Hiroşima’da atom bombasının izinden…

Hiroşima’da atom bombasının izinden…

Bir önceki yazımda sizlere Itsukuşima Tapınağı‘ndan bahsetmiştim. Sonrasında Miyajima Adası’ndan ayrılarak Hiroşima’ya geçtim. Miyajimaguchi limanından yaklaşık bir saatlik bir yolculukla şehre vardım. İlk durağım 6 Ağustos 1945 yılında Little Boy isimli atom bombasının 600 metre yüksekte patlamasıyla (etkisi daha fazla artsın diye) yerle bir olan şehrin kalbindeki fuar binası oldu. Atom bombası patladığı anda bu binanın tamamen yıkılmamasının tek nedeni mantar etkisi.

Çevredeki tüm binalar yıkılmış ama bu bina ve bir Torii kapısı sağlam kalmış. Binanın çatı kısmı bakırdan yapıldığı için ve bakır da sıcağa en dayanıksız madde olduğundan büyük ihtimal kısa bir sürede erimiş ve içindeki insanlar ölmüş. Atom bombasının etkisi atıldığı noktadan 1-1.5 km çapta bir alandaki her şeyi yerle bir etme şeklinde olmuş.

İlk 500 m’de ölenlerin bedenlerinden hiçbir kalıntı bulunamamış, bunun nedeninin en etkili olduğu nokta olmasından dolayı bedenlerin buharlaştığı olduğu düşünülüyor. Bu bedenlerin yerinde kalan gölgelere atom bombası gölgesi diyorlarmış. Sonraki 500 m’de ise bedenler kömürleşmiş. Toplamda 20.000’i asker 70.000 insan bu insanlık tarihinin en büyük katliamlarından birinde yok olmuş. Bu bomba atıldığı anda 2 yaşında olan Sadako Sasaki isimli küçük kız çocuğu ve ailesi patlamanın yok edici etkisinin dışındalarmış; ama patlamayla evleri yerle bir olurken Sasaki ailesi bu saldırıdan kurtulmuş. Hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam etmişler. Sadako 12 yaşına geldiğinde vücudunda çıkan yaralar Sadako’nun patlama sırasında aldığı radyasyonun kanserojen etkisiyle ortaya çıkmış.

Hastalığı çok ağırlaştığından hastaneye yatmak zorunda kalmış Sadako ve hastanedeyken okul arkadaşlarından biri onu ziyarete gelmiş ve ona origamiden yapılmış bir turna kuşu getirmiş. Bu kuşlardan 1000 tane yaparsa iyileşeceğini söylemiş. Sadako bu umutla her gün origami yapmaya başlamış ama 1000 tane turna kuşunu yapamadan hayata gözlerini kapamış. Bugün Hiroşima Barış Anıtı’nı gördüğünüzde oradaki cam levhanın arkasındaki origamilerin hepsi, 6 Ağustos Dünya Sadako Barış Günü’nde dünyanın her tarafından çocukların yapıp göndermiş olduğu origamilerdir.

 

Hiroşima’daki son durağım ise Hiroşima Müzesi’ydi. Müzenin girişinde 22 dakikalık bir videoyla patlamanın etkileri anlatılmış. Müzeye girerken en dikkat çekici şeylerden biri de 2. katta bulunan ve atom bombası atıldığı anı gösteren simülasyon ve çok gerçekçi yapılmış. Beni en çok etkileyen şey ise bir bebek bisikletinin kömüre dönüşmesi, bir cam şişenin erimesi ve teki asla bulunamamış bir çocuk ayakkabısı oldu.

Dışarıda bir Japon’la sohbet ettim. Natsuki isimli bu kişi burada nefretten ziyade barış için adımlar atılmasını istediklerini anlattı bana. Burada amaçlarının tüm dünyaya kitle imha silahlarının etkilerinin ne kadar yıkıcı olduğunu göstermek olduğunu anlattı; Japon insanı Amerika’ya kin duymak yerine kendini ve neden bu savaşa girdiğini sorguluyormuş. Bu savaşa girdikleri içinde bunların yaşanması gerektiğine inanıyorlar. Bu sohbetin ardından tren istasyonuna gittim, Shinkansen’e bindim ve 1 saat 20 dakikalık Osaka yolculuğumda nefreti değil barışı düşündüm.


Yazarın diğer yazılarına da bir göz atın!

Japonya’da üç şehir: Osaka, Kyoto, Nara

Japonya’da yaşam: Ulaşım, yemek ve gece hayatı

Osaka’da ilginç bir yer: Itsukuşima Tapınağı

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account