ova üzerine kurulu olan şehirde Müslüman ve Hristiyan izlerini hem tarihi izler taşıyan görkemli yapılarında hem dünden bugüne gelen keşfedilesi kültürel yaşamında görebilirsiniz. Zaragoza’da görülecek yerler listesinde Aljaferia Sarayı, Pilar Meydanı, La Seo Katedrali, Bakire Pilar Bazilikası, v.b. yer alıyor. Zaragoza’da eşsiz İspanyol mutfağından örnekler de bulabilirsiniz. Tapas konusunda iddialı olduklarını söyleyebiliriz. Yumurta ve patates ile yapılan tapaslar meşhur olsa da deniz mahsüllü olanlar da ziyaretçiler tarafından tercih ediliyor. Zaragoza’da İspanya’nın diğer popüler şehirlerine göre görece daha sakin bir gece hayatı olduğunu söyleyebiliriz; ancak yine de popüler gece kulüpleri ve mekanlar var. Unutmayın, Zaragoza aynı zamanda bir festival şehri.

Malaga

İspanya’nın güneyindeki Endülüs Bölgesi’nin şehirlerinden olan Malaga, Akdeniz kıyısındaki yaklaşık 100 km uzunluğundaki Costa del Sol adındaki sahil şeridi ile ünlüdür. Malaga ünlü bir tatil şehridir. Önemli plajları, otelleri ve gece hayatı ile ünlüdür. Larios Caddesi üzerinde pek çok restoran, cafe ve alışveriş yapacak dükkan ve mağazalar bulabilirsiniz. Neredeyse 2 bin yıllık tarihi olan şehirde yapacağınız gezi sırasında Picasso Müzesi, Gibralfaro ve Alkazaba kaleleri, şehirin adını taşıyan katedrali, Picasso’nun doğduğu ev, botanik bahçesi, halk pazarı, boğa güreşlerinin yapıldığı Plaza de Toros görülecek yerler arasında.

Bilbao

İspanya’nın Bask Bölgesi şehirlerinden biri olan Bilboa, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bir İspanyol liman şehridir. Bask bölgesi ünlü cafe ve restoranları ile bilinir ki burası bir gastronomi merkezidir. Ülkenin turistik kentlerinden biri olan Bilboa’da Güzel Sanatlar Müzesi, Santiago Katedrali, Guggenheim Müzesi gezilecek görkemli yapılar arasında. Bilbao’da köprülerden, meydanlara kadar pek çok gürülecek yer var. Nueva Meydanı, Dona Casilla Park, Begona Bazilikası, Chavarri Sarayı bunlardan sadece birkaçı…

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account