Her yönüyle Odunpazarı gezi rehberi…

Her yönüyle Odunpazarı gezi rehberi…

Eskişehir’in tarihi ve turistik ilçesi Odunpazarı’nda gezilecek yerler, Odunpazarı’nda ne yenir ne içilir? İşte tüm detaylar Odunpazarı gezi rehberini anlatan bu yazıda…

Dorlion’dan, Frigya’ya, Bizanstan, Anadolu Selçuklularına, Osmanlı’dan, Türkiye Cumhuriyeti’ne tarihe esaslı bir duruş, geçmişe gerçek bir dokunuştur Odunpazarı. Şehirler doğurmuş, şehirler büyütmüş, geleceğe miras bırakmış bir anadır…

Sanatın ve zanaatın her dalı, estetik ve emeğin her tonu, ilmek ilmek yansımıştır Odunpazarı’na. Binlerce yıllık tarihi, bugüne taşıyan merdivenlerinde direniş, inanç, hoşgörü, sevgi ve dostluk köprüleri kurulmuş, üzerinde yaşayan ve yaşlanan mirası her dem canlı tutan bir açık hava müzesidir. Odunpazarı Eskişehir, Eskişehir Odunpazarı’dır aslında. Bizans İmparatorlarının en gözde sarayları da, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı’nın en güvenli sancakları için seçtikleri adreste Odunpazarı’dır.

 Eskişehir’in adı eskidikçe kendi yenileniyor 

İlk Tunç çağından bugüne uzanan mirasıyla Odunpazarı gizem dolu bir öykünün kahramanıdır.  İlk olarak 12’nci Yüzyıl’da Odunpazarı ismi verilmiş bölge, Cumhuriyet Türkiyesi’nin ve Kurtuluş Savaşının’da önemli cephelerinden biri olmuştur. Anadolu’nun en mistik, en dingin, en renkli şehirlerinden biri olan Eskişehir’in kuruluşu da yine Odunpazarı bölgesinden başlamıştır.  Odunpazarı Medeniyetlerin değerli hatıralar, eşsiz miraslar bıraktığı bir hazine sandığıdır ve her misafirini gizemli bir yolculuğa çıkaran efsunlu bir serüvendir. Eskişehir, adı eskidikçe kendi yenilenen çağdaş bir şehir. Ortasından porsuk nehri geçen, gondolların kente aşk dokuduğu bir şehir Eskişehir. Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan medeniyetler beşiğidir. Yaklaşık 850 bin kişinin yaşadığı Eskişehir, kara ve demiryolların kavşak noktası, çağdaş yaşamınsa başkentidir.

Eskişehir’in 2 merkez ilçesi ve 2 üniversitesi bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi şehrin Tepebaşı İlçesinde bulunurken, Odunpazarı İlçe sınırları içinde ise Osmangazi Üniversitesi yer almaktadır. İlk Türk otomobili devrim de Eskişehir’de yapılmış, dünyada öğrencilerin kanlarını satıp tiyatro kurdukları ilk şehir de Eskişehir olmuştur. Kısacası, Eskişehir eğitim ve öğrenci, turizm, sanayi, kültür ve sanat şehridir. Ve bu şehrin geçmişindeki esintilerin de, ilk yerleşiminde adresi Odunpazarıdır.

2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edildi 

Bugün Eskişehir’in neredeyse yarısının yaşadığı Odunpazarı ilk kez 1993 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 1. Kademe Belediye ilan edilirken, 2009 yerel seçimleri ile birlikte İlçe Belediyesi hüviyetine kavuşmuştur. 395 Bin kişinin yaşadığı Odunpazarı Belediyesi’nin sınırları şehri ortasından geçen Porsuk çayının güneyinde kalan topraklardır. 2682 km2 yüzölçümüne sahip bölgedeki kent merkezi 2012 Yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine dâhil edilmiştir. 1988 Yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak tescil edilen Odunpazarı Semti, bugün sıcak bir tebessümle, tüm misafirlerini bir masal dünyasında ağırlamakta ve Belediye Başkanı Kazım Kurt’un öncülüğünde geçmiş ile bugün arasındaki dokuyu geliştiren projelerle uluslararası bağları da güçlendirmektedir.

 Bir masalın merdivenlerini çıkmak…

Bir masalın merdivenlerini çıkmak gibidir Odunpazarı’nın yokuşlarını çıkmak… Bir Ressam’ın en özendiği yağlıboya tablo gibi renk, renk evler çıkar karşınıza… Camiiler, çarşılar, külliyeler, türbeler, müzeler, sanat atölyeleri ve yüzyıllardır o dokunun bir parçası olarak yaşayan insanlarıyla Odunpazarı kucaklar sizi… Evliya Çelebi’den hatıratlar, Yunus Emre’den deyişler fısıldar kulağınıza, Nasrettin Hoca ile güldürür taze güneşiyle ısıtır, sokak başlarındaki çeşmeleriyle serinletir ruhunuzu… Bembeyaz duvarlarında dizi renkli çerçeveleri ile içinde yaşayan ailenin hem yaşamına hem de ticari faaliyetlerine yoldaşlık eden özel mimarisiyle dikkat çeken evlerin bulunduğu 30 sokakta 300’den fazla ev, 5 Camii, 1 Külliye, 2 Kervansaray, 15 Çeşme, 2 Han’ın restorasyonu ve aslına uygun yapımı gerçekleştirilmiştir. Yüzlerce metreden sizi içine çeken o evlerde genellikle alt katta mutfak, ahır, çamaşırlık veya depo bulunurken aile, yaşamını üst katlarda sürdürmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, bugün Seyahatname’de adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam etmektedir.

Odunpazarı’nda nerelere gitmeli?

Odunpazarını tanımak, yaşamak, keşfetmek günler sürecek ve hiç bitmesin isteyeceğiniz bir yolculuğa çıkmak gibidir… Şelale’den şehri kuşbakışı seyretmek, Türk ve Eskişehir mutfağının en seçkin lezzetlerini tatmak, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son temsileri ile karşılaşmak ve Odunpazarı Belediyesi tarafından uluslararası düzeyde gerçekleştirilen;

Uluslararası Cam Festivali, Uluslararası Ahşap Heykel Festivali ve Uluslararası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı’nın miras bıraktığı çok özel eserlere adım başı rastlamak bir Odunpazarı Klasiğidir… Müzeler, tarihi eserler, inançsal ve dinsel miraslar ile sanat ve zanaatin her adımda türlü türlü yansılarının bulunduğu Odunpazarı’nda keyifle gezebileceğiniz onlarca adresten bazıları…

Kurşunlu Külliyesi

Odunpazarı evlerinin olduğu bölgede, dikkatinizi çekecek diğer yapı ise Kurşunlu Camii ve külliyesi. 700 yıldır tüm ihtişamıyla ayakta duran Kurşunlu Külliyesi Odunpazarı’nın sembolü gibidir. Bu külliye, Osmanlı’nın en tanınmış birkaç minyatür ustasından biri olan Matrakçı Nasuh’un, Kanuni’nin Irak seferi sırasında 29 Aralık 1536 yılında çizdiği Eskişehir minyatürünün en göz alıcı yapısını oluşturuyor. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 1525 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Avlusunda bir şadırvan, sağ tarafta menzilhane, sol tarafta aşhane ve kervansaray ortada cami ve caminin arkasında medrese odaları ile Mevlevihane bulunmaktadır. Ayrıca külliye bahçesinde Lületaşı Müzesi ve Cam Sanatları Müzesi ile Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi bulunuyor. Cam Sanatları müzesini gezerken, Odunpazarı Belediyesi Sıcak Cam Atölyesi’nde cam vazoların, kolyelerin nasıl yapıldığını görme imkânı da bulabilirsiniz.

Cam Sanatları Müzesi

Uygarlığın yoldaşı olan cam yolculuğuna Anadolu’da başlamış ve Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi de Eskişehir’de açılmıştır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun işbirliği ile oluşturulan müze, haftanın altı günü ziyarete açıktır.

 Lületaşı Müzesi

Eskişehir’in dünyaca tanınan ve benzeri olmayan değeri Lületaşıdır. Beyaz altın olarak da adlandırılan Lületaşı; pipolardan, teşbihlere, süs eşyalarından, takılara kadar eşsiz örnekleri ile Odunpazarı’nın da simgesidir. Bu benzersiz örnekleri görebileceğiniz Lületaşı Müzesinde eserlerin yapımında kullanılan araç gereçleri de yakından inceleyebilirsiniz.

Ahşap Eserler Müzesi

Odunpazarı Tarihi Bölge’de yer alan müzelerden biri de Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Ahşap Eserler Müzesi. Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’ne katılan sanatçıların yaptığı ahşap eserler, bu müzede sergileniyor. İnsanın hayal dünyasının ve ağacın dönüştüğü birbirinden güzel sanat eserleri ile Kurşunlu Külliyesi’nin tarihi dokusu sizi başka serüvenlere sürüklüyor.

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi 

Odunpazarı’nın çiçeği burnunda müzesi Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi… Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan müzede; Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan tarafından Odunpazarı Belediyesine bağışlanan fotoğraf makineleri, fotoğraflar, fotoğrafçılıkta kullanılan çeşitli aletler, kitap ve dergilerden oluşan koleksiyon yer alıyor. 4 ayrı salondan oluşan Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’nde interaktif düşünülmüş bir dekor odası da bulunuyor. Müzede aynı zamanda; filmlerin nasıl yıkandığını (tab edildiğini) gösteren bir karanlık oda yer alıyor.

 Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Odunpazarı Belediyesi, Dede Mahallesi’nde bulunan Şamoğlu Konağı’nı Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’ne dönüştürdü. Müzede; yakın zamanda kaybettiğimiz gazeteci ve televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu’nun Odunpazarı Belediyesi’ne bağışladığı daktilo koleksiyonun yanı sıra, birçok gazeteci tarafından bağışlanan daktilolar bulunuyor. Türkiye’nin ilk daktilo müzesi olma özelliğine sahip olan Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nde, ayrıca Bülent Ecevit ve Tayfun Talipoğlu’nun balmumu heykelleri yer alıyor.

 Atlıhan El Sanatları Çarşısı 

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir’in çok önemli bir değeri olan lüle taşının yeniden tüm dünyada etkin tanıtımı ve pazarlanması, ayrıca geleneksel sanatlarımıza emek ve hayat veren lüle taşı ustalarımızın himaye ve teşvik edilmesi için 2005 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır.  Bünyesinde yer alan 25 adet atölyesi ile el sanatlarımızın üretim, teşhir ve satışının yapıldığı Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Türkiye’de lüle taşını tanımak ve ürünlerini görmek isteyen vatandaşlarımızın ilk durağı haline gelmiştir.

Odunpazarı’nda ne yenir?

Bunca müze ve çarşı karnınızı acıktırdıysa, Odunpazarı Tarihi bölge size geniş bir yelpazede seçim yapma fırsatı da tanınıyor. Odunpazarı’na gittiğinizde; kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan; ayrıca geleneksel bir Kırım Tatar yemeği olan Çibörek, sizin için lezzetli bir deneyim olabilir. Tarihi Bölge’de bulunan köfteciler de sizin için ayrı bir tercih. Eğer siz de kebap severlerdenseniz; Odunpazarı, Eskişehir’in yöresel balaban kebap ile size eşsiz bir deneyim yaşatabilir. Tadı biraz iskenderi andırsa da bonfile, köfte, yoğurt ve pide üstüne servis yapılan balaban kebap ile lezzetli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Et yemeyenler için de seçenekler var tabiî ki. Eskişehir’i meşhur hashaşlı ekmeği, tarihi fırınlarda yapılan simidi ve yine tarihi Met Helvası ve bir bardak demli çay da Odunpazarı’nın size sunduğu eşsiz lezzetler.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account