Hindistan’ın renkli dünyası Delhi’de küçük bir tur…

Hindistan’ın renkli dünyası Delhi’de küçük bir tur…

Sıcakkanlı insanları ile içerisinde adeta renkli bir dünya barından Hindistan’ı keşfetmeye var mısınız? Bu ülkedeki her şehrin kendine ait bir güzelliği bulunuyor. Hindistan’ın en büyük ikinci metropolü olan Yeni Delhi’de bu yerlerden biri. Hindistan’ı keşfetmek istiyorsanız bizce yola Delhi’den başlamalısınız. Şehrin en güzel yerlerini kendinize sokağa bırakarak keşfedebilirsiniz. Gelin şimdi Delhi turunuzda nerelere gitmelisiniz neler yapmalısınız yakından bakalım…

Kızıl Kale

Asıl adı Red Fort olarak bilinen Kızıl Kale, Şah Cihan tarafından yaptırılmış olan önemli bir yapı. 1648 yılında inşa edilmiş kaleye Hintçe Lal Qila deniyor. Kalenin yapımındaki asıl amaç Hindistan’ın bağımsızlık almasından sonra Hindistan Bayrağı’nın dikmekmiş.  Mimarisindeki gösteriş bu kaleyi dünyadaki diğer kalelere göre çok özel kılıyor.

Jama Masjid

Delhi’de gezilecek yerler arasında Jama Masjid’i de bulunuyor. Bu camii Hindistan’ın en büyük camisi olma özelliği taşıyor. Bu camii de 1644 yılında Şah Cihan zamanında da yapılmış olan bir başka ünlü yapı. Türkçe Cuma Camiisi anlamına geliyor. 40 metre yüksekliğinde iki minaresi bulunuyor. Camiinin içerisini namaz saatleri dışında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Kutub Minar

Aibak tarafından yaptırılan Kutub Minar, Hindistan’daki en yüksek taş bina olma özelliği taşıyor. Mimari yapısını dikkatlice incelemenizi öneriyoruz. Yapı ilk Afgan dönemi örneklerinden biri. Minaresi 70 metreden fazla bir yüksekliğe sahip ve 5 kattan oluşuyor. Bu katları üzerindeki balkonlardan anlayabilirsiniz.

Hint Kapısı

Delhi’de gezilecek yerler arasında en anlı yerlerden biri de 1.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına yaptırılan Hint Kapısı. Bu 42 metre uzunluğundaki kapıya savaşta şehit düşen askerlerin ismini kazımışlar.

Delhi’de alışveriş yerleri

Hindistan’da alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda pazar yeri var. Dilli Haat ve Chandni Chowk bu pazar yerleri arasında en çok tercih edilenler arasında bulunuyor. Dilli Haat pazarlık yapmayı seven kişiler için çok uygun. Burada ucuza hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Chandni Chowk ise Hindistan’daki en eski pazar yerlerinden biri. Burası baya bir kalabalık oluyor. Çeşit çeşit ürünleri bir arada bulabilirsiniz.

Delhi’den Agra’ya küçük bir kaçış Tac Mahal

Delhi’ye gelmişken Agra’daki Tac Mahal’i görmeden dönmek olmaz. Şah Cihan’ın eşi Mümtaz öldükten sonra onun anısını yaşatmak için inşa ettirmiş. Büyük bir aşkın ürünü olan bu yapı ziyaretine gelen herkesi büyülüyor. Bir İngiliz Lord burası için “Dünyada insanlar ikiye ayrılırmış: Taj Mahal’İ görenler ve görmeyenler.”demiş. Ne kadar muhteşem bir yapı olduğunu bahçesine adım atar atmaz sizler de anlayacaksınız.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account