Hindistan’ın mağaraları keşfedilmeyi bekliyor!

Hindistan’ın mağaraları keşfedilmeyi bekliyor!

Dünyanın en büyük yedinci ülkesi olan Hindistan’da keşfetmenizi bekleyen çok sayıda mağara bulunuyor. Bu mağaralar nefes kesen heykellere, oymalara, efsanelere sahip. Her mağarada tarih, gizem ve macera yatıyor. Şimdi Hindistan’da büyüleyici bir tura hazırlanın. İşte Hindistan’ın mağaraları…

Ajanta ve Ellora Mağaraları, Maharashtra

Hindistan’ın en ünlü mağaraları Ajanta ve Ellora Mağaraları. Listenin en başına da onları bu yüzden koyduk. Bu yere gider gitmez nasıl yapıldığını düşünmeden edemiyor insan. Kayanın içerisinde oyulmuş bir dürü mağara bulunuyor. İki mağarada UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini almış. Ellora mağaraları toplam 34 mağaradan oluşuyor. Ajanta Mağaraları da ibadet salonları ve antik manastırlara ev sahipliği yapıyor.

Badami, Karnataka

Burası aslında tapınak olarak geçiyor. Budist, Hindu ve Jain mağara tapınaklarının karışımını burada yakından görebilirsiniz. 6.yüzyıl zamanında inşa edilmiş. Mağaraların hepsi elle yapılmış. Badami kumtaşı oyularak o zamanlarda yaşayan halk inşa etmiş. Gezebileceğiniz 6 tane mağarası var. Bunlardan altıncısı çok yakın bir zamanda araştırmalar sonucunda bulmuşlar.

Elephanta Mağaraları, Maharashtra

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Elephanta Mağaraları, 7 tane mağaradan oluşuyor. Bunların 5 tanesi Hindu, 2 tanesi ise Budist mağarasıdır. Mağaralar Gharapuri adındaki bir ada üzerinde bulunuyor. Mağara ve tapınaklardaki taş oyması heykeller muhteşem bir görüntüye sahip. Hindistan turu yapan herkesin bu tapınakları yakından görmesini tavsiye ederiz.

Udayagiri ve Khandagiri Mağaraları, Orissa

Udayagiri ve Khandagiri Mağaralarının yarısı doğal yarısı ise yapaydır. Udayagiri’nin toplam 18, Khandagiri’nin ise toplam 15 tane mağara bulunuyor. Buralardaki mağaraların M.Ö. 2.yüzyılda inşa edildiği söyleniyor. Yapılan araştırmalara göre Hindistan’daki en eski Jain tapınakları bunlarmış.

Undavalli ve Mogalarajapuram Mağaraları, Andra Pradeş

Undavalli Mağaraları, Hindistan’da 7.yüzyılda inşa edilmiş. Bu mağaralarda Lord Shiva, Lord Brahma ve Lord Vishnu gibi Hindu Tanrılarının tapınaklarını yakından görebilirsiniz. Bu tapınaklar günümüze kadar çok iyi korunmuş. Eski zamanlarda Budist keşişlerin burada dinlendiği varsayılıyor. Bu mağaralardaki yetenekli işçiliği yakından görmelisiniz.

Varaha Mağaraları, Tamil Nadu

Yapımı 7.yüzyıla uzanan bir diğer mağarada Varaha. Eskiden dini bakımdan çok önem taşıyan bir yermiş. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde koruma altına alınmış. Bu mağaralardaki duvar işlemelerini yakından görmenizi tavsiye ederiz. Ne kadar eski zamanlarda yapılmış bile olsa heykeller bir o kadar düzgün bir şekilde şekil verilmiş.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account