Gökyüzünün kanatsız melekleri: Kabin memurları

Gökyüzünün kanatsız melekleri: Kabin memurları

📌Onlarla hep bulutların üzerinde karşılaşsak da aslında aynı yere aitiz. ✈️

1980’de Kabin memurluğunun dünyada meslek olarak kabul edildiği 31 Mayıs günü, dünyanın pek çok ülkesinde Uluslararası Kabin Memurları Günü olarak kutlanıyor. Türkiye’de de 1999 yılında kutlanmaya başlandı.

📌Uçakta yolculuk esnasında her birimizin sorunuyla, isteğiyle, stresiyle, korkusuyla tek tek ilgilenen; en zor anlarda bile bize sıcacık gülümsemeleriyle karşılık veren, havacılığın kanatsız melekleri kabin memurlarımızın günü kutlu olsun🙏

⛔️Unutmayın! Kabin ekibinin asıl görevi, uçakta yiyecek-içecek dağıtmak değil. Zaten aldıkları eğitimin çok küçük bir kısmı uçak içi servis kurallarını içeriyor.

📌Asıl görevleri uçuşun emniyetli bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmak. Görevleri yolcular ve kokpit arasında koordinasyonu sağlamakla başlıyor. Yeri geldiğinde rahatsızlanan bir yolcuya ilk müdahaleyi yaparak, uçak en yakın havalimanına inene kadar onu hayatta tutmaya çalışıyorlar; bazen bir bebeğin yerden 10 kilometre yüksekte dünyaya merhaba demesini sağlıyorlar.

Uçak içinde güvenlik problemi oluştuğunda korkusuzca olaya müdahale ediyor, acil durumlarda tüm yolcuların güvenli bir şekilde tahliye ediyorlar.

Kabin memurluğunun tarihine kısa bir yolculuk

👉Günümüzde kadın hegamonyasında bir meslek olsa da; bilinen ilk kabin memuru Alman Heinrich Kubis isimli bir abimiz. İlk uçuşunu 1912 yılında gerçekleştiren Kubis döneminde havada “kabin erkekleri” modaydı. Sonraki yıllarda dünyayı kasıp kavuran savaşlar, işin kadınlara geçmesine neden oldu.

📌Dünyanın ilk kadın uçuş görevlisi ise asıl mesleği hemşirelik olan Ellen Church!

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account