Hırvatistan gezi rehberi

Hırvatistan gezi rehberi

1991 yılında bağımsızlığını kazanan Balkanlar’ın önemli tatil ülkesi Hırvatistan, Başkenti Zagrep’in yanısıra Split ve Dubrovnik gibi şehirleri ile gezginlerin ilgisini çekiyor. Yaklaşık 4.5 milyon kişinin yaşadığı ülke 56 bin metrekarelik yüzölçümüne sahip. Orta Avrupa ve Balkanların kesiştiği yerde bulunan Hırvatistan’ın Akdeniz coğrafyasının önemli destinasyonları arasında. 20 ölgeden oluşan Hırvatistan’ın Sırbistan, Bosna Hersek, Slovenya, Macaristan ve Karadağ’ın yanısıra Adriyatik Denizi’ne de kıyısı bulunuyor. Deniz kıyısında Akdeniz iklim özellikleri görülse de iç bölgelerde karasal iklimin izlerini görmek mümkün. 2013 yılında AB’ye üye olan ülkeye Schengen vizesiyle girilebiliyor. Ülkenim yüzde 88’lik bölümü ise Katolik.

Hırvatistan’da turizm sektörü oldukça önemli. Neredeyse turizm gelirleri ekonomisinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Daha çok Orta Avrupalı turistlerin ilgi gösterdiği Hırvatistan’a son yıllarda Türkiye’den de turistler ilgi gösteriyor. Hırvatistan, tarih ve kültürel özellikleri, deniz, kum ve güneşin yanı sıra doğal zenginlikleri ile de alternatif turizm arayanların adresi konumunda.

Hırvatistan mutfağında Greek, Roma dönemi ve Akdeniz esintilerini görmek mümkün. Salatalar, zeytinyağlılar, sebze ve meyveler sıkça tüketilirken, deniz mahsülleri ve tatlısu balıkları da en çok tercih edilen lezzetler arasında. İç kesimlerde ise daha çok Orta Avrupa mutfaklarının tesirleri gözleniyor. Ülke şarap üretiminde ve bira tüketiminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında. Hırvatistan, film, müzik, dans ve tiyatro festivalleri ile de dünya çapında üne sahip.

Hırvatistan gezilecek yerler

Hırvatistan hakkında diğer yazılarımızı okumak için tıklayın.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account