Harika bir seyahatin püf noktası ‘bavul seçimi’

Harika bir seyahatin püf noktası ‘bavul seçimi’

Hayalini kurduğunuz o muhteşem tatil için her türlü hazırlığınızı yaptınız ve şimdi bagajınızı hazırlayacaksınız değil mi? Ama peki kaliteli bir bavulunuz var mı? Bavul seçerken dikkat edeceğiniz bazı hususları sizler için kaleme aldık…

Öncelikle bavul veya valiz seçerken piyasada kabul görmüş ve sıkça tercih eden markaları seçin. Ama bu valiz çok pahalı şöyle ucuz bir şey olsun demeyin. Eskilerin deyimiyle ‘ucuz mal alacak kadar zengin değilim’ tezi bavul seçimi için de geçerli. Sonra bir bavul yerine her seyahatte bir bavul daha alıp aynı parayı harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Dayanıklı bavul tercih edin

Tabii adı isim yapmış hatırı sayılır bir ücret ödeyerek aldığınız valizinizin bagaja verildikten sonra uçağa gidinceye kadarki serüvende oradan oraya atılacağı ihtimalini unutmayın. Maalesef bagajları taşıyan görevliler onlara çok sempatik davranmıyor. Bu nedenle bavulunuzla aranızda duygusal bir bağ olmasın. Ancak dayanıklı malzemeden üretilen bavullar almayı da unutmayın! Nasıl seyahat ettiğinizi ve ne büyüklükte bir bavul kullanmanız gerektiğini iyi düşünün.

Bavulun kulpları önemli

Bu bavullar mutlaka çizilecek, bir yerlerinden darbe yiyecek, rengi değişecek. Bir başka dikkat ettiğiniz husus bavulun kulpları olmalı. Bavulun hem dikey konumunda taşınmasını sağlayacak hem de yatay durduğu zaman kolayca kaldırılacak kulpları olmasına dikkat edin. Dolayısıyla sizin ve görevlilerin zorlanmadan rahat taşıyabilecekleri kulplar olmalı.

Mesela gittiğiniz yerde alışveriş yapacak mısınız? Belki bir iş seyahatindesiniz ve buna vakit bulamayacaksınız ama davetli gittiğiniz yerde size çok fazla hediye verebilirler. Ya da bir fuara gidiyorsanız mutlaka dönüşte valize yeni hediye ve eşyalar girebilir. İşte tüm bu ihtimalleri doğru analiz ederek bavul seçin; bavulunuzu da buna göre yerleştirin.

Bu arada bavulunuzun kaybolmasını önleyecek 7 öneri adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bavulun boyutuna ve ağırlığına dikkat edin

Eğer sizin için ‘kabin boyu’ yeterli olacaksa her seferinde bagaj vermek zorunda kalmayın, küçük bir valiz işinizi görecektir. Valizler için ağırlık ve boyut kuralları olduğunu unutmayın! Öte yandan kabin boyu bagaj alıp 8 kilonun üzerinde eşya doldurarak bu valizi bagaja vermek zorunda kalacaksanız size daha büyük bir bavul tercih etmenizi öneririz. Tabii pek çok bavul satan mağazada size kabin boyu diye kabindeki koltuk üstü bagaj kutusuna sığmayan veya check-in sırasında bazı havayolu şirketlerinin koyduğu kriterlere uymayan bavullar satmış olabilirler. Satın aldığınız bavulun ihtiyacınıza ve uçakta taşınma biçimine uygun olup olmadığına iyi bakın.

Önceki seyahatlerin etiketleri kalmasın

Seyahate çıkmadan önce bavulunuz üzerindeki eski etiketleri çıkarmayı unutmayın. Başka bir havayolunun veya gidilecek şehrin bilgileri görevlileri şaşırtabilir. Olası bir karışıklığı da önlemiş olursunuz. Bu yüzden yolculuğunuz bittikten sonra valizinizdeki tüm etiketleri çıkarmayı unutmayın. Bavulunuzun kulbuna isminizin ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı bir bant bağlayabilirsiniz. Bazı yolcular fermuar uçlarını birleştirecek şekilde renkli kurdela ile de bağlayabiliyor. Bu hem olası baskıda fermuarların açılmasını engelliyor hem de valizinizi dönen bantta kolayca bulmanızı sağlıyor.

Bu arada tatile çıkarken bavulunuza bunları koymayın adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Önemli eşyalar listesi hazırlayın

Genelde son dakikaya bıraktığımız bagaj hazırlıkları bazı eşyalarımızı yanımıza almayı unutmamıza neden olabilir. Bu nedenle seyahate çıkmadan çok önce bagaj hazırlıklarını yapıp sonradan neleri unuttum diyebilmek için de kendimize ayrıca zaman bırakmalıyız.

Bavula değerli eşyalarınızı yerleştirirken valizin muhtemel darbe alacağı veya esneyeceği noktaları doğru belirleyip eşyalarınızı ona göre yerleştirin. Unutmayın uçak biletinizi alırken bavulunuz için de sigorta yaptırabilirsiniz…

İyi yolculuklar…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account