Hafta sonu kaçamağı için adres önerisi: Kerpe

Hafta sonu kaçamağı için adres önerisi: Kerpe

İstanbul’un gürültüsünden, stresinden, curcunasından uzaklaşmak isteyenlere müjde! Ege’nin sımsıcak suları, el değmemiş koyları, mavi bayraklı plajları ve yemyeşil doğası ayağınıza geldi. Hafta sonlarını, birkaç günlük tatilleri ve günübirlik kaçamakları değerlendirebileceğiniz yegane adreslerden olan Kerpe; el değmemiş ormanları, mis kokulu havası ve berrak sularıyla şirin bir tatil kasabası. Mavi ve yeşili bir arada sunan yol manzaraları eşliğinde, keyifli bir rotayı takip ederek Kerpe’ye ulaşmak mümkün. 170 kilometrelik yolculuk o kadar keyifli ki henüz aracın içindeyken bile doğaya karıştığınızı hissediyorsunuz. Kamp, yüzme, piknik ve doğa yürüyüşleri için elverişli olan belde, Marmara bölgesinin kalabalık şehirlerinde yaşayanlar için nefes alma imkanı sunuyor.

Kocaeli’nin Göz Bebeği Kerpe Nerede?

Kerpe, Kocaeli’de bulunan Kandıra ilçesinin Kıncılı Köyüne bağlı bir belde. İstanbul’dan yaklaşık iki saat süren Kerpe, sanayi bölgesinin ortasında yükselen bir turizm cenneti. Karadeniz’in batıya bakan tek koyu olma özelliğini de taşıyan belde özellikle hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğruyor. Karadeniz’in karakteristik özelliği olarak deniz metreler boyunca sığ ama bazı günlerde dalgalı olabiliyor. Kuzeyindeki çam ormanları sayesinde Karadeniz’in hırçın rüzgarlarından etkilenmeyen Kerpe beldesi, mavi bayraklı plajlarıyla dikkat çekiyor. Yüzme suyu kalitesinin, çevre temizliğinin ve can güvenliğinin belli bir standardın üstünde olduğu anlamına gelen mavi bayrak, Kerpe sahillerinde dalgalanıyor. İstanbul Harem Otogarı’nda yarım saat aralıklarla düzenlenen seferlerle Kerpe’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Antik Dönem’in “Kalpe’si: Kerpe Tarihi

Antik çağlarda Kerpe, Helen dilinde “çanak, çömlek, testi, küp” anlamına gelen Kalpe ismiyle anılıyordu. İlk defa, Sokrates’in öğrencisi Ksenefon’un Onbinlerin Dönüşü adlı eserinde Kalpe ismi geçiyor ve belde tarihinin yaklaşık üç bin yıla dayandığı tahmin ediliyor. Eserde de M.Ö. 400’lü yıllarda Onbinler’in bölgeye gelişi anlatılıyor. Antik dönemin ardından Kerpe ismini alan lokasyon, Britanya Krallığı’nın bir limanı haline geliyor. Britanya Krallığı’ndan sonra Roma, Bizans ve Cenevizlilerin hem ticari amaçla hem de yerleşke olarak kullandıkları Kerpe, Osmanlı döneminde de İstanbul’un odun ve kömür ihtiyaçlarını karşılıyordu. Günümüzde Kerpe’den dalış yaptığınızda, denizin altındaki Osmanlı savaş toplarını görebilirsiniz.

Doğa Sporları İçin İdeal: Kandıra Kerpe

Büyük şehirlere yakınlığı ve doğal güzellikleriyle tatilcilerin favori mekanlarından olan Kerpe’de yapılacak pek çok aktivite var. Kerpe’nin su altı zenginliklerini keşfetmek için Kerpe Burnu’ndan dalış yapabilirsiniz. Yemyeşil çayırlarıyla hayvan yetiştiriciliğine müsait olan bölgenin süt ve süt ürünleri de oldukça ünlü. Bol kaymaklı Kandıra yoğurdunu yerinde tatmak mükemmel bir deneyim. Bol kaymaklı yoğurdun verdiği enerjiyi harcayabileceğiniz pek çok seçeneğiniz olacağını da unutmayın! Kerpe’nin doğası; bisiklet turu, dağ ve doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve balıkçılık gibi keyifli aktivitelere uygun. Ayrıca bölgede yüzmek de oldukça keyifli çünkü deniz Ege denizi kalitesinde, üstelik tuz oranı çok daha düşük. Çam ormanlarından gelen oksijen ve çiçek kokuları eşliğinde Miço Limanı’nda yürüyüş yapmak insana zindelik veriyor. Bölgenin en ikonik yeri olarak dikkat çeken Kartal Kayalıkları özellikle gün batımında mükemmel manzaralar sunuyor.

Kampçılar İçin Kerpe Kamp Alanları

Kampçılık, Kerpe’de yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri. Doğa ve denizle iç içe bir ortamda kamp yapmak bünyeye iyi geliyor, psikolojiyi rahatlatıyor. Saklı cennet Kerpe’de çadır kurarak kamp yapabileceğiniz veya hazır çadır kiralayabileceğiniz pek çok alan bulunuyor. Özel işletmeler kamp alanlarında voleybol sahası, çardak, sıcak su, elektrik, wc gibi hizmetler sunuyor. Yok ben kafamı dinlemek istiyorum, kendi çadırım da var derseniz Kerpe-Bağırganlı arasında irili ufaklı onlarca koy var, bu koylardan birinde ücretsiz kamp yapabilirsiniz. Günün ilk ışıklarını kayalıkların üzerinde karşılamak isterseniz Kartal Kayalıklar’da yine ücretsiz olarak kamp yapabilirsiniz. Kartal Kayalıklar’da ateş yakmak serbest ve etrafta bolca odun bulmak mümkün.

Keyif Rotasını Uzatın: Kefken

Kocaeli’nin Karadeniz kıyısında yer alan bir mahalle olan Kefken, Kerpe’ye yalnızca 15 dakika mesafede. İstanbul, İzmit ve Sakarya’ya yakınlığı sebebiyle günübirlik deniz tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Kerpe gibi ulaşımı kolay, doğası ve denizi mükemmel olduğu için yaz mevsiminde özellikle hafta sonlarında inanılmaz kalabalık oluyor. Kefken-Kerpe rotasını tamamlamak istiyorsanız, ziyaretinizi hafta içinde veya sezon dışında gerçekleştirmeniz tavsiye ediliyor. Yüzme suyu kalitesi ve çevre hijyeni açısından kusursuza yakın olan Kefken, aynı Kerpe gibi mavi bayraklı plajlara sahip. Plajların halk plajı olması ve işletmelerin fiyat politikası dar gelirli ailelerin bile rahatça tatil yapabilmesini sağlıyor. Yüksek bir yamacın hemen başında konumlanan Kefken denizi ve gökyüzünü birleştirerek ufuk çizgisi görevi görüyor adeta. Liman kenarındaki küçük balık restoranlarında her an taze balık bulmak mümkün olsa da bir balık kasabası olmasına rağmen en küçük dükkanlarda bile abartılı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden insanlar yemek yemek için genellikle Kerpe’yi tercih ediyor.

Bu Mahalle Neredeyse Beş Bin Yaşında: Kefken Tarihi

M.Ö 3000’li yıllara uzanana Kefken’in ilk sakinleri Sitler olarak biliniyor. Sonrasında Frigler, Misyalılar, Aslar, Argonatlar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölge, yakın tarihte Roma İmparatorlu’ğunun himayesinde bulunmuş. Roma İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Bizans’ın ele geçirdiği Kefken, yaklaşık bin yıl boyunca ticaret limanı olarak kullanılmış. Bizans izlerine sıklıkla rastlayabileceğiniz bu bölge en son Osmanlı Devletin’ne de tersane ve ticaret limanı olarak hizmet vermiş.

Gün Batımında Renk Değiştiren Taşlar: Kefken Pembe Kayalar

Kefken lokasyonunda ve yakın çevresinde gezilecek pek çok yer bulunuyor. Kayalıklar, plajlar, adalar ve daha fazlası… İşte sizin için derlediğimiz Kefken gezilecek yerler listesi.

Pembe Kayalar

Kefken-Cebeci arasında yer alan pembe kayalar doğal sit alanı. Kerpe’deki Kartal Kayalar gibi doğal bir oluşum olmasının yanında, bu kayalıklar pembe rengiyle de dikkat çekiyor, zira ismi de renginden geliyor. Özellikle gün batımında pembemsi rengini daha iyi gösteren Pembe Kayalar Kefken’in en çok merak edilen ve en çok ziyaret edilen bölgesi. Doğal sit alanı olması sebebiyle doğası çok iyi korunuyor ve turistik tesis inşasına bile izin verilmiyor. Eğer Pembe Kayalar’da uzun kalacaksanız Kefken’den ayrılmadan önce yemek ve su gibi ihtiyaçlarınızı yanınıza almalısınız.

Kefken Adası

Tarihin en ünlü denizcilerinden olan Cenevizliler, Kefken Adası’na bir sur inşa etmiş ve bu sur hala ayakta. Roma ve Bizans’tan kalma kalıntıların da yer aldığı bu tarihi ada kültür turizmi ihtiyacınızı da karşılıyor. Deniz kum güneş üçlüsünün tadını çıkartmak için ideal lokasyonlardan olan Kefken Adası, Giresun Adası ile birlikte Karadeniz’de bulunan iki adadan biri olma özelliğini de taşıyor. Cebeli Sahil’inden veya Kefken Limanı’ndan kiralayacağınız bir tekne ile yaklaşık on dakikada bu özel adaya ulaşabilirsiniz.

Cebeci Plajı

Yaklaşık altı kilometre uzunluğundaki Cebeci Plajı, okulların kapalı olduğu dönemde halkın yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Kumsal boyunca yemek yiyebileceğiniz ve kamp yapabileceğiniz mekanlar bulunuyor. Kefken’in mavi bayraklı plajlarından biri olan Cebeci Plajı’nda denize girmek büyük keyif veriyor.

Kumcağız Sahili

Kefken sahil dendiğinde akla gelen ilk sahil olan Kumcağız Sahili Kefken’in komşusu Kurtköy’de bulunuyor ve bölgenin en büyük sahili olma özelliğini taşıyor. Sığ ve kumlu sahiliyle çocuklu ailelerin ve kampçıların ilk tercihi. Sakin bir döneme denk getirebilirseniz, yumuşacık kumlara uzanarak güneşin keyfini çıkartmak, Karadeniz’in dalgalarına kulak vererek küçük bir şekerleme yaparak tüm stresinizden arınabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account