Hafta sonunu değerlendirebileceğiniz 8 yurtiçi tatil rotası

Hafta sonunu değerlendirebileceğiniz 8 yurtiçi tatil rotası

Hayat çok yorucu ve yıpratıcı! Hafta sonu ise hepimiz için altın değerinde! Bu iki günü küçük bir gezi ile taçlandırıp, ruhunuzu yenilemeye ne dersiniz? Hayatı renklendirmek, anın keyfini yaşamak, yeşilin her tonuna tanık olmak, kusursuzca resmedilmiş doğada kaybolmak… Koylar, masmavi denizler, tarihi rotalar, mucizevi olaylar farklı alternatifler ve çok daha fazlası için yola çıkmaya hazır mısınız?

Ürgüp/Kapadokya

Kapadokya’nın en fazla merak edilen turizm merkezi Ürgüp, doğal yapı ile oluşmuş arı kovanı şeklindeki peri bacaları ile binlerce meraklı gezgini bölgeye çekiyor! Antik dönemlerden günümüze ulaşan belde Bizans ve Osmanlı dönemlerinin de izlerini taşıyor. Ürgüp hafta sonu tatili için en ideal dönem baharda çiçeklerin açtığı, toprağın uyandığı günler. Konaklama için otel hizmeti veren peri bacalarında kalabilir, Asmalı Konak dizisi ile tanıdığımız konağı gezebilir ve tadı ve kokusu ile ünlü Ürgüp şaraplarını tadabilirsiniz. Kapadokya’da yer alan en büyük yer altı şehri olma özelliğine sahip Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni de gezerek, gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Kaz Dağları/Adatepe

Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesinde Edremit Körfezi’ne hakim bir tepe üzerinde kurulu olan köy, tarihi dokusu ve taş evleri ile ziyaretçilerini bekliyor! Dünya üzerinde oksijen oranı en yüksek birkaç yerden biri olan Adatepe, tarihi dokusu, yemyeşil doğası, Arnavut kaldırımları ve muhteşem körfez manzarası ile hafta sonu tatili için güzel bir alternatif. Homeros, İlyada Destanında Tanrılar Tanrısı Zeus’un yaşadığı ve savaşı izleyip yönettiği yer olarak anlatılan Zeus Atları, kaya kütlesinin işlenmesi sonucu oluşturulmuş bir alan. Muhteşem manzaraya oyuk basamaklardan yapılan merdiven ile çıkılıyor. Adatepe’ye gitmişken doğanın mucizesi soğuk sıkım zeytinyağı işletmelerini gezmeyi ve zeytinyağı tadımlarına katılmayı ihmal etmeyin.

Karabük/Safranbolu

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan en önemli tarihi sit alanlarından Safranbolu, Antik Çağlar’dan günümüze yapısı bozulmadan gelen nadir beldelerden biridir. Adını safran bitkisi ve yetiştiriciliğinden alan Karabük iline bağlı Safranbolu tarihi İpek Yolu’nun geçiş rotası üzerinde yer alıyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan belde en fazla Osmanlı izlerini taşıyor. Geleneksel taş konakları, Rum mimarisi evleri, çarşıları, hanları, camileri ile dikkat çekiyor. Orijinal yapıları bozulmayan 2000 eve sahip olan beldede evlerin bir kısmı restoran, bir kısmı ev sahiplerinin yaşadığı yerler ve bir kısmı ise butik otel olarak hizmet veriyor. Eski Çarşı, deri, yemeni, zeytinyağı atölyeleri, safranlı lokum, ve bakır satıcıları ile beldeye gelenleri karşılıyor! Hafta sonu tatilinizi tarihi, mistik ve yemyeşil bir doğada geçirmeyi düşünüyorsanız Safranbolu muhteşem bir alternatif olabilir…

İzmir/Efes/Selçuk

Hafta sonu tatili için bir yere gidip, bin yer gezmek gibidir İzmir. 5000 yıllık tarihi, denizi, körfezi, doğası ve tarihi yerleri ile gezginlerin durağı.. Masallara ve destanlara konu olan İzmir’de hafta sonu yurtiçi tatili için merkeze 80 km uzaklıkta bulunan antik Efes kentini gezerek başlamalısınız. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve antik dönemlerden kalan, milattan sonra Julius Aquila tarafından babası Tiberius Julius Celsus Polemaeanus onuruna yapılan Celsus Kütüphanesi günümüze ayakta kalmayı başaran, Antik Çağ’ın kutsal alanlarından biri. Anıtsal boyutu ve tüm görkemi ile dünya harikalarından biri Efes’in güçlü tanrıçası Artemis’in tapınağını ve iç içe geçmiş tarihi ile Efes Antik Kenti. Orta Çağ’da gerçekleşen deprem sonucunda ön cephe ve harabenin birçok yerinde büyük hasarlar oluştu. 19. yüzyılda İngiliz ve Avusturyalı arkeologlar tarafından yapılan kazılar sonrası harabeler, büyük bir restorasyon çalışması ile yeniden düzenlendi. Efes hristiyanlık dünyası hac yerlerinden Meryem Ana Evi, Johannes Bazilikası, Yedi Uyuyanlar Mezarlığı ile çok sayıdaki turist için cazibe merkezi. Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Şirince’ye köyü, Rum evleri ve şaraphaneleri ile hafta sonu otantik bir gezi keyfi sunuyor!

Bursa/Trilye

Deniz, doğa ve tarih üçlemesini bir arada sunan Trilye Bursa’nın Mudanya İlçesine bağlı antik bir belde. Eski kent dokusunu günümüze taşıyan belde, şu an sit alanı olarak koruma altında. Birbirinden güzel evleri, sahili ve eşsiz manzarası ile tam bir tatil cenneti. Trilye “Tri İla” Rumca “üç papaz” anlamından alan belde İstanbul’dan kolaylıkla ulaşım sağlanan harika bir hafta sonu tatili fırsatı. Taş Mektep, Rum Kilisesi (Yohannes Kilisesi) şimdiki adı ile Dündar Evi, Kemerli Kilise, Medikion Manastırı, Trilye evleri ile şirin mi şirin bir kıyı kasabası. Yıllar öncesi kadınların balığa giden eşlerinin yolunu gözlediği şimdi ise harika bir kahvaltı merkezi olan. Özellikle hafta sonu tatilinde kahvaltı için tercih edilen Camlıkahve otantik bir kahvaltı ziyafeti için sizleri bekliyor.

Datça

“Tanrı sevdiği kulunu uzun yaşasın diye Datça’ya gönderir”, Yunan tarihçi, coğrafyacı ve filozofu Strabon dediği gibi. Ölmeden görülmeli ve yaşanmalı. M.Ö. 2000’lere kadar uzanan tarihi ve eşsiz koyları ile Datça, Muğla iline bağlı bir yarımada. Mavinin ve yeşilin her tonunu bir arada görebileceğiniz büyüleyici bir tatil beldesi. Kalabalık şehirlerden ve tatil bölgelerinden uzaklaşmak ve tam anlamı ile dinlenmek isteyenler için hafta sonu tatili için ideal bir yer… Knidos Antik Kenti, ören yerleri, balıkçı lokantaları, çiçek kokan sokakları, renkli evleri ve eşsiz koyları, el değmemiş doğası ile tatilcilere güzel saatler vadediyor.

Kaş/Likya Yolu

Konum olarak Muğla ve Antalya arasında bulunan belde Eşen Çayı ile Fethiye İlçesinden ayrılıyor. ”Işık Ülkesi” Tarihi Likya Yolu olarak bilinen patikanın birinci bölümü Faralya, Dodurga, Sidyma, Pinara, Letoon-Ksanthos ve Patara Antik Kentleri. İkinci bölümünde ise Apollonia, Simena, Myra, Limyra kentleri üzerinden Olympos’a iniyor. Tarihi dokusu ve en güzel plajları ile yıl içinde binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Türkiye’deki tek batık kente ev sahipliği yapan Kekova Kaş’a bağlı bir tatil merkezi. Bu özelliği ile de dalış turizmine büyük katkı sağlıyor. Yüzmek ve derinlere dalmaktan hoşlanıyorsanız hafta sonu tatiliniz için harika bir fırsat.. Ayrıca Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik tarihi yerleşim alanlarını ziyaret ederken, dünyanın en güzel plajı Kaputaj Plajı’ının masmavi sularının serinliği ile tatilinize devam edebilirsiniz.

Bartın/Amasra

Batı Karadeniz’de Bartın’a bağlı şirin bir sahil kasabası. Her iki taraftan burun şeklinde denize uzanan iki koyu ile 5000 yıllık bir tarihi barındırıyor. 5000 yıl önce harika bir buruna kurulan Amasra! Şu anki nüfusunun 5-6 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Birçok Anadolu şehri gibi, Arkaik, klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinden kalan eserler müzede sergileniyor. Balıkçılık ve yerel el sanatları ile turist akımına uğrayan belde her yıl binlerce insanı ağırlıyor. 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen kale Amasra’nın en güzel yapısı. Amasra Kalesi, şehre hakim noktada ve muhteşem bir manzara ile. Sahildeki balıkçı lokantaları ve özel yapım salataları sizi kendine çeken bu sevimli ilçe keyifli ve samimi harika bir atmosfer sunuyor. Ankara’dan 4 saat, İstanbul’dan 5-6 saat süren Amasra hafta sonu turu ya da harika bir hafta sonu tatil kaçamağı için sizleri bekliyor!

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account