Galata ve Pera’nın Keşfedilmeye Değer Tarihi

Galata ve Pera’nın Keşfedilmeye Değer Tarihi

Her yıl, her mevsim sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlayan İstanbul, kentin dokusunu ve tarihini hissetmek isteyenleri Beyoğlu’nda buluşturuyor. İstanbul dışından gelen ziyaretçiler kadar, bu şehirde yaşayanlar için de sürprizlerle dolu olan Galata ve Pera ise tam anlamıyla kentin vitrini. Tarih, sanat, eğlence ve alışverişi bir arada sunan kaç semt var ki? Taksim Sarnıcı’ndan başlayan Pera yolculuğu, İstiklal Caddesi’nin bilinmeyenleri ve tarihten bugüne bir ticaret merkezi olan Galata’da devam ediyor. Günübirlik turlar, Pera ve uzantısı Galata’yı keşfetmek için en ideal programlardan biri. Pera ile Galata’da gezilecek yerler ve hikayeleri, bir rehber eşliğinde tanımak ise çok daha verimli oluyor. Tarihi yapıların hikayesini dinlemek, sanat merkezlerini, müzeleri gezmek ve en orijinal hediyelik eşya alışverişini yapmak için ilk durak, Pera…

Pera’da nostaljik bir gezi…

Pera, kimileri için, karşı yaka, öte, uzak, kimileri için de Beyoğlu ve zarafet demekti. Peki sizin için Pera ne demek? Günübirlik turlar ile Pera ve Galata gezisi yapanlar, bu sorunun cevabını gün sonunda buluyor. Bizans döneminin “Karşı Yaka” sı Pera, bugünkü adıyla Beyoğlu, kiliseler, ünlü Pera Müzesi, sanat galerileri ve pasajları ile cıvıl cıvıl bir gezi rotası.

Günübirlik turlar, İstiklal Caddesi’nin akışına kendinizi kaptırmadan önce Taksim Anıtı ve Osmanlı İstanbul’unun su dağıtım noktası olan Taksim Sarnıcı hakkında kısa bilgilerle başlıyor. Gezinin ara sokaklara uzanan yolculuğunda, Meşelik Sokak’tan Taksim’e bakan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Nostaljik tramvay yanınızdan geçerken İstiklal Caddesi boyunca, St. Antuan Katolik Kilisesi, Üç Horan Ermeni Kilisesi gibi yapıları görmek de mümkün. Pera, her zaman bir arada yaşayan kültürler ve dinler semti olmuştur.

Günübirlik turlar gezisi, farklı medeniyetlere ait yapıları da bir arada görmenizi sağlıyor. Pera’yı bir sanat merkezi haline getiren de işte bu kültür çeşitliliği. Dünyaca ünlü sanatçıları bugün de buluşturan Pera Müzesi, günübirlik turlar gezisinde kapılarını açıyor. Pera Müzesi, konuk sanatçıların sergileri, koleksiyonlar, müzik dinletileri ve film gösterimlerinin yapıldığı, semtin en aktif sanat galerisi. Günübirlik turlar bu evrensel sanat dünyasına yöneldiğinde, Pera Müzesi hakkında bilgi edinirken, Osman Hamdi Bey’in ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu görebilir, müzenin gelecek programlarına da bir göz atabilirsiniz.

Sanat ve kültürü, alışveriş ile birleştiren İstiklal Caddesi’ndeki günübirlik turlar gezisi, pasajların renkli dünyasına dalmadan olmaz. Çiçek Pasajı, Balık Pazarı, size bir Beyoğlu klasiği yaşatırken, Aznavur Pasajı’nda kostüm sanatının örneklerini görebilirsiniz. Günübirlik turlar, Pera’daki son durağı olan ünlü Pera Palas Oteli’ne uzandığında ise yolun sonunda sizi Galata Kulesi bekliyor ve tarihi yolculuk Galata’da sürüyor.

En güzel molanızı Galata’da verin!

Pera’nın uzantısı Galata, tarihi Doğan Apartmanı’na kısa bir bakıştan sonra sizi Galata Mevlevihanesi ile karşılıyor. Günübirlik turlar, İstanbul’un en eski musiki ve ilim merkezi olan Mevlevihane gezisinden sonra, kimileri için Galata ne demek denince akla ilk gelen Galata Kulesi’nde devam ediyor. Galata Kulesi tarihi boyunca, savunma, gözetleme ve astronomik gözlemler için kullanılsa da bugün, Haliç ve İstanbul Boğazı’nın en eşsiz manzarasını sunmak için günübirlik turlarda tüm gezginlerin gözdesi.

Kuledibi’nde ise en güzel molanızı verebileceğiniz cafe ve restoranlar, tarihi yapılarla birlikte etrafınızı sarıyor. Moladan sonra günübirlik turlar, alışverişin renkli caddesi Galip Dede için harekete geçiyor. Müzik aletleri, otantik hediyelik eşyalar, Türk hamamı objeleri ve el işçiliğinin en güzel seçeneklerini sunan bu cadde, en az pasajlar kadar hareketli. Kumbaracı Yokuşu antika eşya alışverişlerinizi, Beyoğlu ve Tophane’yi birbirine bağlayan Akdeniz esintili Fransız Sokağı ise günübirlik turlar gezinizde fotoğraf karelerinizi renklendiriyor. Günübirlik turlar gezisinin son bölümü, Galata Kulesi ile Galata Köprüsü arasındaki, 1850’lerde yapılmış Kamondo Merdivenleri ve hikayeleriyle ünlü tarihi yapılardan oluşuyor.

Günübirlik turlar gezinizde, belki de ilk kez farklı bir tanışma yaşayacağınız Pera ile yakın arkadaşlığın keyfini tadabilirsiniz. Galata ile ilgili sözler, şarkılar ve şiirler, gezinizden sonra kulağınıza çalındığında bambaşka anlamlarla yüklü olabilir ve siz de tıpkı Kız Kulesi gibi Galata Kulesi’ne, tanıştığıma memnun oldum diyebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account