“Gerçekten” gurme misiniz?

“Gerçekten” gurme misiniz?

Başak Afacan – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Dost meclislerinde yemekler hazırlanır, sofralar kurulur, büyük bir özen… Her şey tıkırındadır. Ta ki artık her sofrada muhakkak rastladığımız o “gurme”lere dek! Peki o gurmelere bugün aslında gerçekten gurme olmadıklarını/ olmayabileceklerini söylediğimizde bir kez daha bu kadar kolay “ya x’ciğim ben gurmeyimdir; bak söylüyorum sana bu pek olmamış, şusu biraz eksik sanki, busu da fazla olmuş” diyebilecekler mi?

Fransızca kökenli olan bu sıfat “lezzeti keşfetmiş, damak tadına sahip kişi”, aynı zamanda da “yemesini bilen” anlamına geliyor. Gastronomi dünyasının en önemli isimlerinden Jean Anthelme Brillat-Savarin bu konuyla ilgili: Gurme, yiyeceklerini zekice ve ince bir zevkle seçer. Gurmelik zeki, duyarlı, olgun, dengeli zevke sahip insanlara mahsus bir özelliktir. Genelde yemek kültürü yüksek, yeme içme adabına hakim, sadece yemeği değil bir nebze mutfak işlerini de bilen kişilere yakışır, demiştir.

Bir gurmenin eylemsel olarak sorumlulukları ve bilinci olmalıdır. Ve bu etkenler aktif halde işlemelidir. Ürünün geldiği yerden gideceği yere kadarki süreçten ve sonrasında nerde, nasıl, neyle yeneceğinden; nasıl pişirileceğine tüm olup bitenleri bilmesi gurmenin bir nevi sorumluluğudur. Yeri geldiğinde o an masadaki yemeğin yeneceği ortamın ısısını dahi biliyor olmalıdır. Öyle kolay iş değil…

Gelelim bilince… Türkçe karşılığını “tatbilir” sözcüğüyle bulan gurme; esasında adı üstünde bir sözcüktür. Tatsever de denmiş olabilirdi? Fakat bu başlı başına bir başka tanımı doğururdu…

Tadı seven kişi o tadın ne olduğunu bilmez, zorunda da değildir. Bir alışkanlıkla tüketir ve alıştığı lezzeti bulamadığında yediği şeyden haz almama olasılığı yüksektir. Tatbilir olmak ise damağın tada duyarlı olmasından kaynakla yeni lezzet birleşimlerine açık ve tamamıyla alışkanlıktan bağımsızdır. Yemek ayırmadan, önyargısız tüm lezzetleri tatmaya açıktır, öyle de olmalıdır.

Her yörenin kendine has gurme lezzetleri vardır, Türk mutfağı da bunlardan biridir. Yani davetlerde gurme lezzetler diye illaki ördek ya da havyar servisi gerekmez, söylemesi bizden… Ihm, her neyse… Tatsever kitle kebabı, lahmacunu ayrımsız yiyip iyisini kötüsünü ayırt edebildiğini düşünür fakat zaman zaman aynı tatseverler mesele işkembeye, bumbara geldiğinde burun kıvırabilirler.

Nedense genel olarak Fransa ve mutfağıyla bağdaştırılan gurmelik yalnız soğan çorbasından, kruvasandan, macarondan, şaraptan geçmez elbet. Bir İtalyan restoranındaki pizzayı veya makarnayı hemen herkes kendince puanlayabilir. Ya da Uzakdoğu mutfağından tadılan suşi çeşitlerini de öyle. Peki bunun ötesine geçildiğinde herkes hala bu denli “ben gurmeyim” etiketiyle sofraya oturabilir halde olur mu?

Bakalım gerçek bir gurmenin gözleri kapalı tadacağı; listeleyeceğim şu lezzetlerden kaçını tadabileceğinizi ve lezzet ayrışımı yapabileceğinizi düşüneceksiniz?

Pecena Kachna

Çek mutfağının en popüler yemeklerinden olan pecena kachna, ördek etini ızgarada nar gibi kızartarak yapılır. Kırmızı lahana ve kestaneli patates püresi ile servis edilir.

Savory Cupcake

Kamboçya’da böceksiz hiçbir yemeğin bulunmadığı bir restoranda satılan bu kapkek; zeytin ve parmesan peyniri ile süslenip cırcır böceği ve ipek solucan ile hazırlanıyor.

Tiet Cahn

Tavuk kursağı, canlı ördek kanı ve baharatlarla hazırlanan bu çorbanın Türkçe karşılığı “kan çorbası”dır. Vietnamlıların çok meşhur ve geleneksel bir yemeğidir.

Sweet Patato Pudding

Tatlı patates püresine Hindistan cevizi sütü, Hindistan cevizi rendesi, kuru üzüm, tarçın ve zencefil eklenerek yapılır. Fırında pişirilir. Alışık olduğumuz pudingin dışında keki andıran bir görüntüsü vardır ve dilimlenerek servis edilir. Doğu Afrika’nın meşhur tatlılarındandır.

Sakuraniku

Japonya’da besin değerleri çok yüksek olduğu için sıklıkla tüketilen sakuraniku dilimlenmiş çiğ at etidir. Soya sosu ile servis edilir.

Escomoles

Eğer Meksika’da bir restoranda escomoles sipariş ederseniz önünüze güveçte pişirilmiş otlu karınca larvası gelir.

Tarantula Donut

Yukarıda bahsettiğim böceksiz yemek olmayan restoranda yiyebileceğiniz bir yemek daha.

Tarantulaların bütün şekliyle marine edilip derin yağda kızartılıp donut hamuruna katılmasıyla yapılır. Tatlı acı sos, aioli sos ve mango turşusu ile servis edilir.

Hadi bakalım tatsever gurmeler, görelim sizi! Afiyet olsun…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account