Geçmişten günümüze gezgin kadınlar…

Geçmişten günümüze gezgin kadınlar…

Maceraperestler ve kaşifler denince aklımızla genellikle, sakallı, yeni ülkeler veya yeni heyecanlar peşinde koşan erkekler gelir. Ancak, tarihte kadınların evde oturması geleneğine karşı çıkan ve macera peşinde yola düşen kadınlara da rastlanır. İşte karşınızda dünyayı dolaşarak maceralı bir yaşam sürmüş ve sürmekte olan gezgin kadınlar! Belki bunların bazıları size de ilham kaynağı olur.

Mary Kingsley (1862-1900)

Mary Kingsley, hayatı boyunca resmi bir eğitim görmedi, ama seyyah olan babasına araştırmalarında yardımcı oldu. Babası karşılaştırmalı dinler çalışmasında ona, notlar aldırıyordu, ancak bu çalışmayı bitiremeden öldü. Kingsley, Batı Afrika dinlerini araştırarak babasının çalışmalarını devam ettirdi. Yanına çok az eşya alarak yola koyuldu.

Mary Kingsley, Batı Afrika’ya iki seyahat yaptı ve bunları “Afrika Seyahatleri” adlı kitabında anlattı. Yanında ilginç bitki ve hayvan örtüsü örnekleri ile İngiltere’ye döndü, iki balık türüne onun onuruna kendi adı verildi, ancak yaptığı seyahatlerin asıl önemi, Afrika hakkında o zaman var olana göre daha aydınlık bir bakış açısı sunması oldu. Derslerinde, yerlilerin Avrupa standartlarının getirilmesini bekleyen vahşiler olmadığını, aksine kendilerine özgü bağımsız bir zihin ve kültüre sahip olduklarını anlattı. İkinci Boer savaşında yaralıları tedavi ederken, Güney Afrika’da tifodan öldü.

Louise Boyd (1887-1972)

Doğuştan zengin olan Louise Boyd, sahip olduğu büyük mirası çok sevdiği Arktik bölgesini keşfetmek için kullandı. Boyd, 1955’de, bir uçakla Kuzey Kutbu’na giden ilk kadın olacaktı. Arktik’i ilk keşfedişi 1926 yılında oldu; çevrenin film ve fotoğraflarını çekti.  Bu yolculuk sırasında kutup ayılarını avlayarak “Arktik’in Diana”sı unvanını kazandı. En ünlü deneyimi ise, batan bir İtalyan uçak gemisine yardım ederken kaybolan ünlü Antarktik kaşifi Roald Amundsen’in aranmasına yardım etmesiydi. Arama sırasında uçağı ile 10 bin mil yol aldı, ama Amundsen bulunamadı. Bu çabalarından ötürü Boyd, Kral VII. Haakon tarafından Saint Olav Şövalye Haçı ile ödüllendirilen ilk kadın oldu.  Daha sonra ABD’ye dönen Boyd, Grönland’a beş yolculuk yaptı, bundan dolayı da Geographical Society’den ödül aldı, Grönland’ın bir bölgesine onun onuruna “Louise Boyd Land” adı verildi.

Harriet Chalmers Adams (1875-1937)

Adams, açık hava sevgisini, oğlu olmayan babasının dağlarda atla gezerken ve yürüyüş yaparken yanına Harriet’i alan babası sayesinde kazandı. On dört yaşında iken, Meksika sınırındaki ülkeleri atla dolaşan bir yıllık bir yolculukta babasına eşlik etti. Frank Adams ile evlendiğinde, karı koca ilginç bir yere seyahat edebilecek paraları oluncaya kadar balayı yapmamaya karar verdiler. Mühendis olan Frank’a Meksika’da bir iş teklif edildi ve çift bu işi uzun bir balayına dönüştürdü.  Harriet, bütün Aztek ve Maya harabelerini ziyaret etti. Latin Amerika’ya aşık oldu ve Franklin’i, tüm Güney Amerika’yı dolaşmalarına olanak sağlayacak, daha da önemlisi bu parayı kazandıracak bir madencilik şirketinde görev alması için teşvik etti. Adams’ı kendi zamanın önde gelen kaşiflerinden biri haline getiren, çektiği şaşırtıcı fotoğraflar ve izleyenleri deneyimlerine ortak etme yeteneği olabilir. Geographical Society’ye (Coğrafya Derneği) kadınlar tam üye olarak kabul edilmediği için, Kadın Coğrafyacılar Derneği’nin kurulmasına yardım etti ve ilk başkanı olarak görev yaptı.

Nellie Bly (1864-1922)

Nellie Bly’ın asıl adı Elizabeth Cochran idi. Seyahat tutkusuna, New York World gazetesi için yaptığı çalışmalar sebep oldu.  Bir haber çalışması için deli taklidi yapan Bly, bir adada mahsur tutulan bir grup  hasta ile birlikte yaşadı. Yazdığı makale,  araştırmacı gazetecilikte bir devrim oldu ve akıl hastanelerinde reform yapılmasına yol açtı.

Byl’ın ikinci yükselişi, Phileas Fogg’un seksen günde yaptığı dünya turunu daha kısa sürede yapmak iddiasıyla ortaya çıkışıyla oldu. 14 Kasım 1889’da Dışişleri Bakanlığı tarafından imzalanan  özel bir pasaportla yola çıktı.  Yolculuk deniz tutmasıyla başladı, ama zaferle sonuçlandı. Fransa’da Jules Verne ile karşılaştı, o seyahati 79 günde tamamlayabileceğini düşünüyordu, ama kadının umduğu gibi 75 gün kesinlikle olmazdı. Bly denizleri aştı, Süveyş Kanalından geçti, Colombo ve Aden’de bulundu, Çin’in cüzamlı kolonisini ziyaret etti, bir maymun satın aldı ve 72 gün, 6 saat ve 11 dakika sonra New York’a geri döndü.

Annie Londonderry  (1870 – 1947)

Üç çocuk annesi Annie Londonderry, 1895 yılında bisikletle dünya turuna başladı. Daha önce hiç bisiklete binmemiş olan Annie’nin bir idda ile başlayan bu yolculuğu 15 ay sürdü. Bütün dünyayı bisikletle dolaştı ve 5,000 $ kazandı.  Bu arada Londonderry’nin kullandığı bisiklette fren olmadığını da söyleyelim! Bu turdan sonra New York’a ailesinin yanına taşındı ve orada gazeteci olarak çalıştı.

Kira Salak (1971)

Kira Salak bir yazar ve profesyonel bir maceracı. Edebiyat ve seyahat anlatısı konusunda doktora çalışmasını tamamladıktan sonra, Papua Yeni Gine’ye kadar gitti. Bu deneyimini “Dört Köşe” adlı bir kitaba dönüştürdü. O zamandan beri çok sayıda makale yazdı, başka ülkelerin yanı sıra Peru, İran, Bhutan, Mali, Libya ve Burma’yı ziyaret etti. Belki de yaşadığı en cesur deneyim, Kongo’da dağ gerillalarının peşinde yaptığı yolculuktu. Salak, bu ülkeye Ukraynalı silah kaçakçılarının arasına karışarak girdi. Bu yolculuk hakkında yazdığı makale ödül aldı.

Laura Dekker (1995)

Bu cesur genç yelkenci, 13 yaşında iken, tek başına Hollanda’dan İngiltere’ye doğru yelkenle yola çıktı. Babası, bir hafta boyunca zor hava şartlarında tek başına olmanın onun seyahat tutkusunu tedavi edeceğini umuyordu, ama bu Dekker’a yetmedi ve 14 yaşında iken tek başına yelkenliyle dünya turu yapacağını duyurdu. Yaşının küçük olması dolayısıyla bu seyahati durdurmayı amaçlayan birçok mahkemeye çıktı, ama bütün kalbiyle ve ruhuyla bu seyahati istiyordu. Denizde bir yıl geçirdikten sonra Laura dünyayı yelkenliyle dolaşan en genç denizci olarak yolculuğunu tamamladı.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account