Helsinki için küçük bir molaya ne dersiniz?

Helsinki için küçük bir molaya ne dersiniz?

Finlandiya’nın başkenti Helsinki için Baltık’ın kızı derler. Baltık’ın kuzeyindeki en güzel şehirlerden birisidir. İsveç kralı Gustav Adolf tarafından 1550 yılında kurulan şehir bugün pek çok gezginin Avrupa’daki uğrak noktası konumunda. Müzeleri, pazarları, alışveriş noktaları ve cafe-restoranları ile Helsinki her zaman Kuzey’in cazibe noktası olmuş bir şehir.

Helsinki uzun yıllar İskandinavya coğrafyasının önemli bir ticaret şehri olmuş. Hansa Birliği kuzeyin önemli liman kentlerinin kurduğu ticari bir ittifak. Helsinki de bu birlik içinde yer almış. Estonya’nın başkenti Tallinn’e karşı bu birlik oluşturulmuş. Hansa birliğinin yeni yolları keşfiyle birlikte şehir değerini kaybeder ve Rusya’nın kontrolüne girer.

Çarlık Rusyası’nın hakimiyeti sırasında şehre önemli yapılar yapılır. Bunlardan bir tanesi de Helsinki Cathedral. Katedral, 1830-1852 yılları arasında Rusya Çarı I. Nikolay’a ithafen Karl Gustov tarafından yapılmıştır ve neo klasik bir yapısı vardır. Finlandiya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 1917’ye kadar St Nicholas Kilisesi olarak da anılmış.

Helsinki gezilecek yerler

Gezilecek diğer yerlere gelinirse, Senato Meydanı (Senate Square) en önemli noktalardan birisidir. Neo-klasik mimarinin önemli izlerini taşımaktadır. Bu meydanda günümüzde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bir diğer büyük meydan ise Market Meydanı (Kauppatori) da görülmesi gereken yerler arasında. Market Square’a gidildiğinde eski balık halinde çorba içilmesini tavsiye ederim. Deniz mahsüllü ve havuçlu çorbaları güzel, fiyat olarak da uygun.

Tren istasyonu ve çevresi de gezilmelidir. Finlandiya Ulusal müzesi, görülmesi gereken müzelerden biridir. Bir gece kalacaksanız akşam yemeği Tiyatro Restaurant’ta yenilebilir. Cuma günleri ya da cumartesi buradaysanız Tiyatro Restaurant bir diskoya dönüşüyor. Barlar sokağını önerebilirim. Hemen central sokağında ise Hard Rock cafe vardır. Burada canlı müzik yapılıyor. Eğer biraz hem Finlandiya kültürünü tanımak hem de açık havada dolaşmak isterseniz Seurasaari Açık Hava Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Senato Meydanı ve limana yakın bir noktada bulunan Esplanadi Park çok sayıda bitki türü bulabileceğiniz bir yer. Helsinki‘de dini törenlerin gerçekleştirildiği mimari yapısıyla dikkat çeken ve modern bir şapeli andıran Kimmo Lintula, pek çok türün yer aldığı Helsinki Hayvanat Bahçesi, çocukların keyifli vakit geçireceği Linnanmaki Eğlence Parkı, bir Ortodoks kilisesi olan Uspenski Katedrali, Ateneum Sanat Müzesi, Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi, yapı özellikleri ile dikkat çeken Temppeliaukio Kilisesi ve Suomenlinna adası görülecek yerler arasında.

Helsinki’de ne yenir ne içilir?

Finlandiya‘da gastronomi olarak bakıldığında en güzel şeylerlerden birisi diğer Nordik ülkelerinde de karşınıza çıkan somon balığı ve ren geyiği eti. Rus mutfağından etkilendikleri hemen belli oluyor. Özellikle dumanda pişmiş somon (Loimulohi) ve somon çorbasını tavsiye ederim. Kahvaltıları ise genelde tereyağı, reçel ve ekmekten oluşur. Yerel pazar yerleri olan Old Market Hall ve Hakaniemi Market’te yeme-içmeyle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Helsinki’de burgerden sebze yemeklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Şehirde dünya mutfaklarından örnekleri de görebilirsiniz. Çikolata dendiği zaman akla Fazer geliyor. Çikolatalı tatlılarının bir harika olduğunu söyleyebilirim. Liman bölgesindeki balık pazarında birçok balık türünü bulabilir, pek yabancı olmadığımızı düşündüğüm ekmek arası balık keyfi yapabilirsiniz.

Helsinki‘de bir gece geçirdikten sonra Rovanemiye’ye doğru giderken, Helsinki havalimanında ilginç şeylerle karşılaştım. Havalimanında bütün check-in işlemlerini siz yapıyorsunuz. Mükineye gidip, pasaportunuzu makinenin cam kısmına gösterip, uçağınızı seçiyorsunu. Önce valizinizi ve bilet etiketini veriyor. Bagaj bölümüne gidip, kendi valizini de kendiniz gönderiyorsunuz. Yani interaktif bir havalimanı. Helsinki’de Euro geçiyor. Hemen herkes kredi kartı kullanıyor, İngilizce konuşuyor. Ülkede internet ücretsiz. Dünyaya örnek gösterilen eğitim sistemleri ile ünlüler. Ülkede motor sporlarına olan ilgi yüksek, tabii kar ve kayak sporları da öne çıkanlar arasında. Finliler saunayı çok seviyorlar, Fin hamamları tüm dünyada meşhur.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account