İlkbaharda gezilecek 5 yer

İlkbaharda gezilecek 5 yer

Güneşin içimizi ısıttığı, tomurcukların çiçek açtığı ve böylece tabiatın kendisini yenilediği bahar günlerinde; siz de doğaya ayak uydurmaya ne dersiniz? Farkındalığınızı artıracak, ruhunuza iyi gelecek, baharın enerjisini hayatınıza taşıyacak bir ilkbahar tatili için size bazı önerilerimiz var. Şimdi hazırsanız, kemerlerinizi bağlayın. Birbirinden güzel Avrupa ülkelerinde baharın taptaze kokusunu içimize çekmek için yola çıkıyoruz. Yeşilin binbir tonu ve tarihin unutulmaz izleri ile kucaklaşmak için bakalım, rotamızda nereler var.

1. Pek Sevgili Akdeniz Ülkesi: İtalya

İlkbahar tatiline başlarkenki ilk önerimiz, en sevilen Akdeniz ülkelerinden birisi olan İtalya. Yazın sıcak ve kurak, kışın soğuk ve yağışlı bir iklime sahip olan İtalya’yı doya doya gezmek için en ideal mevsimin ilkbahar olduğunu söyleyebiliriz. İtalya’nın tarih kokulu sokakları ve enfes doğal güzellikleri ile bu bahar, kendinizi yenilemeye var mısınız? Kışın yorgunluğunu üzerinizden atmak ve yapacağınız kültürel geziler için biraz enerji toplamak istiyorsanız, rotanızın ilk durağı Venedik olabilir. Kanallarla dolu bu romantik şehirde aşkınızı tazelemek; tatile güzel bir başlangıç yapmak için iyi bir fikir. Dar sokakları, gondolları, köprüleri ve şehrin içinden geçen görkemli nehri ile Venedik’te asla fotoğraf çekerken güzel bir manzara aramanıza gerek yok. Yürüdüğünüz her yol, geçtiğiniz her sokak, fotoğraflarınız için eşsiz birer arka fon niteliğinde. Kanalda yapacağınız kısa bir gondol turu ve şehir içindeki yürüyüşlerle üstünüzdeki tüm stresi atabilirsiniz. San Marco Meydanı ve Bazilikası’nı da ziyaret ettikten sonra rotanızı Floransa’ya çevirebilirsiniz. Buram buram Rönesans kokan bu şehirde; Duomo Katedrali, Floransa Katedrali, Uffizi Müzesi, Vecchio Sarayı ve Pitti Sarayı ile kendinizi bir anda orta çağa ışınlanmış gibi hissedebilirsiniz. Bazilika ve katedrallerle dolu şehirde birkaç ünlü yapıt daha görecek vaktiniz varsa; Santa Croce Bazilikası ve Medici Sarayı’nı gezmenizi öneririz. Sanatseverlerin bu şehirde atlamaması gereken bir diğer durak, Galleria dell’Academia. Ünlü Davut heykelini de bu galeride görebilirsiniz. Molalar için şehrin ünlü Trattoria’larında lezzetli İtalyan mutfağını deneyebilir; hemen her köşebaşında bulunan bar isimli kafeteryalardan kahvenizi elinize alıp, şehrin ünlü meydanlarında oturarak dinlenirken; bir yandan tarihi dokuyu seyredebilir bir yandan da İtalya sokaklarının ritmini tutabilirsiniz. Floransa tatilinde doğa ile bütünleşmek için, “ilkbahar gezilecek yerler” listesinde Boboli Bahçeleri’ni ilk sıraya yazın. Sıradan bir botanik bahçeden çok daha fazlası olduğunu, gittiğinizde anlayacaksınız. İtalya’da düzenlenen ilkbahar etkinlikleri ilginizi çekiyorsa; tatilinizi Torino’da yapılan Portakal Savaşı Festivali’ne, Ferrie delle Messie isimli orta çağ festivaline veya İtalyan yemeklerinin tadıldığı Taste Florence Food Festival’e denk getirebilirsiniz. Şubat aylarında Venedik’e gidip; baharı Avrupa’da karşılamayı planlarsanız, meşhur Venedik Karnavalı’na da katılabilirsiniz.

2. İkinci durağımız: Saraylar Ülkesi Fransa

Fransa seyahatine başlarken burada gezebileceğiniz birçok tarihi ve simgesel yapıların varlığından söz etmeliyiz. Örneğin; Versay Sarayı, Avrupa’nın en büyük saraylarından birisi olup; Fransa’da belkide ilk görülmesi gereken yerlerden birisidir. Fransız mimarisini ve kamusal, tarihi yapıları daha yakından tanımak istiyorsanız; Elysee, Fonteineblau, Luxembourg, Bourbon Sarayı gibi ünlü sarayları da ziyaret edebilirsiniz. Fransa gezisi için rota oluştururken, ülkenin sembolü haline gelen Eiffel Kulesi’ni tabi ki unutmadık! Eiffel’in yanı sıra Louvre Müzesi ve Notre Dame Katedrali’de, Fransa seyahatlerinin vazgeçilmez duraklarından. Kültürel gezi noktalarını ziyaret ettikten sonra baharın pozitif enerjisinden yararlanarak çocuklarınızla eğlenmek için ise Disneyland Paris’e gidebilirsiniz. Ayrıca, Fransa’da bahar aylarında düzenlenen çok sayıda şenlik var ve dilerseniz bu şenliklere siz de katılabilirsiniz. Örneğin, Paris’te, genellikle Mart ayında düzenlenen “Festival Exit” isimli çağdaş sanat festivaline katılabilirsiniz. Bu festivalde birçok dans ve tiyatro oyununu seyredebilirsiniz. Ya da “Printemps des Rues” isimli sokak sanatları festivaline katılıp; sokak sanatçılarının şaheserlerini nasıl oluşturduklarını inceleyebilirsiniz. Fransa ve festival deyince şüphesiz aklınıza ilk gelenlerden birisi caz festivalleri olacaktır. Bahar aylarında düzenlenen “Banlieues Bleus” isimli uluslararası caz festivali ile ruhunuzu besleyebilirsiniz. Yine bahar aylarında yapılan bir diğer Fransız festivali ise Kadın Filmleri Festivali’dir. Mart ayında yapılır ve kadın yapımcıların filmleri seyirciler ile buluşturulur. Bunların yanında ilkbahar ile ilgili etkinlikler arasında yer alan ve Fransa’da bahar aylarında açılan Paris Fuarı, alışveriş sevenlerin; “Foire du Trone” isimli lunapark ise eğlence arayışında olanların uğrak noktalarındandır. Fransa denildiğinde unutulmaması gereken en önemli festival ise Mayıs ayının ortalarında Cannes şehrinde yapılan, Cannes Film Festivali. Akreditasyon ve davetiye alma şartlarını araştırarak, bu dünyaca ünlü festivale katılım sağlayabilirsiniz.

3. Festival ve Karnavallar Ülkesi: İspanya

Baharın gelişini kutlayan çeşitli etkinliklerle İspanya’nın farklı kültürünü keşfetmek, bu bahar aradığınız hava değişikliği fırsatını size sunabilir. İlk olarak Katolikler için büyük bir öneme sahip olan Paskalya’nın İspanya sokaklarındaki görkemli kutlamalarına dahil olmak isteyebilirsiniz. 21 Nisan olarak bilinen Paskalya Bayramı’nda şehirde düzenlenen dini geçitleri izleyebilirsiniz. Paskalya’nın hemen ardından Sevilla’da düzenlenen Nisan Fuarı’nda, insanlar bir araya gelerek bir hafta boyunca sabahlara kadar dans ederler. Kendinizi yeterince enerjik hissediyorsanız; siz de bu hareketli etkinliğe katılabilirsiniz. Ya da sadece birbirinden renkli görüntüleri izlemek için fuar alanını ziyaret edebilirsiniz. İspanya’nın Valencia şehrinde ise ilkbahar, San Jose Fallas Festivali ile karşılanır. Şehrin en önemli uluslararası festivalidir ve hem hazırlıkları hem de kendisi aylarca sürer. Söz konusu İspanya olunca, aklınıza boğa ile yapılan eğlenceli etkinliklerin gelmemiş olması imkansız. Hele ki festivallerden bahsediyorsak; mayısın ortasında düzenlenen, boğa güreşlerinin yapıldığı “San Isidro Festivali”ni unutmamamız gerekiyor. Bu etkinlik ise, İspanya’nın Madrid şehrinde yapılıyor.

3. Renkli ve Dinamik Bir Destinasyon: Hollanda

Bahar demek, rengarenk çiçekler ve yemyeşil bir doğa demek. İşte, bu hissi en çok yaşayacağınız yerlerden birisi Hollanda. Özellikle laleleriyle meşhur olan Hollanda’ya yapacağınız bir bahar turu ile, tabiri caizse, gözünüz gönlünüz açılacak! Bu tura başlarken ilk durağınız, Keukenhof bahçesinde düzenlenen “Çiçek Festivali” olmalı. Her yıl başka temalarla oluşturulan, dev bitki ve çiçek aranjmanlarının yapıldığı bu eşsiz bahçeyi gezerken, karşınıza çıkan büyük bir tren şeklindeki çiçek heykelini ve bunun gibi daha nice eserleri gördüğünüzde, şaşkınlığınızı gizlemeniz çok zor olacak. Üstelik, “bahçe gezisi” ile sınırlı kalmayan aktivitede çeşitli yeme- içme etkinliklerine de katılabilirsiniz. Daha hareketli bir festivalden söz etmek gerekirse, insanların tamamen turuncuya boyandığı, Amsterdam’da kutlanan ve en ünlü DJ’lerin performans sergilediği “Kings Day” eğlencesine katılabilirsiniz. Ayrıca yine Amsterdam’da mart ayında düzenlenen “Don’t Let Daddy Know Amsterdam” ve nisan ayında düzenlenen DGTL festivali ile eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Her ne kadar bir yandan baharını coşkusunu yaşasa da, Hollanda’nın 2.Dünya Savaşı zamanındaki en travmatik günlerini andığı ve kurtuluş coşkusunu yaşadığı “Remembrance & Liberation Days” isimli etkinliği de bu festivaller arasında saymak gerekiyor. Ayrıca yel değirmenleri ile meşhur olan Amsterdam’a Mayıs ayının ikinci haftasında gidecek olursanız, “National Day” etkinlikleri kapsamında yel değirmenlerini gezme fırsatınız olacağını bilmenizde fayda var. Hareketli bir hayat tarzının hakim olduğu bu ülkede daha sakin bir bahar turu arayışındaysanız. Keukenhof festivalinin ardından Hollanda’nın masalsı köylerini ve kasabalarını ziyaret ederek doğal yaşamın izlerini sürebilirsiniz.

4. Avrupa’nın Yeni Gözdesi: Hırvatistan

“Dubrovnik” sizin de son zamanlarda sıkça duymaya başladığınız şehirlerden birisi değil mi? Dört bir yanı surlarla çevrili olan ve “Atlantik’in İncisi” olarak tanımlanan bu şehirde kendinize izole bir bahar tatili hediye edebilirsiniz. Dış dünyadan tamamen soyutlanmak ve kendiyle baş başa kalmak isteyenler için eşsiz doğal güzelliklerle dolu, harika bir lokasyon. Bunun yanında Hırvatistan’a gittiğinizde havalar yeterince güzelse, ailenizle birlikte bir tekne kiralayarak, tertemiz Dalmaçya kıyılarını gezmenin de tadını çıkarabilirsiniz. Öte yandan, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de, Mayıs ayının sonlarında yapılan “Cest is d’best” isimli sokak festivaline katılarak Hırvatistan’da birbirinden renkli ve eğlenceli bahar kutlamalarına şahit olabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account