Hafta sonu için ideal bir kaçamak: Selanik ve Kavala

Hafta sonu için ideal bir kaçamak: Selanik ve Kavala

Hafta sonu küçük bir kaçamağa ne dersiniz? Bu anlamda yanı başımızda duran Yunanistan’ın renkli şehirleri Selanik ve Kavala çok cazip duruyor. İstanbul’a yakın bir konumda bulunan Selanik ve Kavala hafta sonu ziyaret edebileceğiniz iki güzel şehir. Bu seyahatle hem kültürel bir gezi gerçekleştirebilir, hem de hafta sonunuzu unutulmaz bir hale getirebilirsiniz. Özellikle seyahat acentelerinin düzenlediği otobüslü turlara katılarak seyahatinizi daha uygun bir fiyata getirebilirsiniz. Peki bu iki şehirde neler var. Gelin yakından tanıyalım…

Selanik

Selanik, Yunanistan’ın en güzel şehirleri arasında yer alıyor. Gençlerin ağırlıkta olduğu cıvıl cıvıl bir şehir olan Selanik’e ilk görüşte bayılacaksınız. İzmir’deki gibi uzun bir kordonu bulunan Selanik, gezilecek yerleriyle misafirlerini memnun eden bir yer. Selanik’teki şehir turunuzda Atatürk’ün Evi, Aya Dimitri Klisesi, sahil şeridi, Beyaz Kule, Fuar alanı ve Döner Kule gibi yerleri gezebilirsiniz.

Selanik’te yaşayan halk sosyal olmayı çok seviyor. Dolayısıyla şehrin merkezinde çok fazla sayıda eğlence mekanları bulunuyor. Tavernalar, gece kulüpleri, cafeler, restoranlar, balıkçı lokantaları her daim doludur. Özellikle denize karşı bulunan cafelerde ayrıca oturmanızı tavsiye ederiz. Eğer Yunanlılar gibi takılmak isterseniz buzlu olarak servis edilen espresso freddo kahvesini içebilirsiniz.

Atamızın doğduğu evi görebilirsiniz

Selanik gezilecek yerlere bakarsak, listenin ilk sırasına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ve 6 yaşına kadar yaşadığı evi yazabilirsiniz. Günümüzde müze olarak hizmet veren Atatürk’ün evinde hatıralarıyla başbaşa kalabilirsiniz. Atamızın resimlerine bakıp, oyun oynadığı bahçeyi görebilirsiniz. Belki de seyahatinizin en unutulmaz anlarını burada yaşayabilirsiniz. Türkiye başkonsolosluğu ile yan yana olan evin dışındaki dükkanlardan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Atamızın doğduğu ev ile daha fazla bilgi almak için Selanik’te Atatürk evinde duygu dolu anlar adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Selanik’in simgesi Beyaz Kule

Kordonun sonunda ve denizin hemen yanında yer alan “Beyaz Kule” şehrin simgesi haline gelmiş. 15. yüzyıla kadar bir geçmişi olan kule bir zamanlar hapishane olarak kullanılmış. Bu nedenledir ki, burası aynı zamanda Kanlı Kule ismiyle de biliniyor. Osmanlı’nın hakimiyetinin sona ermesiyle kulenin rengi değiştirilmiş ve beyaza boyanmış. Kulenin üstüne çıkarak Selanik’i panoramik olarak da seyredebilirsiniz.

Yunanistan’ın en büyük kilisesi: Aziz Dimitrios…

Selanik’te, Yunanistan’ın en önemli yapılarından birini görebilirsiniz. Selanik’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Aziz Dimitrios Kilisesi 7. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Kilise, Osmanlı döneminde cami olarak kullanılsa da sonrasında değiştirilmiş. Kilisenin dışı kadar içi de etkileyici. O dönemden kalma mozaikler ve tarihi eserler hala orijinal halini hala korumakta.

Eğlence tavernalarda…

Yunanistan’ın eğlence kültüründe önemli bir yer tutan tavernalar Selanik’te bir hayli fazla. Selanik’e gittiğinizde tavernalara giderek Yunan müziği eşliğinde eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz. Yerel şarkıcıların performanslarını dinleyerek, Yunan mutfağının eşsiz yemeklerini tadabilirsiniz. Selanik’in yemek mekanlarını öğrenmek için Selanik’teki en popüler restoranlar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Selanik’in ana merkezi: Aristoteles Meydanı

Denizin kenarında yer alan Aristoteles Meydanı, şehrin ana merkezi. Yunanlı gençlerin buluşma noktası olan meydan, kutlamalar ve festivaller gibi etkinlikler düzenleniyor. Meydanı, çevresindeki Yunanistan Cumhuriyeti binaları listesinde bulunan 12 bina oluşturur. Meydanın üzerinde çok sayıda cafe ve restoran da mevcut. Buralarda oturarak bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Kavala

Selanik’te geçireceğiniz bir günün ardından bu kez Kavala’yı keşfetmeyi deneyin. Kavala, Selanik’e göre biraz daha küçük bir şehir. Ancak burayı da çok seveceğinizden şüpheniz olmasın. Tarihi yapıları, dar sokakları ve uzunca bir sahili olan Kavala’nın belki de en güzel yeri sahilde bulunan balık restoranları. Hem ucuz hem de lezzetli olan deniz ürünlerine sahip olan restoranlarda harika lezzetler sizi bekliyor. Taze deniz ürünlerinin servis edildiği restoranlarda keyifli bir yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.

Yemeğin ardından gelelim Kavala’daki gezilecek yerlere… Kavala denildiğinde akıllara Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın gelmesi normal. Ancak Yunanlılar Kavalalıyı bizden daha çok sevdiğini söyleyebiliriz. Çünkü Osmanlı’ya ilk baş kaldıran isim Mehmet Ali Paşa… Kavala doğumlu  Mehmet Ali Paşa Yunanlıların heykelini yaptığı ilk Müslüman olarak da kayıtlara geçmiş. Limandan yukarıya doğru çıkarken dar sokakların birine Kavalalı Mehmet Ali Paşa isminin verildiğini de göreceksiniz. Tepeye ulaştığınızda ise Mehmet Ali Paşa Külliyesi’ni göreceksiniz. Buradaki terasın size muhteşem bir Kavala görüntüsü sunduğunu da unutmayın. Bu arada Kavala hakkında çok daha detaylı bilgi almak için Osmanlı’nın izlerini taşıyan şehir Kavala adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account