Fransa’nın başkenti Paris, Airbnb’ye savaş açtı!

Fransa’nın başkenti Paris, Airbnb’ye savaş açtı!

Paris Belediye Meclisi, turistlere internette günlük ev kiralama hizmeti sunan Airbnb ve benzer kuruluşları yasaklamaya hazırlanıyor. Uygulamanın şehrin merkezinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Karara gerekçe olarak, yabancı kişilerin ev kiralama yöntemiyle şehrin merkezinde ciddi yoğunluğa neden olduğu gösteriliyor.

Fransa’nın başkenti Paris, Airbnb’nin en yoğun kullanıldığı şehirlerin başında geliyor. Ancak bu durum özellikle Paris Belediye Meclisi’ni ciddi bir şekilde rahatsız ediyor. Belediye Meclisinde 2008 yılından beri görev yapan Ian Brossat, Fransız basınına konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Günlük ev kiralama yoluyla çok sayıda yabancı kişinin Paris’te yaşadığına ve ikinci bir evleri olduğuna vurgu yapan Brossat, özellikle yabancı zenginlerin bu yönteme başvurduğunun altını çizdi. Fransız siyasetçi, “Paris’in Suudi ve Amerikalı milyarderlerin bir oyun bahçesi olmasını ister misiniz” dedi.

Airbnb gibi ev kiralayan internet siteleri yasaklanmak istiyor

Brossat, şehrin merkezinde artan yabancı kişi sayısına dikkat çekerek, “Airbnb gibi günlük ev kiralama hizmeti veren siteleri yasaklamak istiyoruz. Paris’te son 5 yıldan beri yaklaşık 20 bin evi bu şekilde kaybettik. Eğer Airbnb konusunda bir düzenleme yapmazsak, şehrin merkezinde kendi vatandaşlarımızı göremeyeceğiz” diye konuştu. Brossat ayrıca bu kararla birlikte 2 ve 3 yıldızlı otellerin haklarını da koruyacaklarını ifade etti.

Paris’te özellikle Louvre Müzesi ve Garnier Opera etrafında çok sayıda evin kiralandığına dikkat çekiliyor. Bunun yanı sıra şehrin en yoğun olduğu 4 farklı noktada da ev ya da oda kiralamanın yoğun olduğu belirtildi.

İspanya’da da bazı şehirlerde yasaklandı

Paris’te bu yılın başında Airbnb’nin faaliyetlerinin durdurulması hakkında dava açılmıştı. Kararın da kısa sürede yürürlüğe geçmesi bekleniyor. Bu yılın başında İspanya’nın başkenti Madrid’de de şehir merkezinde Airbnb ile evlerini paylaşan kişilere yasak getirilmişti. Ayrıca, Valencia ve Mallorca gibi şehirlerde de düzenlemeler yapılmıştı.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account