Genç gezgin Cem Doğan’ın Londra izlenimleri…

Genç gezgin Cem Doğan’ın Londra izlenimleri…

Genç seyahat yazarımız Cem Doğan, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği İngiltere’nin başkenti Londra’yı sizler için yazdı. İşte Londra’da Cem’in not defterine düşenler…

Londra çok güzel bir şehir. Tıpkı hayal ettiğim gibiydi. Ben aslında küçüklüğümden beri Londra’ya gitmek istemiştim. Çünkü filmlerde çok sık görüyordum. O zamanlar çok etkilenmiştim. Binaların çoğu sanki eski dönemlerdeki bir stille yapılmış ve günümüze kadar gelmiş. Aynı zamanda kültürel yerler de var. Buraları ziyaret etmek beni çok mutlu etti.

Londra sokakları Harry Potter’a ilham olmuş

Harry Potter, birçok kişi gibi benim de çok sevdiğim bir filmdi. Şunu söylemek gerekir ki, Londra’da Harry Potter’ın etkisi çok büyük. Sokaklarında o etkiyi fazlasıyla hissediyorsunuz. Harry Potter’ın birçok sahnesi bu sokaklarda geçti. Londra sokakları bence Harry Potter’ı bu derece büyülü yapan şey… Sokaklar sanki filme ilham olmuş.

Doğa Tarihi Müzesi’nden çok keyif aldım

Londra’da gezilecek çok kültürel yerler var. Doğa Tarihi Müzesi’nden çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Özellikle depremler ve yanardağlar bölümü harikaydı. Bir deprem canlandırmasına katıldım. Gerçek bir deprem gibiydi. Herkes markette alışveriş yaparken deprem anını yaşadı. Burada ayrıca deprem anında çocukların neler yapması gerektiğini okudum. Kitaptaki bilgiler Türkçe yazıyordu. Bununla birlikte hareket eden maket dinazorları seyretmek de çok keyifliydi.

Kolejlere ev sahipliği yapan eski bir kent Oxford…

Londra’da gezilecek çok yer var. Ancak Piccadilly Circus, Londra’nın en turistik yeri. Günün her saati çok kalabalık oluyor.  Sokaktaki müzisyenler de çok eğlenceli oluyor. Bunun yanı sıra Oxford kentini de çok beğendim. Çok eski ve kolejlere ev sahipliği yapan bir kent. Burada St. John’s Koleji gezdim.

İngilizler çok sıcakkanlı insanlar…

İngilizlerin genel olarak soğuk olduklarını söylenir. Ancak sanıldığının aksine Londra’nın insanları nazik ve kibardır. Hatta burada en fazla kullanılan sözcüklerin “Thank you (teşekkür ederim), execuse me (Afedersiniz) ve sorry (Özür dilerim)” olduğunu gözledim. Şehrin bu kadar güzel olmasında insanların payı büyük. Çok sıcakkanlı ve yardımsever insanlar var.

İngiliz kahvaltısını çok sevdim

Yemekleri de çok lezzetli. Londra’nın kendine özgü tek yemeği fish&chips‘tir. Londra’da dünya mutfaklarının en güzeli bulunur. Özellikle İngiliz kahvaltısını çok sevdim. Londra’nın publarından da çok etkilendiğimi söylemem lazım. Londra’daki barlar başka şehirlerde görebileceğiniz barlardan çok daha farklı. Görsellik açısından çok etkileyici. Bir stili olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda çocuklar da buralara girebiliyor. Yemek yiyebiliyor.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account