Hint Okyanusu’nda vanilya kokan bir ada: Reunion

Hint Okyanusu’nda vanilya kokan bir ada: Reunion

Fransız toprağı olan Reunion, Hint Okyanusu’nda bulunuyor. Aynı zamanda da Bourbon vanilyasının anavatanı. Doğa, huzur, canlılık, sıcakkanlı insanlar ve daha fazla şeyi burada bulabilirsiniz. Reunion’u daha çok balayı çiftleri tercih ediyor. Fakat birbirinden güzel plajları, muhteşem doğası ve huzur veren bir tatil için son yıllarda pek çok turistin de gözdesi. Reunion Adası nerede diye soracak olursanız, Afrika’nın güneydoğusunda yer alıyor. Madagaskar ve Mauritius adası arasında Hint Okyanusu’nun en güzel yerinde konumlanıyor diyebiliriz.

Adanın ilk adı vanilyadan geliyor!

Reunion adasının adı 1800’lü yıllara kadar Bourbon olarak biliniyordu. Bourbon burada yetişen ünlü bir vanilya türü. Aslında sadece burada ünlü değil. Dünyanın en kıymetli vanilyalarından biri olma özelliği taşıyor. Ülkemizde de satın alırken çubuk vanilyanın ne kadar pahalı olduğunu biliyorsunuz. Ama neden bu kadar pahalı olduğunu bilmiyorsanız bu adada öğrenebilirsiniz. Le Grand Haizer adındaki vanilya evini ziyaret ederek vanilyanın yolculuğunu yakından öğrenebilirsiniz.

Le Grand Hazier’de vanilya kokusundan başınız dönecek!

Sait Suzanne’de bulunan Le Grand Hazier, Reunion adasındaki ünlü bir vanilya evi. Bu eve adım atar atmaz kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir vanilya kokusunu içinize çekiyorsunuz. Vanilya bahçelerinde dolaşırken bol bol fotoğraf çekerek anı toplamak isteyeceksiniz. Fakat keşke bir yolu olsa da o vanilya kokusunu da yanınızda anı olarak götürebilseniz.

Vanilya, adaya ilk Kreoller tarafından 1800’lü yıllarda getirilmiş. Kreoller, adaya ilk yerleşen Fransızlara verilen isim. Vanilya tohumlarını Meksika’dan getirmişler. Dünyada en yaygın olarak kullanılan vanilya, Meksika vanilyasıdır. Vanilyanın yetiştirilmesi için iklimin elverişli olması gerekiyor. Vanilya, sıcak ve nemli bir ortamı sever.

Vanilya çubuklarının uzun yolculuğu…

Vanilya orkide ailesinden bir bitkidir. Ağaç gelişme çağında çubuklara dolandırılmazsa 30 metre yüksekliğine ulaşabiliyor. Sonrasında Ekim – Aralık aylarında sadece 06.00-11.00 saatleri arasında açan çiçekleri tek tek polenize ediliyor. Her çiçekten sadece bir tane vanilya çubuğu elde ediliyor. Çubuklar ilk başta bakla tanesini andırsa da aynı anne karnındaki çocuk gibi 9 ay sonra olgunlaşıp çubuk halini alıyor. Olgunlaşan vanilya çubukları tam zamanında toplanmalı. Çünkü zamanında toplanmadığı zaman aromalarını kaybetmeye başlıyorlar.

Bu uzun sürecin ardından da tabii ki fiyatı yükseliyor. Vanilya çubuğunun olgunlaşmamış halinin kilosu 35 Euro. Olgunlaşmış aroması yüksek vanilya çubuklarının kilosu ise 380 Euro oluyor. Vanilya çubuklarının aromasını yüksek olması için sadece dalda 9 ay beklemesi yetmiyor. Dalından toplandıktan sonra bambu sepetlerde iki yıllık bir süreç daha onları bekliyor. O sürede haşlama, battaniyelerde sarmalanma ve güneşte kurutma gibi süreçler onları bekliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account