Güzel, zengin ve sakin İskandinavya

Güzel, zengin ve sakin İskandinavya

Forbes Dergisi Yazı İşleri Müdürü Handan Bayındır İskandinavya’yı yoldasin.com için gezdi ve yazdı;

Handan Bayındır – İskandinavya tecrübeli gezginleri bile hayran bırakacak güzellikte bir yarımada. Eşsiz bir “Kuzey Masalı” yaşamanın zamanı gelmedi mi?

İstanbul’da 35, Karadeniz hariç tüm ülkede sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıktığı Ağustos ayının kavurucu günlerinde sahil kasabalarına gitmek serinlemeye çare olmayacaktı. İskandinavya başkentlerine gitme fikrini Pronto Tour’un bir ilanı aklıma soktu. Sıcaklık 18-24 derecelerdeydi ve bölgeyi gezmek için bundan daha iyisi düşünülemezdi. Hem İstanbul’un kavurucu havasından kaçıp hem de Kuzey’in en güneşli ve bize göre serin günlerinde şehirlerin keyfini çıkarmak bir taşla iki kuş vurmak olacaktı.

yoldasin_skansen---6

Yedi günlük program ise yeni yerler görmek, farklı kültürler tanımak isteyenler için tam bir şölen gibiydi. İsveç’in başkenti Stockholm’le açılan “Kuzey Masalı”nın kapıları Norveç’te Oslo ve Danimarka’da Kopenhag’la tamamlanıyordu ancak bu üç başkentte ve birbirlerine bağlantı yollarında şahit olunan yerler, geziye apayrı bir lezzet katacaktı… Üstelik Baltık Denizi ile Atlas Okyanusu arasındaki bu yarımadaya uçuş mesafesi gözlerden uzak olduğu kadar değil: Stockholm uçuşu 4 saat!

İskandinavya, muhtemelen çok az insanın ilk yurtdışı deneyimi olur. Zira yurtdışı seyahatlere başlayanların genel rotası Londra, Paris, Amsterdam, Roma dörtlüsüyle başlayıp dalga dalga genişler ve en nihayetinde -Avrupa bittiğinde- yol İskandinavya’ya düşer. İskandinavya, sanki bu ‘tecrübeli gezginleri’ ağırlayacağını bilircesine onları hayal kırıklığına uğratmaktan çok uzak güzellikler sunuyor.

Stockholm

yoldasin_stockholm

İsveç’in başkentine adım attığımdan itibaren hakim duygum medeniyetin içinde olmaktı. Temiz havası, merkezde 800 bin kişilik nüfusu (9 milyonluk ülkede kilometre kareye 20 kişi düşüyor), düzenli şehir planı ve sakin insanlarıyla burası, geride bıraktığım İstanbul’dan sonra tam bir yenilenme terapisi gibi. Haritaya bakmadan Stockholm’e giderseniz şehrin suyla haşır-neşir olduğunu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

Burası anakara dışında 14 adaya yayıldığı gibi, merkezinin neredeyse her yanından görülen Malaren Gölü’yle şehre verilen “Kuzey’in Venedik”i unvanını hak ediyor. İskandinavya’nın siyaset, kültür, medya ve ekonomi merkezi olan Stockholm’ün sokaklarında dolaşmak, kafelere, lokantalara, müzelere girmek meşhur “İskandinav tarzı”nın en hoş hallerini keşfetmek demek…
yoldasin_stockholm_merkez
Şehir merkezinin kalbi, Sergels Torg Meydanı’nda atıyor. Uluslararası şirketlerin İskandinavya merkezleri, ülkenin en büyük kültür merkezi Kulturhuset binası ve alışveriş caddeleri hep bu meydanın etrafında toplanmış. Stockholm de, diğer İskandinavya ülkeleri gibi bisikletin sıklıkla kullanıldığı bir şehir.

yoldasin_stockholm_merkez---11

Bu meydanı merkez kabul edip cadde ve sokakları keşfe çıktığınızda ilginç şeyler göreceksiniz. Örneğin kişi başı milli gelirin 54 bin dolar olduğu ülkenin en uzun alışveriş caddesi Drottninggatan’da, çöp karıştıran bir kadın görmek gibi… Merakla izlediğim bu kadın, çöp kutusundan çıkardığı pet şişeleri, “plastik atıklar” çöpüne atıp yoluna devam etti.

yoldasin_stockholm_merkez---3

Hötorget Caddesi’ndeki Hötorgshallen alışveriş merkezi, İsveçlilerin olduğu kadar turistlerin de uğrak yeri. Çünkü burada Kuzey denizinden çıkmış başta somon olmak üzere pek çok taze veya tütsülenmiş balık çeşidi ile deniz ürünleri satılıyor. Turist olarak çiğ balık almam mümkün olmadığına göre satışın yapıldığı yerdeki restoranlardan birine oturup deniz ürünleri ziyafeti çekiyorum kendime.

Hötorgshallen’in girişindeki küçük meydana kurulan taze sebze – meyve pazarından aldığım elmayla öğle yemeğimi sonlandırıyorum…

yoldasin_stockholm_merkez---7

Stockholm’de meydanlarda veya deniz kenarında şezlonglar göreceksiniz. Bunlar herhangi bir işletmeye ait değil. Güneş alan mevkilere yerleştirilen şezlonglarda oturup güneşlenmek serbest. Yılda 60 – 80 gün güneş alan İsveç için elbette harika bir fikir… Ağustos ayında gündüz 16 saat kadar sürüyor. Haziran’da 18 saat. Aralık ayındaysa sadece 6 saat gündüz yaşanıyor. Ben ise İsveçlilerin tersine gölge bir yerler arayıp, güneşlenenlerin fotoğraflarını çekmekle yetiniyorum.

yoldasin_stockholm_merkez---9
Stockholm’ü oluşturan 14 ada köprülerle birbirine bağlı. Gamla Stan adası aynı zamanda ‘eski şehir’ olarak biliniyor. Burada dar sokaklar arasında gezip, küçük kafelerde etrafı seyredip kahve yudumlamak, küçük dükkanlardan hediyelik eşyalar almak tam bir keyif…

Bu fotoğrafı çektiğimde telefonumdaki hava durumu, 19 dereceyi gösteriyordu. Üzerimde kafenin verdiği kalın bir şal vardı. İsveçliler içinse hava çok sıcak…
yoldasin_stockholm_merkez---12
Heykeller bu şehrin demirbaşları gibi… Sadece saraylarda, önemli binalarda değil Stockholm sokakları da heykelle dolu. Fotoğrafta gördüğünüz gibi şehir mobilyası görevini üstlenenler de var.

yoldasin_stockholm_merkez---13
Şehrin en uzun caddesi Drottninggatan’daki bir kilisenin bahçesinde bulunan bu çadırların içinde organik ürünler satılıyor. Dünyanın en zengin ülkesindeyim diye pazardan – manavdan aldığınız ürünlerin zaten organik olduğunu düşünmeyin. İsveçliler de organik ürünler için ayrı pazar kuruyor.

İsveç için pahalı bir ülke demek hiç yanlış değil. 1 Euro, yaklaşık 10 İsveç Kronu (SEK). TL’den Euro’ya ve sonra da SEK’e geçmek kur farklarından ve para bozdurduğunuz yere bağlı olarak zarara uğratabiliyor. Bu yüzden kredi kartı kullanmak daha akıllıca. Bir kahve ve bir dilim pasta için 85 SEK (yaklaşık 30 TL) ödediğim Drottningholm Sarayı’nın cafe’si, aynı menüye başka bir yerde 120 SEK ödediğimden ucuz geldi.

Saray Sükuneti

yoldasin_Drottningholm---4

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Drottningholm Sarayı 1981’den beri İsveç Kraliyet Ailesi’nin evi. 17’nci yüzyılda inşa edilen saray, dönemin Avrupa kraliyet mimarisinin tipik örneklerinden. Fransız bahçe peyzajına öykünülen saray bahçesinde bitkiler kadar heykellere de çokça yer ayrılmış.

Bir Gemiye Bir Müze: Vasa

yoldasin_vasa---1

İsveç Kraliyet savaş gemisi Vasa, 1626 – 1628 yılları arasında, bu boyutta bir gemi için (69 metre) çok kısa denilecek bir zamanda inşa edilmiş. Geminin proje ve inşasını üstlenen Hollandalıların bu işe biçtiği zaman beş yılmış ancak İsveç Kralı’nın baskısıyla gemi iki yılda tamamlanmış. Suya indirilip 2,5 kilometre yol aldıktan sonra da batıp, Baltık Denizi’nin çamurlu sularına gömülmüş. Bulunduğunda aradan 350 yıl geçmiş.

Çamur altında yüzyıllarca süren uykunun, geminin ilk yapıldığı gibi kalmasını sağladığını söyleyen müze rehberinin verdiği bilgiye göre, İsveç Hükümeti’nin gemiyi gün yüzüne çıkarma projesi 1950 – 1961 yılları arasında sürmüş. 1300 dalış ve deniz üzerine kurulan 18 asansörle bu çalışma, dünyanın en pahalı kurtarma projesi aynı zamanda. Fakat harcanan çaba ve paranın karşılığı fazlasıyla alınıyor. Zira Vasa Müzesi İsveç’in en popüler ve en çok ziyaret edilen müzesi konumunda.

Bugüne kadar yaklaşık 30 milyon kişi Vasa’yı görmek için bilet aldı. Müzeye giriş ücreti 130 SEK (İsveç Kronu). Bu da yaklaşık 14 euro’ya denk geliyor.

Geleneksel İsveç Yaşamı Bu Kasabada

yoldasin_skansen---2

Vasa Müzesi’nin bulunduğu Djurgarden Adası Ortaçağ’dan beri kralların av ve eğlence adası olmuş. Bugün ise pek çok müzenin yer aldığı ada turistler ve hafta sonu gezintisi yapan İsveçliler için parlak bir seçenek. Adanın ilginç müzelerinden biri de Skansen. 19’uncu yüzyıl sonunda kurulan müze, geleneksel İsveç yaşamını anlatıyor. Müze deyince aklınıza bir bina içinde sergilenen objeler gelmesin.

yoldasin_skansen---4Burası İsveç’in pek çok bölgesinden sökülüp burada tekrar aslına uygun kurulan ev, kilise, fırın, eczane, postane, nalbur gibi dükkan ve yapıların bulunduğu bir İsveç kasabası olarak düzenlenmiş. Bununla da kalmayıp İsveç’te yaşayan Ren geyiği, moose, fok, kurt, kartal gibi çoğu yırtıcı hayvanın bulunduğu bir hayvanat bahçesi kurulmuş. Panayır alanı olarak düzenlenen meydanda ise geyik eti gibi geleneksel yiyeceklerle fast food ürünler bulabilirsiniz. Tabii ahşap ve camdan hatıra objeler de bu panayırda satışta.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account