Hem vizesiz, hem de ucuz… Balkanlar gezginlerin listesinden düşmüyor!

Hem vizesiz, hem de ucuz… Balkanlar gezginlerin listesinden düşmüyor!

Dövizdeki hareketlilik gezginlerin seyahat planlarını etkilese de, Balkanlar vizesiz ve ucuz seyahat sunması açısından hala çok cazip duruyor. Saraybosna’dan Belgrad’a, Üsküp’ten Tiran’a kadar birçok rotayı vize gereksinimi duymadan seyahat edebilirsiniz. Bu şehirler ayrıca cep dostu olmasıyla da gezginlerin yüzünü güldürüyor. O zaman gelin Balkanlar’da vizesiz seyahat edebileceğiniz ucuz rotalara bir göz atalım…

Saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Balkan coğrafyasının en gözde rotalarından biri. Tarihi olaylara tanıklık eden bu şehirde, hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Yeme içmeden gezilecek yerlere kadar bizden izlere rastlayacağınız Saraybosna’da üstelik çok para harcamayacaksınız. İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik bir uçuşla gidebileceğiniz Saraybosna’da para birimi olarak Bosna Hersek Dinarı kullanılıyor. Fiyatların gayet uygun olduğu şehirde restoranda yiyebileceğiniz köfte ve börek gibi lezzetlere Türkiye’den bile daha az para ödeyebilirsiniz.

Saraybosna’da hem modern hem de klasik bir yaşamla karşılaşmak mümkün. Şehrin merkezinde Osmanlı’nın izlerini sürerek geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz. Şehrin ruhunu anlamak için gezinize Başçarşı Meydanı’ndan başlamalısınız. Şehir turunuzda Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi görmeniz gereken yapılardan bazıları. Ayrıca misafirperver ve güleryüzlü bir halka da sahip olan şehre hayran olmamak mümkün değil. Saraybosna hakkında daha detaylı bilgi almak için Saraybosna gezi rehberi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Belgrad

Vizesiz bir Avrupa şehrini gezmek istiyorsanız, Belgrad’ı listenize alın. Sırbistan’ın başkenti üstelik de cep dostu bir şehir. Belgrad, sadece zengin tarihiyle değil, doğal güzellikleri ve hareketli yaşamıyla seyahat tutkunlarının beğenisini kazanıyor. “Beyaz Şehir” anlamında gelen Belgrad’ı yürüyerek keşfedilebilirsiniz. Belgrad gezilecek yerleri Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Nicola Tesla Müzesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan olarak sıralayabiliriz.

Belgrad seyahatinizin sonunda akıllarda yemeklerin de kalacağından şüpheniz olmasın. Yemek kültürleri bize çok yakın. Bu nedenle bizden çok lezzeti Belgrad’da bulabilirsiniz. Kebap tıpkı bizdeki gibi onlarda da çok popüler. Eğer balık düşkünüyseniz, restoranlarda uygun fiyatlı deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Belgrad hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, Belgrad gezisi için tavsiyeler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Üsküp

Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen bir diğer ülke de Makedonya… Vizesiz olduğu gibi ekonomik seyahatin de adresi olan ülkenin başkenti Üsküp gezginlerin listesinde olması gereken bir yer. Vardar Nehri’nin ikiye böldüğü Üsküp’te seyahatseverler geçmişle bugünün çok iyi harmanlanmış bir şekilde olduğunu görecekler. Üsküp çok sayıda tarihi yapıya sahip. Üsküp gezilecek yerlere baktığımızda Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı ve Taş Köprü’yü listenizde bulundurabilirsiniz.

Üsküp, gece hayatıyla da adından çok söz ettiren bir şehir. Şehrin merkezinde çok sayıda gece kulübüyle karşılaşacaksınız. Eğlencenin coşkulu bir şekilde yaşandığı şehirde Havana Club, Speakeasy, Club Colosseum ve Kino Karposh gibi mekanları bir kenara not etmenizde fayda var. Üsküp’ün gezilecek yerleri ile ilgili daha fazla ayrıntılar için Üsküp’te görülmesi gereken 10 tarihi yer adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ohrid

Makedonya’da Üsküp’ün yanı sıra Ohrid de görülmesi gereken bir diğer şehir. Tıpkı Üsküp gibi misafirlerine ekonomik bir seyahat imkanı sunan şehir, son yıllarda çok sayıda ziyaretçi çekiyor.  Makedonya’nın mücevheri olarak adlandırılan Ohrid, yılın her gününe bir tane olmak üzere toplam 365 kiliseye sahip. Bu nedenle de Makedonya’nın Kudüs’ü olarak bilinir. Resimsi evleri, nostaljik sokakları ve şüphesiz Unesco koruması altındaki gölüyle gezginlerin her daim listesinde bulunacak gibi görünüyor. Turkuaz suyuyla Ohrid Gölü, şehir için bulunmaz bir nimet adeta. Mutlaka bir tekne turuyla gölün keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ohrid’de Safranbolu’yu andıran evlerin bulunduğu sokaklarda gezebilir, Elveda Rumeli dizisinin çekildiği mekanları görebilirsiniz. Ayrıca şehrin merkezinde alışveriş için hediyelik eşya dükkanlarına uğramayı da ihmal etmeyin. Özellikle şehir incileriyle meşhur. Hem kendiniz hem de eşiniz ve dostunuz için çok güzel inci takılar alabilirsiniz.

Kotor

Karadağ ya da orijinal ismiyle Montenegro, son yıllarda tatilcilerin gözde uğrak yeri haline geldi. Özellikle dünyaca ünlü isimlerin tatil için tercih ettiği ülke hem deniz tatili hem de kültür gezisi imkanı sunuyor. Ülkenin en çok beğenilen şehirlerinin başında Kotor geliyor. Dünyanın en güzel 25 körfezinden biri olarak gösterilen Kotor, Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Kotor; körfezi, doğası, sokakları ve hatta kedileriyle çok özel bir şehir.

Unesco koruma altında bulunan Kotor’da görülecek yerler arasında Aziz Trifon Katedrali, Oruzja Meydanı, Saat Kulesi, Aziz Luke ve Nikola Kiliseleri ile Aziz Mary Kilisesi‘nin kapısında yer alan rölyefler bulunuyor. Kotor fiyatları açısından çok cazip bir şehir. Yeme içmeden alışverişe kadar birçok şeyin fiyatları uygun. Vizesiz seyahat edilmesi de Kotor’u listenize eklemeniz için ayrı bir etken.

Tiran

Arnavutluk’un başkenti Tiran için belki de Balkanların en ucuz şehri yakıştırmasını yapabiliriz. Misafirlerine harika bir kültür gezisi imkanı sunan Tiran, Büyük İskender’in şehri olarak biliniyor. Mimari dokusuna hayran olacağınız şehirde ülkeye özgü yemekleri uygun fiyatlara yiyebilirsiniz. Ayrıca Balkanlara özgü trileçe tatlısının en güzel yapıldığı yer de Tiran… Edhem Bey Cami, Büyük İskender Bey Meydanı, Ulusal Tarih Müzesi ve Tiran Saat Kulesi gezilecek yerlerden bazıları. Yürüyerek gezebileceğiniz şehre vizesiz seyahat edebilmeniz mümkün.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account