Haydi Çek Gecesi’ne!

Haydi Çek Gecesi’ne!

Prag’a gittiğinizde yemeğinden müziğine, dansından içkisine geleneksel motiflerle bezeli bir gece geçirmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise, Restaurace U Marcanu harika bir seçim olacaktır.

Restorana beraber gittiğimiz Küçük ailesiyle o akşam çok eğlendik. Ve “iyi ki gelmişiz” dedik. Bitişik olarak uzanan masalarda bize ayrılan yer, Amerikalı turistlerin yanıydı. Birbirimizle selamlaşıp, sandalyelerimize oturduk.

Ana yemek olarak gulaş ve tavuk şinitzel seçeneklerinden ikincisini seçtim. Çünkü Çekler gulaş et yemeğini Macarlardan farklı olarak çok daha yağlı yapıyorlar, ağır yemekler de hiç bana göre değil.

Dünyanın en çok bira içen ulusuna katılın

cek-gecesi-3

İçki tercihim ise bira oldu. Aslında şarap favorimdir ama bu ülkenin biraları o kadar güzel ki kaçırmak istemedim.

Çeklerin dünyanın en çok bira içen ulusu olmakta liderliği ellerinde tutmalarını şimdi daha iyi anlıyorum. Masada şarap içenler ise içimi kolay bu şarabı çok beğendiklerini söylediler.

Amerikalı masa komşularımız gulaş yemeklerini afiyetle yiyorlardı. Ama bana görünüşü bile ağır geldi, “iyi ki uzak durmuşum” diye düşündüm. Zaten Amerikalıların damak tadı benim gibi zeytinyağlılarla büyüyen biri için ölçü olamaz. Tatlı olarak daha sonra gelen dondurmalı krep çok lezzetliydi.

donudrmali-krep-cek-gecesi

 

Müzisyenler, önce restorana gelmiş tüm turist gruplarına hangi millettenseler o dilde “hoş geldiniz” diyerek açılışı yaptılar. Gece boyunca bu farklı dillerdeki sunumlar sürdü. Türkçelerinin mükemmel olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Geleneksel müzikler ülkenin farklı bölgelerinden, çok eğlenceli parçalardan oluşuyordu.

Sonrasında ise gösteri başladı. Müzikler ve müziğe eşlik eden danslar coşkuyu gitgide artırdı. Zamanında çobanların kullandığı boru benzeri müzik aleti gibi folk enstrümanları çok ilginçti. Bir saat kadar süren bu bölümden sonra kısa bir ara verildi.

Müzisyen ve dansçıların müthiş enerjisi

cek-gecesi-9

 

Hemen kendi aramızda gösteriyi ne kadar çok beğendiğimizi konuşmaya başladık. Müzisyenlerin ve dansçıların enerjisine hayran kalmıştık. Üstelik de çoğu bizde “yaşlandım” diye bir köşeye çekilenlerle aynı yaştaydılar.

Gösteri tekrar başladığında coşku iyice artmış, kimse yerinde duramaz hale gelmişti. Bu sefer müzisyenler tarafından teker teker sahneye çağrılan ve dans eşi yapılanlar hünerlerini gösterdi.

cek-gecesi-10

Bizim masamızı temsilen çağrılan güzel kızımız Elif pistteki başarısıyla hepimizin gurur kaynağı oldu. Elif ve dans eşi Amerikalı genç en çok alkışı alanlardan oldu. Onlar yerlerine geri döndüklerinde Amerikalılar bizi, biz de onları tebrik ettik, karşılıklı dostluk kadehlerimizi kaldırdık.

cek-gecesi-7

Gecenin sonlarına doğru ise ünlü klasik müzik bestecilerinin besteleri çalınmaya başlandı. Brahms, Mozart, Dvorak ezgileri arasında gece sonlandı. Otellerimize dönerken çok keyifliydik. Müzik ve dans ile dopdolu çok eğlenceli bir gece yaşamıştık.

cek-gecesi-2

Restoranda gösteri saat 7.30 gibi başlıyor, 10.30 gibi bitiyor. Yüksek sezonda her gün açık, kışın ise cuma ve cumartesi akşamları açık oluyor. Havaalanına yakın konumdaki adresi ise; Restaurace U Marcanu, Veleslavinska 14, Prag 6. Öylesine büyük bir ilgi var ki, rezervasyonsuz gitmek mümkün değil.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account