Hikaye kitaplarında anlatılan ülke İsviçre ve gezilecek yerleri

Hikaye kitaplarında anlatılan ülke İsviçre ve gezilecek yerleri

İsviçre, dünyada dağları, saati, çikolatası, peyniri, çakısı ve siyasi tarafsızlığıyla ün kazanmış bir ülke. İsviçre’ye seyahat bir hikaye kitabını ziyaret etmeye benzer. Ülkenin eşsiz özelliklerinden birisi de üç farklı dilin birden konuşulduğu bir yer olmasıdır.  Almanca, Fransızca ve İtalyancanın aynı anda konuşulduğu dost muhabbetlerinde, eğer bu dillerden en az birini çok iyi bilmiyorsanız hiçbir şey anlamayacağınız kesin. Avrupa’nın nevi şahsına münhasır ülkesi İsviçre’yi ziyaret etmeyi planlıyorsanız İsviçre seyahat rehberi niteliğindeki yazımız tam da sizin için. İşte, İsviçre’nin görülmesi gereken bazı üst düzey bölgeleri şöyle:

Matterhorn

yoldasin-motterhorn-dagi

İsviçre Alpler’inin ikonik amblemi Matterhorn, Alplerin en yüksek zirvelerinden birine sahiptir. Matterhorn, dünyadaki en ölümcül dağlardan biri olarak da bilinir ve pek çok profesyonel dağcı için de meydan okunacak bir dağdır. Aşırı dik yamaçlarda karlar tutunamadığı için çığ olayları sıkça yaşanmaktadır.  Dağın zirvesine çıkmanız için çok büyük bir sebebiniz yok, etrafındaki güzel doğayı görmeniz size fazlasıyla yetecektir.


Chillon Şatosu

yoldasin-isvicre-chillon-satosu

Cenevre Gölü kıyısında yer alan şato, dört yüzyıl boyunca göl üzerinde kale olarak kullanılmış. Azir Bernhard güzergahını koruyan kale, 14. yüzyılda inşa edilmiş. Her yıl ziyaretçilerin merakla geldiği şato, istek üzerine özel etkinlikleri için de kiralanabiliyor.


Jungfraujoch

yoldasin-isvicre-sfenks-gozlemevi

Bern Alpleri’nde Avrupa’nın tren ile ulaşılabilen en yüksek dağ istasyonu olan Jungfraujoch, dağların zirvelerine bakabileceğiniz harika bir manzaraya sahiptir. Bölgede yer alan Sfenks gözlemevi, dünyanın en yüksek astronomi istasyonlarından biridir. Burada misafirlere özel etkinlikler düzenlenerek, gözlem yapma imkanı sunulmaktadır. Geceyi bu bölgede geçirmek isteyenler için konaklanacak bazı küçük oteller bulunmaktadır. Trenle yapılacak bir günlük gezi, bir ömür hatırlanacak anlar biriktirmenizi sağlar.


Kapell Köprüsü

yoldasin-isvicre-luzern-kapell-koprusu

Luzern’de Reuss Nehri üzerine bulunan tarihi ahşap köprü, 1333 yılında savunma açmalı inşa edilmiş. Kapell Köprüsü, on yedinci yüzyılda yapılan Luzern tarihini anlatan tablolara sahiptir. 1993 yılında meydana gelen bir yangında bu tabloların bir çoğu yansa da yerlerine birebir kopyaları tekrar yapılmış. 204 metre uzunluğundaki köprüyü, normal bir kişi 670 adımda geçiyor.


Bernina Express

yoldasin-isvicre-brenina-ekpresi

Bernina Ekpresi, İtalya’nın kuzeyinde Alpler’in başladığı kent Chur’dan kalkar Tirano’ya kadar yolculuğuna devam eder. Kuzey İtalya sınırlarını gezen tren, İsviçre’nin en iyi tren yolculuklarından biridir. 4 saat boyunca süren yolculuk boyunca 196 köprü ve 55 tünelden geçilir. Buzullar, dağların zirveleri, sevimli kasabalar ve köprülerin üzerinden geçerken sahip olunan nefes kesici manzaralar , yolculuğun çok hızlı geçmesini sağlar.  Kısacası Bernina Expresss, kaçırılmayacak bir tren yolculuğudur.


Zytglogge

yoldasin-isvicre-bern-saat-kulesi

Saat Kulesi, Bern şehrindeki en eski şehir kapısıdır. 1100 yılında inşa edilen bu yapıda, dünyanın en eski saatlerinden biri çalışmaktadır.  1530 yılında yapılan saat, yüzyıllar boyunca şehrin zamanını gösterdi. Saatiyle meşhur İsviçre için, en değerli yapı Zytglogge olsa gerek.


Ren Şelalesi

yoldasin-isvicre-ren-selalesi

Avrupa’nın en büyük şelalesi, İsviçre’de akmaktadır. Ren Şelalesi’nin görkemli sularını yakında izlemek isteyenler, tekne turlarına katılıp şelalenin güvenli bölgelerinde gezebilir. Nehrin üstündeki köprüden yürüyerek geçebilir, fotoğraf çekmek için kurulan platformlardan harika manzaralar elde edebilirsiniz.


Grindelwald

yoldasin-isvicre-grindelwald

Grindelwald, İsviçre’nin en büyük kayak merkezinin bulunduğu bir bölge. Dağın olduğu bölge, sadece kışı aylarında değil yaz aylarında da etkileyici bir doğaya sahiptir. Temiz havayı soluyacağınız Grindelwald’de dağ yürüyüşü yapmak isteyen turistler, daha çok yaz aylarında dağın konuğu olmayı tercih ederler. Ayrıca bölgede kışın, birbirinden estetik buz heykellerinin yarıştığı kar festivali düzenlenmektedir.


Mount Pilatus

yoldasin-isvicre-luzern-golu-mount-pilatus

Luzern Gölü civarında yer alan Pilatus Dağı, adını Roma İmparatorluğu’nun efsane valisi ve Hıristiyan inancında önemli bir karara imza atan kişi Pontius Pilatus’tan almıştır. Ortaçağdaki Avrupalılar, dağın ejderhaları öldürmek için gökten düşen bir taş olduğuna inanmışlar. 2100 metre yüksekliğindeki dağ, İsviçre ve Fransa Alpleri’nin harika bir manzarasına sahiptir. Luzern gölü, dağın ayaklarının altında serilidir. Bölgede Noel pazarları kurulurken,  yaz aylarında ise dağ yürüyüşü turları düzenlenir. Ayrıca dünyanın en dik eğime sahip demiryolu buradan geçer.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account