Hanoi’nin kalbi Eski Şehir’i yürüyerek gezmeye ne dersiniz?

Hanoi’nin kalbi Eski Şehir’i yürüyerek gezmeye ne dersiniz?

Değerli Yoldasın Okuyucuları, bu yazımda sizleri oldukça uzaklara götürüp, dünyanın en zengin faunasına sahip ve oldukça güzel bir ülke olan Vietnam’ın başkenti Hanoi’nin kalbi olan Eski Şehir‘den bütün detayları ile bahsedip, buranın kendine özgü otantik yerlerini sırasıyla kısa ve sade bir şekilde anlatarak, nasıl ve neleri gezip görebileceğiniz konusunda bilgilendireceğim. Bu Hanoi gezi rehberi için önce Hanoi’yi tanıyaraktan başlayalım :

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın birçok yerinde ekonomik bir patlama yaşanırken, Hanoi soğuk savaş ve mahrumiyetlerin yol açtığı dolaylı bir savaş yüzünden elli yıl daha beklemek zorunda kaldı. Yapılan birçok fedakarlıklar bu Güneydoğu Asya Şehrini daha da büyüleyici hale getirdi. Bu büyüleyici şehri gezerken, Eski Şehrin bulunduğu bölge, Fransız Mahalleleri, Bin Yıllık Tapınakları ve çok sayıda Gölün kendinizi büyülü ve gerçek dışı bir dünyada hissetmenize neden olacağına bilmenizi isterim.

Hanoi ismi nereden geliyor?

Hanoi Kızıl Nehir’in yanında yer alıp, Vietnam’ın en verimli ikinci bölgesi olup ülke klasik kültürünün merkezidir. 6. asırda Çin istilası esnasında Tong Binh ismiyle kurulan yerleşim yeri daha sonra Dai La ismini alır. Lai Thai To ilk Büyük Vietnam Hanedanlığının kurucusu olup, hanedanlık merkezini 1010’da buraya taşır. Kızıl Nehir üzerinde uçan bir ejderha görüp, ismini Ejderhanın Yükselişi anlamına gelen Than Long olarak değiştirir. Daha sonra Nguyen Kralları 1804’te başşehri Hue’ye taşır, Than Long ismi Hanoi olur. Ama daha sonra 1945’te Ho Chi Minh ve Modern Vietnamın kurucuları burayı ülkenin başşehri yaparlar.

Bugün Hanoi’nin kalbi olan Eski Şehir aynen 6 asır önce Loncaların mallarını sattıkları çok hareketli bir dükkanlar labirenti olmaya devam etmektedir. Her ne kadar İmparatorluk döneminde birlikte çalışıp mal tedarik ettikleri uzak köylerin kendine özgü ürünleri satılmasa da yine de bazı mallar günümüzde “Hang” gibi isimlerini korumaktadırlar.

Eski Şehrin hareketli hayatı 19. asrın dar evlerin girişinden doğar, muhteşem ve kalabalık caddeler ve kaldırımlara ve sömürgecilik vizyonu ne olursa olsun İndoçin Mimari şahaserleriyle dolu Fransız Mahalleleri ve Modern Tarz’da yapılan ve sömürgecilik dönemi nostaljisini çağrıştıran evlere kadar uzanır.

Vietnamlı’lar Hanoi halkını güneyli vatandaşlarından daha sade insanlar olarak görürler ama bu ayırımın turistler tarafından fark edilmesi zor olup, bundan dolayı kalabalık caddelerde gezerken motorsiklet ve bisiklet sürücülerinin çok sık yaptıkları bağırıp çağırmalarına boşverip aldırmayın, boşverin. Çok fazla sempati burada ve ve bütün ülkede tehlikeli olabilir.

3 milyonluk metropolde sıkılmak mümkün değil!

80’li yılların sonunda Vegri Devrimi ile beraber ülkenin dökülen altyapısının çok gelişip büyümesiyle her şey değişmeye başladı. Mesela gastronomide yerel ahçılar dünya mutfağını öğrenip, Doğu-Batı mutfaklarıyla entegre olup açılan restoranlarda daha yaratıcı ve çok makul fiyatlarla sunmaya başladılar. Müzelerde çok değerli hanedanlık objeleri, etnografik eserler, devrim tarihi hatıraları, güzel sanatlara dair eserler sergilenmeye başladı. Kısaca insan bu 3 milyonluk metropolde ne kötü bir yemek yer ne de sıkıcı bir zaman geçirir.    

Eski Şehri en iyi ve rahat gezmenin yolu burayı tanımak  için başlangıç noktası olan Hoan Kiem Gölü’ne gitmek olacaktır. Vardığınızda gölün hemen kuzey kısmından olan Luong Van Can Caddesi’ne girip çok kısa bir mesafe yürüdükten sonra yolun solunda bulunan Hang Kuat Caddesi’nde No. 64’teki giriş sizi direkt LONCALAR TAPINAĞI’na götürecektir. Bir zamanlar bu tapınakta bulunan yüksek odalarda toplanan loncalar, sular, dağlar ve ormanlar tanrılarının annelerine dua ederlermiş. Halen içerde dua yaptıkları yerde içi doldurulmuş bir kaplan, masif seramikten yapılmış bir plaka gibi birçok nadir eser bulunmaktadır.

Vietnam’ın özgürlük konuşması bu evde yazıldı

Gördükten sonra tekrar aynı yoldan geri dönüp Luong Van Can Caddesi üzerinde kuzeye doğru yürüyün ilk sağa daha sonra ilk sola dönün, bu sefer Hang Ngank Caddesi üzerinde karşılaşacağınız No.48’de HO CHİ MİNH EVİ bulunmaktadır. Kendisi bu binanın 2.katında 1945’te Vietnam’ın özgürlük konuşmasını bizzat  hazırlamıştır. Burada halen kullandığı masa, koltuk vb. eşyaları muhafaza edilmektedir.

Daha sonra, Hang Ngank Caddesi’nin biraz ileride Hang Duong Caddesi’ne dönüştüğü yerde No.65”te 19. asrın sonunda Eski Şehir’de inşa edilen ve halen sayısız örnekleri bulunan adı “TÜP EV” olan bir yapı vardır. Buranın özelliği tüccarların dükkanlarının cephe boyutuna göre vergi ödemeleri ve Feudal yasalarının dükkan genişliğini en fazla 2 veya 3 m. olarak tesbit edip bu boyutlarla sınırlamasıydı. Buna karşılık derinlik konusunda her hangi bir sınırlama olmadığından ortalama derinlik 60 m.’yi bulsa da, ihtiyaçtan dolayı bazılarının derinliği 100m.’ye kadar varabiliyordu. İşte bu sebeplerden dolayı izin verilen yapının mimari açıdan bir Tüp’e benzemesi sonucu  “TÜP EV” denilen yerler doğdu. Bir diğer önemli olay ise Feudal Kanunun geniş ve katlı evleri suikast girişimlerini engellemek amacı ve Kral’a asla yukarıdan bakılamaz düşüncesiyle yasaklamış olmasıydı.

1930’lu yıllardan kalan dükkanda tedavi amaçlı meyveler

Hemen yakında bulunan Hang Duong Caddesi üzerinde No.21’de, bugün hala 1930’lu yıllardan olduğu gibi kalan bir DÜKKAN  bulunmaktadır. Burası sadece 1975 / 90 arası hariç halen geçmişte olduğu gibi şekerlenmiş meyveler, ülkemizde bilinmeyen çeşitli botanik meyve, kayısı, demirhindi vb. ürünler satmaktadır. Bunlar sadece yenen meyveler olma özelliğiyle kalmayıp, aynı zamanda Alternatif Tıp Doktorları Reçetelerinde tedavi amaçlı ilaç olarak yer alırlar. Bu ilaçların, günümüzde her türlü hastalığın tedavisinde kullanılmakta olduğunu belirtmeden geçemeyeceğimi ifade etmek isterim.

Daha sonra Dong Xuan Caddesi’ne indiğinizde Cadde ile aynı ismi taşıyan ufak bir meydanın karşısında  DONG XUAN ÇARŞISI’na gelirsiniz. Burası çatısı metal kaplı, içinde 5 tane salon olan ve 1989 yılında Sömürge Yetkilileri tarafından yaptırılmış bir yerdir. Birkaç kez yanıp yıkılan ve tekrar inşa edilen bu yerin ana girişinde 1947 yılına Ho Chi Minh’in Fransızlar ile yaptığı savaşın anısına dikilen bir PLAKA bulunmaktadır.

Çarşıyı geçin, sağa doğru dönün Nguyen Thien Thuat Caddesi’ne varacaksınız ve daha sonra solda Thanh Ha Caddesi (aynı zamanda Hang Chieu’da denir) işte bu yol sizi 1749 yılında inşa edilen 16 KAPILI KALE’ye götürecektir. Maalesef kapılardan biri hariç hepsi 19.yüzyıl sonunda Fransızlar tarafından yıkılmıştır. Tam önünüzde belirecek olan bu muhteşem anıt ünlü 3 girişli QUAN CHUONG KAPISI’dır. Yani Kaleye ait ayakta kalan tek kapıdır. Önceleri adı Kızıl Nehrin Doğu Girişi anlamına gelen Dong Ha idiyse de daha sonra değiştirildi. Buradaki Hang Buom caddesinde tüccarlar Kızıl Nehir’in kollarından biri olan To Lich üzerinde çalışan teknelere yelken satıyorlardı, daha sonra burasını Fransızlar kapattı.

Hanoi’yi koruyan atlar

Gene aynı cadde üzerinde No.76’da BACH MA TAPINAĞI (BEYAZ AT TAPINAĞI) bulunur. Buradaki 4 attan biri Hanoi şehrinin 1010 yılında kurulmasıyla aynı zamanda yapılmış olup, şehri koruduğuna inanılır. Bu Beyaz At Tapınağı Hanoi Eski Şehrinin en eski yapısıdır. Tapınak ismini Kral Ly Thai To’yu şehrin duvarlarına doğru yönlendirip, yol gösteren efsanevi Beyaz Attan attan almıştır. Merkezinde kırmızı renkli tahteravana benzer hamallar için eğlenceler esnasında Eski Şehir’e mal taşımalarına yarayan bir yükleme yeri vardır. Ayrıca duvarların iç kısmı boyunca gelecek kuşaklara örnek olması için tapınağın bakımını üstlenen insanların isimlerinin yazdığı mezar taşları bulunmaktadır.

Hang Buom Caddesi üzerinden Ma May Caddesi’ne gelin, 19.asrın sonlarında inşa edilen ve No.87’de bulunan İKİ KATLI GELENEKSEL EV bulunmaktadır. Burası 1954’den 1999’da Hanoi Halk Komitesi tarafından satın alınana kadar, birincisi  caddeye bakan ticari kısım, ikincisi depo, üçüncüsü üstü açık bir veranda, dördüncüsü konut ve sonuncusu ise bir diğer katı olan muftak olmak üzere 5 alana bölünmüş ve içinde 5 ailenin yaşadığı bir evdi.

Evet Sevgili Dostlarım bu turu İlkbahar’da Prontotour ile yapıyoruz bilginize.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account