Hong Kong’un keyifli sahil şeridi: Tsim Sha Tsui

Hong Kong’un keyifli sahil şeridi: Tsim Sha Tsui

Nasıl ki İstanbul’a gelip Boğaz’da gezilmeden olmazsa, Hong Kong’a gidip de Tsim Sha Tsui sahilinde dolaşılmadan olmaz. Biz de arkadaşım Nuray ile birlikte Kowloon tarafında yer alan, turistik yerlerin çoğunun bulunduğu Tsim Sha Tsui semtine gitmek üzere otelden çıkıyoruz.

Şehrin son derece gelişmiş metro sistemi sayesinde, neredeyse her yere olduğu gibi buraya ulaşmak da çok kolay. Arkadaşım ile aramızda usta-çekirge esprisi devam ediyor. Bir zamanların meşhur Kung Fu televizyon dizisine atıfta bulunarak birbirimize böyle hitap ediyoruz. David Carradine’ın başrolünde oynadığı dizide çekirge lakaplı başrol oyuncusu ustasından Çin kültürünü, hayatı ve savunma sanatlarını öğreniyordu. Benim arkadaşım çok zeki ve çalışkan bir “çekirge” olduğundan şehri hızlı bir şekilde keşfediyor.

yoldasin-aylin-saracoglu-hong-kong-Tsim Sha Tsui-2

İşte, Tsim Sha Tsui sahilindeyiz… Buradan karşı taraftaki Hong Kong adasını seyretmenin keyfi bir başka… Gazeteci olarak daha önceleri defalarca geldiğim Hong Kong Fuar Merkezi, farklı mimarisiyle hemen dikkat çekenlerden… Şehrin en modern,  en lüks semtlerinden Central, Admiralty ve Wan Chai bu yakadan bir başka güzel gözüküyor. Victoria Zirvesi ise en yükseklerden bize göz kırpıyor.

Yıldızlar Bulvarı

yoldasin-aylin-saracoglu-hong-kong-Tsim Sha Tsui-4

Sahilde mutlaka ziyaret edilecek yerlerin başında Yıldızlar Bulvarı geliyor. Başta Jackie Chan, Jet Li ve Bruce Lee olmak üzere Çin’in ünlü yıldızlarının ayak izleri ve heykelleri olan bu bulvar, özellikle hafta sonları yoğun bir kalabalığı ağırlıyor. Yönetmen koltuğuna oturabileceğiniz temsili film çekim ekibinin bulunduğu heykeller de çok hoş.

yoldasin-aylin-saracoglu-hong-kong-Tsim Sha Tsui-5

HK Sanat Müzesi, HK Bilim Müzesi, HK Kültür Merkezi ve Saat Kulesi yan yana sıralanan önemli yerlerden… Tsim Sha Tsui sahilinin yıllık 10 milyonu aşkın ziyaretçisi olduğu söyleniyor.

yoldasin-aylin-saracoglu-hong-kong-Tsim Sha Tsui-3

Gezinirken bir ara anket yapan çocuklar önümüzü kesiyor. İngilizce başladıkları sorulara Çince cevap vermeme çok şaşırıyorlar. Anket yapmalarını öğretmenleri ödev olarak istemiş. Hong Kong’a kaçıncı gelişiniz, hangi ülkedensiniz, nerelere gittiniz, sevdiniz mi, tekrar gelir misiniz gibi sorular soruyorlar. Karşılarında bir Hong Kong aşığı bulunca da çok seviniyorlar. Birbirimizin fotoğraflarını çekiyor, sohbetler ediyoruz…

Dileklerin gücüne inanın!

2 binli yılların başında Hong Kong’a ilk defa geldiğimde yine böyle bir öğrenci grubu benimle anket yapmış, sonra da “Hong Kong’a tekrar gelmeniz dileğiyle çok sevgiler” yazan bir kartpostal vermişlerdi. Ben de bütün kalbimle bunu dileyince istenen oldu ve Aylin bir Hong Kong aşığı haline geldi! Dileklerin gücüne inanın!

Yemekli ve eğlenceli alternatifleri olan tekne turları de buradan kalkıyor. Ayrıca akşamları yapılan ışık gösterileri büyük ilgi görüyor. Akşam saatlerinde karşıdaki parıltılı gökdelenlerle dolu Hong Kong Adası’nın bol ışıklı manzarası ise bir başka güzel oluyor.

yoldasin-aylin-saracoglu-hong-kong-Tsim Sha Tsui-6

Biraz ileride uluslar arası devasa gemilerin yanaştığı Ocean Terminal karşımıza çıkıyor. Yanındaki alışveriş merkezi Harbour City, öylesine büyük ki kaybolmamak işten bile değil!

Vapur keyfi

yoldasin-aylin-saracoglu-hong-kong-Tsim Sha Tsui-8

Sahili epeyce gezdik, dolaştık. Şimdi sıra geldi, Nuray’ın Hong Kong Adasına vapurla geçme isteğini yerine getirmeye… Buranın tarihi vapurları olan Star Ferry terminalinden karşı yakadaki Central veya Wan Chai semtlerine geçmek gerçekten çok keyifli. Vapurda yine çocuklar ile sohbet ediyorum.

yoldasin-aylin-saracoglu-hong-kong-Tsim Sha Tsui-7

Hong Kong’un Central (Merkez) isimli semti gözüktü bile. Burası adından da anlaşılacağı üzere, şehrin ana damarı. Otobüs terminalleri, vapur terminalleri hep burada yer alıyor. Eğer Hong Kong’da gitmek istediğiniz bir yere metro bağlantısı gözükmüyorsa, çok büyük ihtimalle Central’dan gidebilirsiniz demektir.

Nuray alışveriş yapmak istediğinden onu dev alışveriş merkezi ifc mall’a götürüyorum. Özellikle burada çok uygun fiyatlı olan elektronik eşyalardan almak istiyor. Gerçekten de Hong Kong teknoloji tutkunları için tam bir cennet. Bana ise bir fincan kahve içmek ve internette dolaşmak iyi gelecek…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account