Hafta sonu yurt dışında gidilecek yerler…

Hafta sonu yurt dışında gidilecek yerler…

Küçük bir hafta sonuna bir yurt dışı tatili sığdırarak unutulmaz bir hale getirmeyi kim istemez ki? Kimileri için bu çok zor bir durum gibi gözükse de, aslında işini bilen gezginler için bir hayli basit. Ancak rotanızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Yurt dışında bazı noktaların uçuş süresi, Türkiye’deki herhangi bir yere göre daha kısa olabiliyor. O küçük hafta sonunu farklı kültürlerle tanışacağınız, farklı lezzetlere dokunacağınız ve farklı coğrafyalarda günlük hayatın stresinden uzaklaşacağınız bir tatille taçlandırmanız mümkün. İşte hafta sonunuzu yurtdışında değerlendirebileceğiniz rotalar…

Ukrayna (Kiev-Lviv)

Ukrayna, hafta sonunu değerlendirebileceğiniz ülkelerden biri. Ukrayna’nın seyahatseverler için çok cazip yönleri var. Bunun başında vizesiz hatta pasaportsuz seyahat edilebilmesi geliyor. Bunun yanı sıra lokasyon olarak da bize çok yakın. Yaklaşık  1 saat 15 dakikalık uçak yolculuğuyla ülkenin gözde şehirleri Kiev ya da Lviv’e varabiliyorsunuz. Bu iki şehir aynı zamanda çok eğlenceli yerler. Kiev ve Lviv’de gezilecek yerlerin yanı sıra gece hayatı da çok hareketli geçiyor. Özellikle hafta sonları gece kulüpleri insanların akınına uğruyor. Ukrayna’nın gece hayatı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Ukrayna’da gece hayatı ve eğlence mekanları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu arada Kiev ve Lviv gezilecek yerler açısından da misafirlerini çok memnun eden bir yer. Bu iki şehrin birçok tarihi yerlerini kısa sürede ziyaret edebilirsiniz. Başkent Kiev’de St. Sophia Katedrali, Özgürlük Meydanı, Kreschatyk Bulvarı, Altın Kapı, Opera Binası, Mariyinsky Sarayı, Chimaeras Evi ve Aziz Cyril Kilisesi görülecek başlıca yerlerdir. Kiev ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kestane ağaçlarının gölgesinde Kiev adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Lviv’de ise gezilecek yerler birbirine çok yakın konumda. Rynak Meydanı, Opera Binası, Ermeni Katedrali, Potocki Sarayı, St. George’s Katedrali ve Belediye Binası görülecek yerlerden bazıları… Lviv hakkında daha fazla bilgi almak için Ukrayna’nın kültür sanat şehri Lviv’i keşfettiniz mi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sırbistan (Belgrad)

Balkanlar coğrafyasında görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Bunların başında da Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı gösterebiliriz. Belgrad’a vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Türk gezginlerin son dönemlerde çok fazla ilgi gösterdiği Belgrad gece hayatı, gezilecek yerleri ve ucuz olmasıyla çok cazip bir şehir. Belgrad’a uçuş süresi de ortalama 1 saat 20 dakika civarında.

Belgrad’da; Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan gibi yerleri yürüyerek gezebilirsiniz.

Belgrad hakkında daha detaylı bilgi için Balkanlar’ın kalbi burada atıyor: Belgrad adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yunanistan (Atina, Selanik, Kavala)

Komşu ülke Yunanistan, hafta sonu tatili için çok ideal şehirlere sahip. Öyle ki başkent Atina’yı 2 günde çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Üstelik bu şehre uçuş süresi de çok kısa. Sadece 45-50 dakikalık bir uçuşla Atina’ya varmak mümkün. Şehrin gezilecek yerleri de birbirine çok yakın. Akropolis, Syntagma Meydanı, Monastiraki Meydanı, Plaka ve Little Kook şehrin görülmesi gereken yerlerden bazıları. Şehirde çoğu yer yürüme mesafesinde. Akşam saatlerinde tavernalara gidip eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu tavernalarda Yunan mutfağının tadına da varabilirsiniz. Atina hakkında daha fazla bilgi almak için Yanı başımızdaki güzellik Atina adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yunanistan’da ayrıca, Selanik ve Kavala da hafta sonu tatili için çok ideal. İstanbul’a yakın bir mesafede bulunan Selanik ve Kavala hafta sonu ziyaret edebileceğiniz iki güzel şehir. İsterseniz deniz, kum ve güneş üçlemesinin tadını çıkarabilir, isterseniz de tarihi ve kültürel bir gezi yapabilirsiniz. Ne olursa olsun hafta sonu döndüğünüzde güzel anılar biriktirmiş olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Makedonya (Üsküp)

Balkan coğrafyasında yer alan Makedonya, vizesiz olması nedeniyle seyahat açısından çok ideal. Ayrıca ülkenin önemli şehirlerinden Üsküp, Türkiye’ye konum itibariyle çok yakın. Yaklaşık 1 saat 20 dakikada Üsküp’e uçakla gidebiliyorsunuz. Peki Üsküp’te sizi neler bekliyor? Vardar Nehri’nin ikiye böldüğü şehirde Osmanlı’nın izlerini sürebilirsiniz. Şehri 2 günde çok rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Fiyat açısından da Avrupa şehirlerine göre çok daha hesaplı.

Geçmişle bugünün çok iyi harmanlandığı şehirde gezilecek çok yer bulunuyor. Bizden de çok eser barındıran Üsküp’te gezilecek yerlere baktığımızda Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü’yü listemize yazabiliriz. Ayrıca hareketli gece hayatının da Üsküp’te sizi beklediğini unutmayın.

Üsküp ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Bulgaristan (Sofya)

Komşu ülkemiz Bulgaristan’ın başkenti Sofya, hafta sonu tatili açısından oldukça ideal bir şehir. Yemyeşil bir kent olan Sofya, hem gezilecek yerleri hem de gece hayatıyla misafirlerinin çok ilgisini çekiyor. Şehir önemli tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Balkanların en önemli ve en büyük Ortodoks kilisesi olan Aleksandr Nevski Katedrali, Sofya’daki tek cami olan Kadı Seyfullah Efendi Cami, Tarih Müzesi ve Arkeoloji Müzesi şehrin dikkat çeken yerleri. Bunun yanı sıra; Boyana Kilisesi, Rotunda Sveti Georgi Kilisesi ve Sofya Sinagogu gibi yerleri görmenizi tavsiye ederiz. Sofya hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hafta sonu tatili için ideal bir rota Sofya adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bosna Hersek (Saraybosna)

Hafta sonu yapılacak kısa yurtdışı tatilini eğlence kadar yeni kültürler keşfetmek için de değerlendirmek isteyenlerin en gözde adresi Bosna Hersek. Türk seyahatseverlerin vize gerekmeksizin rahatça seyahat edilebildiği Balkan İncisi Bosna Hersek’te tüm güzelliklerine paralel olarak en çok turist çeken şehir ise Saraybosna.

 

Yeme içmeden gezilecek tarihi yerlerine kadar Saraybosna’yı çok seveceğinizden şüpheniz olmasın. Saraybosna’ya uçuş süresi de çok ideal. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Saraybosna’ya ulaşmak mümkün. Hafta sonu tatilinizde şehrin tarihi sokaklarını keşfe çıkıp lezzetli Balkan yemeklerini deneyimleyebilirsiniz.

Saraybosna hakkında daha detaylı bilgi almak için Saraybosna Gezi Rehberi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Lübnan (Beyrut)

Hafta sonu kaçamak yapabileceğiniz bir diğer yer de farklı kültürlere ev sahipliği yapan ve egzotik yaşantısıyla sizi hem şaşırtacak, hem de içine çekecek olan Lübnan’ın başkenti Beyrut. Geçmişte savaşlarla uğraşan ülke, günümüzde turizm konusunda ciddi atılımlar yaptı. Tarihi ve modern yapıların iç içe olduğu, gece hayatının hareketli yaşandığı ve Avrupa’ya çok yakın olan bu Orta Doğu şehri, kültürüyle kendisini görmeye gelenlere çok şey sunuyor.

Vize gereksimi olmadan seyahat edebileceğiniz Beyrut, aynı zamanda 2 saatlik bir uçuş süresiyle de oldukça ideal. Orta Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Beyrut’ta tarihi Roma Hamamı kalıntılarından Osmanlı dönemine ait eserlere kadar birçok yeri yürüyerek gezebilirsiniz.

Beyrut hakkında daha fazla bilgi almak için Eda Özsoy’un kaleminden Beyrut yazısını okuyabilirsiniz.

Macaristan (Budapeşte)

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, yakın konumu açısından hafta sonu tatili için düşünülebilir. 1 saat 20 dakikalık uçuşla ulaşabileceğiniz Budapeşte’de renkli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. 2 günde şehrin birçok noktasını görmek mümkün. Kahramanlar Meydanı, Zincir Köprüsü, Parlamento Binası ve Buda Kalesi gibi yerler uzun süre akıllardan çıkmayacak güzellikte.

Özellikle akşam saatlerinde ışıklar altındaki şehrin görüntüsüne aşık olmamak pek mümkün değil. Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte’ye hangi mevsim giderseniz gidin, büyüleyici bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Şehirdeki yapıların güzelliği sayesinde dünyanın her yerinden turist ağırlıyor.

Budapeşte hakkında daha fazla bilgi almak için Budapeşte Gezi Rehberi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çekya (Prag)

Hafta sonu çantanızı alın ve rotanızı Çekya’nın başkenti Prag’a çevirin. Asla pişman olmayacaksınız. Çünkü Prag’da 2 gün kalsanız bile bu tatiliniz uzun süre hafızalarda kalacaktır. Karl Köprüsü, Eski Kent Meydanı, Prag Kalesi, Franz Kafka Müzesi ve Ulusal Müze gibi yerleri görerek hafta sonunuzu unutulmaz bir hale getirebilirsiniz.

Ayrıca eğlence mekanları açısından da çok hareketli bir yer olan Prag’da sabahlara kadar gece kulüplerinde ve sokaklarda vakit geçirebilirsiniz. Prag’a gitmek için yaklaşık 1 saat 50 dakika gibi bir uçuş süresi bulunuyor. Bu açıdan da baktığımızda Prag hafta sonu seyahati için çok cazip duruyor.

Prag hakkında daha fazla bilgi almak için Prag Gezi Rehberi adlı yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Gürcistan (Batum)

Gürcistan, Türk vatandaşlarından bırakın vizeyi, pasaport dahi istemeyen ender ülkelerden biri. Vize ya da pasaport gerektirmeden kolayca çıkıp gidilebilen Gürcistan’ın en çok turist çeken şehri ise Batum. Türk turistler tarafından “günah şehri” olarak adlandırılan Batum’da şans oyunlarından etkili gece eğlencelerine kadar birçok aktivite ile hafta sonunuzu daha etkili hale getirebilirsiniz.

Batum hakkında daha fazla bilgi almak için Yazarımız Burcu Gürtürk’ün kaleminden Yanı başımızdaki mucize Batum adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Romanya (Bükreş)

Romanya’nın başkenti Bükreş, 45 dakika gibi kısa sürede seyahat edebileceğiniz bir yer. Dolayısıyla hafta sonu tatili için çok ideal duruyor. Bükreş görkemli yapıların yanı sıra müzeleri, parkları, eğlence hayatı ve yeme içme özellikleri ile çok özel bir şehir… Yemyeşil bir kent olan Bükreş’e, Doğu’nun Paris’i yakıştırması yapılıyor. Şehirde fiyatlar da Avrupa’nın diğer şehirlerine göre bir hayli uygun. Bükreş küçük bir şehir olmasına rağmen görülmesi gereken yerler açısından da çok zengin bir yer.

Bükreş gezilecek yerleri genel olarak Parlamento Binası, Old Town (Eski Şehir), Dimirtie Gusti Ulusal Köy Müzesi, Romanya Ulusal Sanat Galerisi, Stavropoles Kilisesi, Herastrau Parkı, Devrim Meydanı, Zafer Takı, Victoriei Caddesi, Cismigiu Parkı, Cantacuzino Sarayı ile sıralayabiliriz.

Bükreş hakkında daha fazla bilgi için Dinamik ve eğlenceli tarihi bir şehir Bükreş adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account