Hafta sonu tatili için ideal bir rota: Sofya

Hafta sonu tatili için ideal bir rota: Sofya

Sofya hafta sonu kaçabileceğiniz harika bir rota. Yanı başımızdaki komşumuz Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, hafta sonu seyahat edebileceğiniz bir şehir. Burası birbirinden güzel yapılara ev sahipliği yapıyor. Balkanların gözde rotaları arasında bulunan Sofya’da gezilecek yerler nereler var sizler için kaleme aldık İşte Sofya’da gezilecek yerler:

Aleksandr Nevski Katedrali

Balkan coğrafyasının en büyük Ortodoks kilisesi olan Aleksandr Nevski Katedrali, Sofya’nın simgesi haline gelmiş bir yapı. Şehri ziyarete gelenlerin kesinlikle uğramadan gitmediği bir yer. Katedral Neo Bizans mimarisi ile inşa edilmiş. Günümüzde Bulgar patriğine ev sahipliği yapıyor. Bu kadar önemli olmasının iki nedeni var. Kilisenin içerisindeki bölümlerden birinde duvara Allah ve Hz. İsa resmedilmiş. Diğer önemli olan ise Hz. İbrahim’in oğlunu kurban edeceği sırada koçun ortaya çıkmasını resmeden bir duvar.

Boyana Kilisesi

3 kilisenin birleşiminden oluşan Boyana Kilisesi, Sofya’da gezilecek yerlerin arasında bulunuyor. Kilisenin en eski kısmı 10. yüzyılda inşa edilmiş. Kiliseyi büyütmek amacı ile 13.yüzyılda tekrardan bir bina yapmışlar. Kilise içerisinde görebileceğiniz 13. yüzyıldan kalma freskler bulunuyor. Üçüncü bina ise 19. yüzyılda inşa edilmiş.

Rotunda Sveti Georgi

Sofya’nın en eski yapısı olan Rotunda Sveti Georgi, çok küçük bir kilise. Yapılan kazılarda kilisenin çevresinde Roma döneminden kalma sokaklar ortaya çıkarılmış. Kırmızı tuğlalardan yapılmış olan kilise çok şirin bir görünüme sahip. Kilisenin içerisine adım attığınızda muhteşem bir şekilde yapılmış duvar süslemeleri karşılıyor sizleri. Bizans motifleri ile süslenmiş olan duvarlarda 4. yüzyıldan  kalma fresklerde bulunuyor.

Sofya Tarih Müzesi

Bulgaristan’ın en eski müzelerinden olan Sofya Tarih Müzesi 1899’dan beri hizmet veriyor. Tarihi Sofya Cami’nin hemen yakınında bulunuyor. Cami’den çıktıktan sonra hemen arkasına yürürseniz müzeyi görebilirsiniz. Müze içerisinde gezebileceğiniz sekiz tane sergi salonu var. Bu salonlarda Antik Çağ’dan kalma eserler sergileniyor.

Sofya Sinagogu

1903’lü yıllardan günümüze kadar gelmiş olan Sofya Sinagogu, Avrupa’da ikinci büyük Seferad sinagogu olma özelliği taşıyor. 2.Dünya Savaşı’nda yapılan bombardıman sonucunda yıkılmış. Bu nedenle eski zamanlardan günümüze eserler ulaşamamış. Sonrasında tekrardan inşa edilerek kapılarını hizmete açmış. Sinagog içerisinde 2.Dünya Savaşı’nı anlatan küçük bir müze de bulunuyor.

Sofya Arkeoloji Müzesi

1496 yılında cami olarak inşa edilen yapı restorasyondan sonra Sofya Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Müze içerisinde Orta Çağ ve Roma zamanlarından kalma eserler sergileniyor. Sahip olduğunu geniş ve zengin koleksiyonu sayesinde Bulgaristan’ın kültürel mirasını tanıtmada büyük bir önem taşıyor. Ayrıca müze güney Avrupa’daki en büyük araştırma birimine sahip olma özelliği taşıyor

Zlatnite Mostove

Sofya’da doğaya kaçabileceğiniz bir adres Zlatnite Mostove. Burası için Taş Nehir diyorlar. Kilometrelerce bir yol kayalıklardan oluşuyor. Anlatılan rivayete göre bu kayalıkların altında altın yatakları bulunuyormuş. Burası Vitosha Dağı’na çok yakın bir bölgede yer alıyor. Çam ağaçları arasındaki bu kayalıklardan oluşmuş yol turistlerin en çok merak ederek gittiği yerler arasında.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account