“Hayat Güzeldir” filminin şehri: Arezzo

“Hayat Güzeldir” filminin şehri: Arezzo

“Hayat Güzeldir” filmini bilmeyenimiz yoktur. İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan film tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de ciddi derecede beğenilmişti. İtalyancası “La vita è bella”, İngilizcesi “Life is beautiful” olan film, İtalya’nın Arezzo kentinde çekilmiş. Bunun en önemli nedeni de dünyaca ünlü filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Roberto Beningi’nin Arezzolu olması…

Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın Toskana Bölgesi’nde keyifli bir gezintiye çıktım. Turumuzun ilk durağı bölgenin en iyi destinasyonlarından Arezzo oldu. Arezzo Toskana’da, Floransa’nın güneyinde yer alıyor. Yani Floransa ile Roma arasında kalıyor. Arezzo’nun altın ve diğer taş işlemeciliğinde İtalya için önemli bir yer olduğu belirtiliyor. Ancak burası günümüzde sahip olduğu müzeleri, meydanları ve kiliseleriyle çok sevimli bir yer.

Şehrin kalbinin attığı yer: Büyük Meydan

Arezzo, ayrıca dünyaca ünlü ressamlara ev sahipliği yapmış. Ancak şehir özellikle son yıllarda adını “Hayat güzeldir” filmiyle daha çok duyurmuş. Şehrin belirli yerlerine de filmdeki sahneleri anlatan panolarla karşılaşıyorsunuz. Ancak Arezzo’nun merkezi Büyük Meydan (Piazza Grande) filmin anılarını çok canlı tutuyor. Çünkü filmde en çok kullanılan mekan burası.

Şunu baştan söyleyeyim ki, Arezzo’da diğer İtalyan şehirlerine göre daha az turist bulunuyor. Aslında daha butik bir yer diyebilirim. Ancak şehirde görülmesi gereken önemli yerler bulunuyor. Bunların başında Büyük Meydan geliyor. Piazza Grande yani Büyük Meydan, şehrin kalbinin attığı yer. Meydanda dikkat çeken bir sütun bulunuyor. Halka açık cezalandırmaların yapıldığı bir yermiş. Orta Çağ döneminde yüz kızartıcı bir şey yapıldığında halka açık bir şekilde cezalandırılıyor. Bu nedenle burası Utanç sütunu olarak adlandırılıyor.

İtalya’nın en büyük freskleri bu kilisede…

Bugün bizim Arezzo’ya gitme nedenlerimizden bir tanesi de İtalya’da bir katolik kilise olarak hizmet veren San Francesco Kilisesi’nin içindeki freskleri görmek. Bunlar gerçekten İtalya’daki en güzel ve değerli fresk dizilerinden biridir. 1200 yılında temelleri atılan kilise “Gerçek Haç Öyküsü” ile ünlüdür. İsa’nın çarmıha gerildiği haçı görerek hikayesine tanık oluyoruz. Burada bir tarafta Meryem Ana’yı diğer tarafta vaftizci Yahya’yı görüyoruz.

Savaşlarda kale olarak kullanılan dini yapı…

Şehirde görülmesi gereken yerlerden biri de Santa Maria della Pieve Kilisesi… Burası şehrin merkezinde yer alıyor. Romanesk döneme ait olan kilisenin kuruluşu 11. yüzyıla kadar gidiyor. Bizdeki kervansaraylar gibi barış döneminde dini yapı, savaş döneminde kale olacak şekilde tasarlanıyor. Bu nedenle pencereleri azdır. Ayrıca taşları masif ve kalındır. Çünkü bir amacı da savunmadır. Hatta papalığa karşı da burayı bir savunma yeri olarak kullanmışlar. Bu arada Arezzo, 1800’lü yıllarda Papalığa karşı çıkarak imparatorluğu desteklemiş.

Dünyaca ünlü sanatçılar Arezzo’dan çıkmış!

Arezzo, “Hayat Güzeldir” filmiyle şöhretini artırmış bir şehir. Ancak şehir sadece filmden ibaret değil. 100 bin kişilik bir şehir olan Arezzo’dan çok büyük sanatçılar çıkmış. Mesela, çok sesli (polifonik) müziğin öncülerinden Guido d’Arezzo, burada doğmuş. Ayrıca dünyanın en gelmiş geçmiş en büyük heykeltıraş Michelangelo ile dünyaca ünlü ressam Piero della Francesca’nın da gençlikleri Arezzo’da geçmiş.

Arezzolu bir diğer ünlü isim de Giorgio Vasari… Bu ismi Floransa’ya giden birçok kişi duymuştur. Floransa’daki Duomo Katedrali’nin kubbesinin içindeki 7 kat cehennem ve 7 kat cennet fresk dizisini Giorgio Vasari yapmış. Çok iyi bir ressam olan Vasari aynı zamanda çok iyi bir mimar. Çünkü Floransa’daki Uffuzi Müzesi’nin avlusunu Vasari yapmış. Daha sonra da Vecchio Sarayı’ndan Pitti Sarayı’na kadar 1.2 kilometrelik koridor geçişini Vasari gerçekleştirmiş. İşte dünyaca ünlü ressam ve mimar Vasari, Arezzo doğumludur. Vasari’nin ayrıca dünyanın ilk sanat tarihçisi olma gibi bir özelliği de var. Çünkü inanılmaz güzel bir eser yazmış. Bu eser 2 yıl önce “Hayatlar” ismiyle Türkçe’ye de çevrildi.

Şehrin en yüksek noktası: Duomo Katedrali

Arezzo’da görülmesi gereken bir diğer yer de Duomo Katedrali. İtalya’da şehrin en büyük katedraline duomo ismi verilir. Dolayısıyla Arezzo’da da duomo unvanı bu katedrale verilmiş. Arezzo Katedrali şehrin en yüksek noktası. Orta Çağ’dan kalma kilise Aziz Donato’ya ithaf edilmiş. 13. yüzyılda tarihlenen dini bir yapı. Kilisede bir at heykeli görüyorsunuz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account