Hem çalışıp hem de gezmenizi sağlayacak fırsat: Work and Travel

Hem çalışıp hem de gezmenizi sağlayacak fırsat: Work and Travel

Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle hem çalışmaya hem eğlenmeye var mısınız? Amerikan Rüyası’nın rüya mı gerçek mi olduğunu kendi tecrübeleriniz ışığında değerlendirmeye hazır mısınız? Kısacık bir zaman diliminde hem çok çalışmanın hem de çok gezmenin keyfini bir arada yaşayabilirsiniz; işte karşınızda WAT, uzun adıyla Work and Travel! ABD hükumeti tarafından desteklenen Work and Travel projesi ile diğer ülkelerden gelen öğrencilerin mevsimlik iş gücüne katkıda bulunması ve Amerikan kültürünü tanıması amaçlanıyor. Kültürel bir değişim programı olarak da değerlendirilen proje ile çeşitli ülkelerden yüz binlerce öğrenci yaz sezonunda Amerika’da çalışma ve seyahat etme hakkı kazanıyor.

Karar Vermeden Önce İyi Düşünmeli: Work And Travel Nedir, Ne Değildir?

Work and Travel yapmaya karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bazı yanlış anlaşılmalar sonucunda umduğunuzu bulamayabilir, hayal kırıklığına kapılabilirsiniz. Ama kendinizi iyi tanıyorsanız ve ne istediğinizi biliyorsanız Work and Travel ile rüya gibi bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yaygın kanının aksine Work and Travel ne bütünüyle bir seyahat programıdır, ne para biriktirme ve teknolojik alet stoklama programıdır ne de günler geceler boyu çalışma programı… Hem gezmeyi hem çalışmayı içeren bu program yaklaşık dört aylık yaz sezonunu kapsıyor. Üç aylık çalışma sürecinizin ardından ABD size bir aylık seyahat hakkı tanıyor. Günlük 70 ila 100 dolar arasında para kazanabileceğiniz yaz sezonunda, kalacağınız yere göre haftalık veya aylık kira ödüyorsunuz. Work and Travel’a şahsi olarak başvurmanız mümkün değil, sizi organizasyona dahil edecek bir aracı firmayla anlaşmak zorundasınız. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerimizde bahsi geçen aracı firmalara ait ofisler bulunuyor. Birden fazla firmayla görüşüp farklı teklifler alabilir, tercihinizi buna göre değerlendirebilirsiniz. Work and Travel genç yaşlarda layıkıyla yapılabilen, dil ve vizyon gelişimi açısından kişiye inanılmaz katkıları olan bir uygulama. Ancak çalıştığınız süre boyunca genellikle vasıfsız işçi olarak değerlendirileceğinizi, yeri geldiğinde günde 12 saat ayakta çalışacağınızı unutmayın. WAT, her koşulda ayakta kalabilecek, kişisel gelişimini önemseyen ve İngilizcesi’ni mükemmel noktalara getirmeyi hedefleyen maceraperestler için bulunmaz nimet.

Her İsteyen Kabul Edilmiyor Ama Gözünüz Korkmasın: Work And Travel Şartları

Work and Travel’a katılmak için ilk ve en önemli şart üniversite öğrencisi olmanız. Bu da yetmiyor, 4 üzerinden en az 2 not ortalamasına sahip olmanız gerekiyor. En çok sorulan sorulardan biri açık öğretim fakültesinin kabul edilip edilmediği ancak cevap ne yazık ki olumsuz. Açıktan okuyan öğrenciler maalesef bu programa katılamıyor. Örgün eğitim öğrencisi olmanız da tek kriter değil, orta düzeyde İngilizce bilmelisiniz. Yapacağınız işin şartlarına göre İngilizce seviyenizin daha yüksek olması bile beklenebilir. Ancak en kötü ihtimalle orta seviyede olmalı çünkü vize mülakatları İngilizce yapılıyor. Üç ay boyunca çalışacağınız ve sayısız insanla muhatap olacağınız ülkenin dili hakkında hiçbir bilginiz olmadığında çok büyük zorluklar yaşayabileceğinizi siz de takdir edersiniz. Yine de gözünüz korkmasın, Shakespeare olmanıza gerek yok! Her yıl ülkemizden yaklaşık on bin öğrencinin kabul edildiğini düşününce, Work and Travel’ın ulaşılamayacak bir hedef olmadığını, aksine şartları iyi anlayan herkesin programa dahil olabileceğini görüyoruz.

Gelelim Maliyete: Work And Travel Fiyatları

Work and Travel süresince kendi harçlığınızı çıkartacak, gezecek ve hatta tutumlu davranırsanız yanınızda bir miktar da parayla döneceksiniz. Ama programa dahil olmadan önce dikkate almanız gereken bazı masraf kalemleri var. Programa dahil olabilmek ve Amerika’da yaşamaya başlamak için gerekli olan bütçeyi kabaca şöyle hesaplayabiliriz:

  • Aracı firmaya yapacağınız ödeme: 2000-2300$
  • Vize ücreti: 200$
  • Hangi eyalette yaşayacağınıza bağlı olarak değişen uçak bileti ücreti: 500-800$
  • İlk maaşınızı alana dek hayatta kalabilmeniz için cep harçlığı: 800-1000$

Hesaplamanın yaklaşık değerler üzerinden yapıldığına tekrar dikkatinizi çekmekle birlikte, tahmini gidiş masrafının 3500$-4000$ aralığında olacağını söylemek mümkün.

Work And Travel Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Değişim programı sırasında yapabileceğiniz işler, kazanacağınız para, yaşayacağınız bölge… WAT hakkında en çok sorulan soruları sizler için cevapladık.

Work And Travel’da ne tür işler yapabilirim?

İngilizce seviyenize ve yeteneklerinize göre iş seçimi için geniş bir yelpazeye sahipsiniz. Dil bilginiz yeteri kadar iyiyse garsonluk gibi daha sosyal iş teklifleri gelirken, dil konusunda pek de iyi değilseniz kasada beklemek, bulaşık yıkamak, otellerde oda temizliği yapmak gibi işlere yönlendirilirsiniz.

WAT süresince hangi eyalette yaşayacağım?

İş tekliflerini değerlendirirken eyalet seçiminde de nispeten özgürsünüz. Ama hayat pahalılığı ve vergilerin yüksek olduğu New York, Kaliforniya gibi eyaletler sizi ciddi anlamda zorlayabilir. Kasaba/köy tarzı yerleri seçerseniz geçiminizi çok daha rahat sağlarsınız. Biriktireceğiniz parayla da seyahat döneminizde en büyük şehirleri rahatlıkla gezebilirsiniz.

Work And Travel’da ne kadar para kazanacağım?

ABD yasalarına göre WAT programına dahil olan öğrencilere “J1” türünde çalışma vizesi veriliyor ve en düşük saatlik ücret 7.25 dolar. Aracı firmanın size teklif edeceği işler de genellikle saatlik 7.5-12 dolar arasında maaş ödüyor. Kağıt üstünde haftalık maksimum çalışma süreniz 35 saat olsa da ek işler bularak bunu 50-60 saate çıkartmanız mümkün. İşletmeler ödemeyi banka hesabınıza yatırarak veya çek yazarak yapıyor. Para çekme ve çek bozdurma işlemleri oldukça basit.

Amerika’da ne kadar harcarım?

Kişilik özelliklerinize, alışkanlıklarınıza, yakalamak istediğiniz yaşam standardına, yaşayacağınız eyalete göre verilebilecek onlarca cevap olsa da, aklınızda bir şeyler canlanması açısından ortalama bir hesap yapabiliriz. Kira gideri 350 dolar ve yeme içme masrafı da 400 dolar dersek, toplam 750 dolar yapıyor. Aracı şirketinizle imzalayacağınız sözleşmede kira bedelini görebilirsiniz.

Work And Travel yaparken ne tür sorunlarla karşılaşacağım?

Aslında programa özel bir zorlukla karşılaşacağınızı söylemek anlamsız olur. Herhangi bir yabancı ülkeye giderken ne tür problemlerle karşılaşma ihtimaliniz varsa Amerika için de aynı sorunlar söz konusu. WAT yapan öğrencilerin en büyük problemleri genellikle anne veya sevgili özlemi, kalacağı yere alışamamak ve yemek kültüründen hoşlanmamak oluyor. Gözü kara, tuttuğunu koparan kişiler en fazla bir hafta uyum sorunu yaşadıktan sonra anın tadını çıkartmaya başlayabiliyor.

Neden Work And Travel yapmalıyım?

Geldik son ve en önemli sorunun cevabına. Öncelikle WAT, inanılmaz bir hayatta kalma savaşı ve bu savaştan galibiyetle ayrılacağınızdan şüpheniz olmasın. Öz güveniniz ve İngilizceniz tavan yapacak. Ayrıca üç aylık çalışma sürecinin sonunda bir aylık sonsuz özgürlüğe kavuşacaksınız; San Francisco, Los Angeles, New York gibi cazibe merkezlerinde ne kadar isterseniz o kadar zaman geçirebileceksiniz. Yüzlerce farklı insanla tanışacak, onlarca farklı kültür öğreneceksiniz. Ama en önemlisi de Work and Travel ile sadece Amerika’ya değil, kendi içinize de uzun bir yolculuk yapacak ve kendinizi tanıyacaksınız.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account