Her sokağı denize çıkan balıkçı kasabası: Cefalu

Her sokağı denize çıkan balıkçı kasabası: Cefalu

Aylin Saraçoğlu – Ben Sicilya’nın her köşesini ayrı beğendim. Her gittiğim yerine hayran kaldım.

Şimdi de çok şirin bir balıkçı kasabası olan Cefalu’ya varmak üzereyim. Palermo’ya 40 dakika kadar uzaklıktaki Tiran Denizi kıyısındaki bu kasabayı daha uzaktan gördüğümde öylesine sevdim ki… Adeta ilk görüşte aşk yaşadım.

Yaslandığı kafa şeklindeki kaya ve Sicilya’nın en güzel Norman ketadrallerinden Cefalu Katedrali tepede tüm ihtişamıyla parlıyor.

Cennet Sineması nostaljisi

yoldasin_cefalu_Meydan

Kasabaya girerken kartpostal güzelliğinde görüntüler beni karşılıyor. Hiçbirini kaçırmak istemiyor ve bol bol fotoğraf çekiyorum. La Rocca dağı eteklerinde yer alan, kayalıkların üzerinden denize inen, etrafı yeşilliklerle kaplı bu kasaba, bozulmamış kimliğiyle de adeta bir Ortaçağ masalı yaşatıyor. Favori filmlerimden Cennet Sineması’na (Cinema Paradiso) konu olması boşuna değilmiş…

yoldasin_Aylin-sokakta-görüntü

Kasabaya girişte Doumo Meydanı’nda biraz soluklanıp, çok şirin kafesinde bir espresso içiyorum. Benim gibi bir Türk kahvesi tutkunu için İtalya’da espresso tam bir kurtarıcı. Kahve keyfimi de yaptıktan sonra Cefalu Katedralini geziyorum. 1131-1200 yılları arasında inşa edilmiş bu katedral, sanat hamisi 2.Roger tarafından yaptırılmış. Katedral özellikle mozaikleri ile meşhur.

Roma döneminden kalma çamaşırhane

yoldasin_cefalu_Çamaşırhane2

Sonrasında da kasabanın trafiğe kapalı sokaklarında dolaşmaya başlıyorum. Bez tenteli, çamaşırlar asılı, çiçeklerle süslenmiş, balkonlu evlerin arasından ilerliyorum.
Ve işte Vittoria Emanuele Caddesi üzerindeki Roma döneminden kalma bir çamaşırhanedeyim. Birkaç basamakla inilen tarihi çamaşırhanenin suları sodalı akıyormuş.

Trafiğe kapalı sokaklar

yoldasin_cefalu_Dar-sokaklar

Kasabanın önemli caddelerinden biri de Corso Ruggero… Burada ve ara sokaklarda yürürken sağlı sollu şipşirin mağazalarda türlü hediyelik eşyalar satılıyor. Sicilya’nın ünlü Mafya şapkaları ise en çok satılanlar arasında. Bu şapkalar bu isimle anılıyor ama siz sakın Sicilya’da mafya kelimesini kullanmayın. Çok bozuluyorlar! Rengarenk şallar da yine favori ürünlerden…

Göz alabildiğine kumsal

yoldasin_cefalu_Deniz

İlerlerken her sokağın denize çıktığını görüyor ve muhteşem deniz manzarasıyla mest oluyorum. Şansıma havanın da güzel olmasını fırsat bilip hazırlıklı gelmiştim. Mayom, havlum, plaj terliklerim benimle…
Cefalu plajları görüntü olarak gayet mütevazi. Bizdeki halk plajlarına benziyor. Bunun yanında son derece cici. İhtiyacınız olan her şey var. Öyle giriş parası, şezlong parası gibi ayrı ayrı fahiş fiyatlar alınmıyor. Çoğunda yediğinize içtiğinize para ödüyorsunuz o kadar. Göz alabildiğine kumsal plajlarla dolu…

Balıklarla yüzmenin keyfi!

yoldasin_cefalu_Plajlar

Plajların dışında da neredeyse her yer denize girmeye elverişli. Pek çok bölümde duşlar, kabinler bulunuyor. Veya yemek yediğiniz lokantalarda üstünüzü değiştirebiliyorsunuz.
Denizi ise öylesine güzel ki… Pırıl pırıl, dibi gözüken, kumluk ve tertemiz denizde küçük balıklarla birlikte yüzmenin keyfini yaşadım.

Plaj partileri

yoldasin_cefalu_Denizden-görüntü

Cefalu başta kılıç balığı olmak üzere balık ve deniz ürünleri ile meşhur. Karides, kalamar, kum midyeli spagetti ve deniz ürünlü pizzaları da çok beğeniliyor.
Vittorio Emanuele Caddesi üzerine pek çok lokanta sıralanıyor. Hemen hepsi aile işletmesi olan bu lokantalar kuşaklar boyudur şöhretini sürdürüyor.

Bu kasabanın gece hayatının da çok güzel olduğu söyleniyor. Özellikle plaj partileri dillere destanmış.
Ama ben ne yazık ki Palermo’dan günübirlik gelmiştim. Ve şimdi dönüş zamanı… Bir dahaki sefere daha uzun kalmak üzere şimdilik “ciao Cefalu”.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account