Güney Kore’de ne yenir, ne içilir?

Güney Kore’de ne yenir, ne içilir?

Güney Kore, Türk gezginlerinin son yıllarda Uzak Doğu’da çok daha fazla ilgi gösterdiği yerlerden biri. Öyle ki, resmi kaynaklardan yapılan açıklamada geçtiğimiz sene 26 bin 500 Türk turisti Kore’yi ziyaret etmiş. Yetkililer 2017 yılının sonunda bu rakamın daha da artacağını iddia ediyor. Peki Güney Kore’ye böylesine ilgi artarken sizler için ülkenin yeme içme kültürünü mercek altına aldık. Güney Kore’nin yemekleri nasıl? Neler yemelisiniz? Cevabı yazımızda…

Kore mutfağı Türk misafirleri için uygun mu?

Güney Kore’de Türk misafirleri yemek konusunda bir hayli şanslı. Çünkü Kore yemeklerinde ortak yönler bulabiliyorsunuz. Mesela ocakbaşı kültürünün çok yaygın olduğu bir gerçek. Birçok Kore restoranına gittiğinizde masaların ortasında bizdeki gibi etinizi kendinizin pişirebileceği yerler bulunuyor. Tabii ki bu durum Türk misafirleri tarafından çok seviliyor. Bunun yanı sıra turşuya benzer olan bir ürün de neredeyse bütün yemeklerde kullanılıyor. Dolayısıyla Kore yemeklerinin damak tadı, Türk misafirlerine yakın. Sadece yemeklerde susam yağı kullanıldığı için kimi zaman ağır koku olabiliyor. Bu durum belki sizi biraz rahatsız edebilir.

Helal sertifikalı restoranlar…

Başkent Seul olmak üzere Busan ve Gangwon-do gibi Güney Kore’nin birçok turistik şehrinde Müslüman gezginler için helal sertifikalı restoranlar bulunuyor. Bu restoranlarda vejetaryen ve İslami şartlara uygun tabaklar hazırlanıyor. Hatta birçoğunda ibadet edebileceğiniz odalar bile mevcut. 4 farklı kategoride sertifika alan bu restoranları birçok yerde görebilirsiniz.

Kore yemekleri neler?

Mayak Gimbap: Bu yemeğe Kore sushi’si desek yanlış olmaz. Ancak bunu Seul’ün merkezinde yer alan Gwangjang Market’te yemeniz gerekiyor. Çünkü bu yemek oranın özel bir lezzeti. Kurutulmuş deniz yosununun içine pirinç koyularak hazırlanan Kore’ye özgü bir tür dolmayı misafirler çok seviyor.

Yukhoe: Dana etinden yapılan bu yemeğin özelliği soya sos, seker, soğan, tuz, susam yağı ve sarımsakla terbiyelenip çiğ olarak sunuluyor. Ortasında da yumurta sarısı ilave edilmesiyle harika bir lezzet ortaya çıkıyor.

Dakhanmari: Bu yemek bir bakıma tavuk çorbası. Ancak çorbanın içinde tavuğun yanı sıra patates, pirinç, mantar gibi ürünler de bulunuyor. Özellikle öğlen ve akşam yemekleri için tercih edilen dakhanmari’ye noodle da ilave edilince çok güzel bir yemek oluyor.

Yeopjeon Lunchbox: Geleneksel bir yemek aslında Yeopjeon… Tongi market’e gittiğinizde Yeopjeon adlı bozuk biletleri satın alıp market içindeki lunchbox adlı yemek kutularını satın alabiliyorsunuz.

Noryangjin:  Burası Seul’ün en büyük deniz ürünleri marketi. Buranın güzel tarafı ise ziyaretçiler oradan taze deniz ürünleri satın alabiliyorlar. Pişmiş deniz ürünlerinin lezzetine bakmadan geçmeyin. Ayrıca marketin içindeki restoranlarda da oturup lezzetli deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.


Bu yazımızı da okuyabilirsiniz!

Kore’de gurme turu yapmaya ne dersiniz?

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account