Gürkan Erol’un kaleminden! 1932’de dünya tarihini değiştiren kent: Braunschweig

Gürkan Erol’un kaleminden! 1932’de dünya tarihini değiştiren kent: Braunschweig

Yazı: Gürkan Erol

Çocukluğumun izlerini taşıyan Almanya’nın, anılarımın ve tuttuğum takımın şehri Braunschweig’i belki de bu yazdıklarımdan sonra bugüne kadar neden duymadığınıza hayret edeceğiniz Almanya’nın kuzeyinde yer alan arslan kenti Braunschweig’i biraz futbol biraz bilim ve tarih kokan yönleriyle anlatmak istedim.

24 Mart 1973’de Bundesliga’nın 13. sıradaki takımı Eintracht Braunschweig, 17. sıradaki konuk ekip Schalke 04’ü ağırlarken ne büyük bir futbol şöleni bekleniyordu ne de çoğu izleyici spor tarihine tanıklık edeceklerinden habersizdi. Ev sahibi ekip dünyada ilk kez forma reklamı ile sahaya çıkmış ve sonrasında kalıcı hale getirme başarısını göstermişti. Maç sonrasında Alman Futbol Federasyonu olağanüstü toplanmış, önce uygulamayı usullere aykırı bulmuştu. Ancak uzun hukuki bir mücadele sonunda Bundesliga’da forma reklamları kabul edilmiş ve o tarihten beri da futbol temel motiflerinden biri olmuştur. Daha önce Uruguay ve Alman alt liglerinde benzer şekilde reklamlı forma ile sahaya çıkılmışsa da bu girişimler tek bir maçla sınırlı kalmış ve devamlı bir uygulamaya geçememişti.

Tarihin dehlizlerinde Braunschweig

Braunschweig şehri Aşağı Saksonya eyaletinin önemli merkezlerinden. 861 yılında Brunos Wiek adında bir köyün kuruluşu ile başlayan yerleşim, 1142’de Dük Arslan Heinrich’in kente yerleşmesi ile önemini artırıyor. Uzun bir tarihe sahip kent, Heinrich döneminde günümüze ulaşan birçok yapı kazanıyor. Heinrich bugün Bavyera eyaletinin en önemli metropolü olan Münih’in de kurucusu. Kendisi olmasaydı, muhtemelen ne Eintracht Braunschweig, ne Bayern Münih olmazdı. Arslan Heinrich ayrıca haçlı seferi sırasında Hatay’daki Asi nehrinde boğulan Alman imparatoru Barbarossa’nın da kuzeni. Sonra şehrin Hanse ticari birliğin kurucu üyesi olarak ticari önemi daha da artıyor. Kentin yeni kıtaya büyük göçler verdiğini, ABD ve Kanada’daki 30 civarındaki Brunswick adındaki yerleşim sayısından anlayabiliriz. 1838’de Almanya’nın ilk devlete ait demiryolu hattı Braunschweig’dan geçer ve sanayileşmeyi hızlandırır. Şehrin en talihsiz olayı ise vatansız olan Adolf Hitler’in Braunschweig meclisi kararı ile 1932’de Alman vatandaşlığına hak kazanması ve böylece 1933 seçimlerine girebilmesidir. 15 Ekim 1944’de İngiliz bombardımanı sırasında Almanya’nın en büyük ahşap karkas tipi (Fachwerkhaus) evlere sahip eski kentin, %90’u bombalar altında yok olur. Dük sarayı da önemli ölçüde zarar görür ve savaş sonrasında komple sökülür ancak malzemeler depoda saklanır. 2004’de belediye meclisi kararı ile sarayın fasadının depodaki malzemelerle yeniden inşasına karar verilir ve 2007’de dışarıdan saray görünümünde içi AVM olarak hizmete açılır.

Süper lig takımlarından daha fazla destek görüyor

Ancak şehrin tarihindeki belki de en önemli olumlu olay 1967’deki Alman futbol şampiyonluğudur. Halen tüm maçlarda 67. dakikada Eintracht tarafları bunun anısına özel şarklarını yürekten söyler. Şehir futbol kulübü ile özdeşleşmiştir ve hangi ligte oynarsa oynasın şehir halkının desteği tamdır. Şu an 3. Ligte dahi ortalama 17.000 seyirci ile neredeyse tüm Süper lig takımlarından daha fazla destek görüyor. 1. Ligte yer alan Hannover 96 takımı ile ezeli rekabet tüm ülkede bilinir ve maçlar en önemli derbilerden biri olarak görülür. Futbol bu bölgede çok eski bir gelenek, 1874’de Almanya’da ilk kez futbol maçı da Braunschweig lisesi öğrencileri arasında oynanmıştı. İngiltere’de eğitim görmüş öğretmenleri Konrad Koch’un teşvikiyle gerçekleşen bu ilk, velilerin “gençliğimizi bozuyor” tarzındaki engellemeleriyle de tarihe geçmiş, 2011 yılında da bu konuya ele alan sinem filmi ile beyaz perdeye taşınmıştı. (“Konrad Koch’un büyülü rüyası“)

Bilimsel çalışmaların merkezi

Bölgenin bir diğer önemli figürü Till Eulenspiegel, Almanya’nın Nasrettin hocası olarak düşünülebilir, hatta birçok hikâyesi de Nasrettin Hoca’nınkiler ile büyük benzerlikler taşır. Ancak Till, kişileri gülünç durumuna düşürmesi nedeniyle çevresi tarafından pek sevilmez. Ünlü matematikçi Carl-Friedrich Gauss da Braunschweig’lı. Bilim geleneği devam ediyor, halen şehirdeki istihdamın %25’i bilimsel çalışmalarda yer alıyor. Kent ayrıca Braunschweig Fizik Bilim Kurumu’nda yer alan atom saati ile Almanya’nın resmi saatine ev sahipliği yapıyor. Yine Almanya Atom Kurumu’da yakınlardaki Salzgitter kentinde yer alıyor. 50 yıldır bölge Almanya nükleer atıklarının nihai saklama deposu olarak gündemde, ancak halen uygun yer bulunabilmiş değil. İlk yer olarak denenen tuz madenin zamanla çökmesiyle varillerden sızan radyasyonun yer altı sularında karışma ihtimaline karşı kapatılmış. Uygun yer arayışı bakalım daha kaç yıl veya asır sürecek.

Noel pazarında yanık bademler ve lahana kavurması

Özellikle noel zamanı Almanya’nın farklı bölgelerinden ziyaretçi çeken kentin noel pazarı yanık bademleri ile ünlü, uzun kuyrukta beklemeyi göze alabilirseniz. Kasım-aralık aylarında “Braunkohl” tabir edilen lahana kavurmasını da her restoranda bulmak mümkün. Mumme adlı malt içeceği, yelkenli dönemde denizcilerin uzun yolcuklarda vitamin sağlama açısından stratejik öneme sahipmiş. Hala kentte birçok dükkânda hediyelik olarak satılmakta. Şehir müzesi şehrin amblemi de olan bronz aslanı sergiliyor. Kopyası kent meydanında görebilirsiniz. Oker nehri üzerinde tekne gezintileri de yazın ilgi gören bir aktivite. Kayak merkezileriyle ünlü Harz dağlık bölgesi de şehre 40 km yakınında. En yüksek noktası olan Brocken dağında Walpurgis gecesinde (30 Nisan) cadıların buluştuğuna inanılırmış ortaçağda.

Futbol takımının arkasında kolektif olarak duran bu sarı-lacivert şehri keşfetmek için en uygun zaman Aralık ayı veya yaz dönemi. Braunschweig’a en yakın hava ulaşımı Hannover (Braunschweig halkı için “Hanoi”) havalimanından (70km).

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account