Glasgow’da kafasında trafik konisi bulunan heykelin hikayesini biliyor musunuz?

Glasgow’da kafasında trafik konisi bulunan heykelin hikayesini biliyor musunuz?

Her şehrin bir sembolü vardır. Roma’da Kolezyum, New York’ta Özgürlük Anıtı, Londra’da Big Ben Paris’te Eyfel Kulesi… Bu örnekleri daha da uzatabiliriz. İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow ise Wellington’un 1. Dükü’nün at üstündeki heykeli ile ünlü. Peki ama Glasgow’un simgesi olan bu heykelin başındaki trafik konisi neden hep var? İşte eğlenceli hikayesi…

Avrupa’nın en dinamik şehirlerinden biri olan Glasgow’da çok fazla sembolik yapı bulunmuyor. Ancak şehrin merkezinde yer alan Arthur Wellesley heykeli Glasgow’un en dikkat çeken yapısı durumunda. Napolyon’u bozguna uğratan kahraman Arthur Wellesley’in heykeli Britanya Adası’nda birçok yerde konularak onurlandırılmıştır. Bu yerlerden biri de Glasgow… Ünlü İtalyan heykeltıraş Carlo Marochetti tarafından yapılan bu heykel 1844 yılında yerini aldı.

Heykelin başına trafik konisi takıldı

Ancak çok ilgi görmeyen bu heykel, 1980 yılında başta İskoçya olmak üzere Avrupa’da çok fazla konu olmaya başladı. Bunun nedeni ise bronz yapımlı Arthur Wellesley heykelinin başında bir trafik konisi yerleştirildi. Görenleri şaşkına çeviren ve hatta gülümseten heykel birçok kişinin ilgisini daha çok çekmeye başladı. Peki ama bu trafik konisi neden Arthur Wellesley heykelinin başına konuldu? Bununla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Ancak en geçerli olanı ise birkaç alkollü öğrencinin gece yarısından sonra eğlenmek için bunu yaptığı gösteriliyor.

Glasgow halkı konili heykeli çok seviyor

Tabii ki, İskoç polisi ile Glasgow Belediyesi bu duruma hemen müdahalede bulunmasına rağmen ertesi gün yeniden başka bir koni heykelin başına takıldı. Heykelin bu yeni hali Glasgow halkının da çok beğenisini kazandı. Hiçkimse öyle kültürel değerlere zarar verildiğini düşünmedi. Hatta Facebook’ta koni heykelde kalmalı şeklinde paylaşıma 24 saatte 72 bin kişi destek verdi.

İskoç Polisi engel olamadı

Tabii ki belediyenin de trafik konisini kaldırma denemeleri sonuçsuz kalınca bu kez yeni bir yol izlendi. Belediye bu sefer trafik konisini heykelin başına sabitledi. Bu durum İskoç halkı tarafından memnuniyetle karşılandı. Sosyal medyada koniyi koruyun şeklinde hashtag’ler açıldı.

Belediye de günümüzde artık bu trafik konisinin heykelle bütünleşmesinden bir hayli memnun. Yapılan açıklamalarda dünyanın her tarafından gelen turistin heykelin bu yeni halini beğenmelerinden duydukları memnuniyet belirtildi. Hatta bu heykelin insanların Glasgow ziyaretindeki en unutulmaz yapılarından biri olduğunun da altı çizildi.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account