Fotoğraf filtresine ihtiyacınız olmayacak 10 Avrupa şehri

Fotoğraf filtresine ihtiyacınız olmayacak 10 Avrupa şehri

Avrupa’yı keşfetmek her gezginin ve tatilseverin yapılacaklar listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Sayısız tarihi eser, kültürel etkinlikler, ünlü sanatçıların ellerinden çıkan eserlerle süslü başkentler, kökeni Orta Çağ’a dayanan mimari doku… Avrupa’yı gezmek estetik tatmin sağlayan, huzur veren bir deneyim. Dünya savaşları sırasında yıkımın kol gezdiği Avrupa, günümüzde dünyanın en hayat dolu şehirlerine ev sahipliği yapıyor. Böylesine özel ve kıymetli bir coğrafyayı gezerken bol bol fotoğraf çekerek hatıralarını ölümsüzleştirmek isteyen gezginler için hazırladığımız liste, mimari eserleriyle olduğu kadar doğal güzellikleriyle de öne çıkan Avrupa kentlerini içeriyor. Deklanşör düğmeniz yoğun bir tempoya hazırsa işte fotoğraf filtresine ihtiyaç duymayacağınız en güzel Avrupa şehirleri…

1. Avrupa’nın İlk Yeşil Başkenti: Stokholm, İsveç

İsveç’in başkenti Stokholm, Avrupa Birliği tarafından “Yeşil Başkent” statüsünde değerlendirilen ilk şehir. Yüzey alanının üçte biri yeşil alanlardan oluşan şehirde park ve ormanlara ulaşmak inanılmaz kolay. Zira park ve bahçelere ulaşmak için çaba sarf etmeniz gerekmiyor, attığınız her adım, döndüğünüz her köşe bir yeşil alanla buluşmanızı sağlıyor. Bu parkların her birinde, yeşilin en güzel tonlarıyla birlikte özel fotoğraf kareleri yakalamak mümkün.

Stokholm’de En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Belediye Binası’nın (The City Hall) yüksek kulesinden kuş bakışı Stokholm fotoğrafları çekebilirsiniz. Yine Belediye Binası’nın önünde poz verirken tarihi Gamla Stan Adası’nı arka fon olarak kullanabilirsiniz. Stortorget Meydanı’ndaki çeşmede muhteşem kareler yakalayabilirsiniz.

2. Orta Çağ’ın Mirası: Edinburgh, İskoçya

İskoçya’nın kuzeyinde yer alan Edinburgh, dar sokakları boyunca sıralanan tarihi yapılara sahip, Orta Çağ temalı filmlerin çekildiği bir film setini andırıyor. Edinburgh, görkemli kaleleri ve tarihi sokaklarıyla devasa bir açık hava müzesi gibi olduğu için kentin her yerinde fotoğraf çekmek mümkün. Şehrin yüksek enerjisi ziyaretçilerine ilham kaynağı oluyor. Şehrin tatlı renk tonları fotoğraf karelerine mükemmel yansıyor.

Edinburgh’de En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Arthur’s Seat tepesi, sönmüş bir yanardağın üzerinde konumlanıyor ve deniz seviyesinden 250 metre yüksekte bulunuyor. Hem kuş bakışı manzarası, hem de yeşil ve sarıyı muhteşem tonlarda bir araya getirmesi sebebiyle fotoğraf çekmek için bu tepeyi tercih edebilirsiniz. Dünyanın en meşhur kalelerinden biri olan Edinburgh Kalesi de fotoğraf çekinmek için tek kelimeyle muazzam bir mekan.

3. Kuzey’in İncisi: Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, 2014 yılında “Yeşil Başkenti” ödülüne de layık görülmüş. Dünyanın en temiz ve en güvenli lokasyonlarından biri olarak değerlendirilen Kopenhag’ta köprüler, kanallar ve rengarenk evler fotoğraf karelerini süslüyor.

Kophenag’ta En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Kopenhag ve fotoğraf kelimeleri yan yana geldiğinde hepimizin aklında oluşan bir görüntü var: Renkli evlerin ve sevimli kayıkların Nyhavn Kanalı’nın üzerinde neşeyle yansıması… Kanaldaki seyir köprüsünde birbirinden özel kareler yakalayabilirsiniz.

4. Yaşanılacak Şehir Ljubljana, Slovenya

Küçük bir ülke olan Slovenya’nın küçük başkenti Ljubljana (Ljublyana şeklinde telaffuz ediliyor), refah seviyesinin ve kültürel etkileşimin üst seviyelerde olduğu bir yer. İnsan kaynayan sokakları, sevimli köprüler ve yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerini büyüleyen şehir, diğer Avrupa şehirlerine göre ucuz olmasıyla “Yaşanılacak şehir” sıfatını hak ediyor. Avrupa tarzı mimarinin ve doğal güzelliklerin iç içe geçtiği bu şehirde fotoğraf çekmek oldukça keyifli.

Ljubljana’da En iyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Preseren Meydanı, kanal, yeşillik ve sivri çatılı hoş mimari yapıları bir araya getiriyor, burada güzel fotoğraflar çekmek mümkün. Metelkova bölgesi de hem yeşil hem sanat dolu fotoğraflar çekme imkanı sunuyor. Yugoslavya’nın ülkeden çekilirken geride bıraktığı Metelkova askeri kampı 200 sanatçı tarafından grafitiler ve çeşitli eserler ile donatılmış. Metelkova, rengarenk bir fotoğraf stüdyosu adeta!

5. En Güzel Şehirler Listelerinin Göz Bebeği Viyana, Avusturya

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Viyana, gezmek için de fotoğraf çekmek için de harika bir seçenek. Saraylar, katedraller, bahçeler ve tarihi kiliseler… Viyana’nın her sokağı, her bölgesi fotoğraflamaya değer.

Viyana’da En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Opera Binası, Belediye Binası, Veba Sütunu başta olmak üzere Viyana’da fotoğraf çekilecek pek çok yer var. Ama çizginin dışına çıkmak ve biraz daha özel fotoğraflar çekmek isterseniz Karl Kilisesi’nde düzenlenen konserlerde muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Önde asil sanatçılar, değerli enstrümanlar; arka fonda ise kilisenin ihtişamlı heykel ve motifleri…

6. Orta Avrupa’nın Zarif Kenti Prag, Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa’da gezilecek yerler arayanların karşısına ilk çıkan isimlerden biri de Prag oluyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarda zarif köprülerin oluşturduğu manzara tam da fotoğraflarınıza yakışacak cinsten! Eşsiz mimari özellikteki yapıların etrafında çekineceğiniz fotoğraflar instagram profilinize çok yakışacak!

Prag’da En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Mana Strana bölgesi gerek tarihi yapıları gerekse atmosferiyle fotoğraflardaki yaşanmışlık hissini üst noktaya çıkartan özel bir bölge.

7. Doğu Avrupa’nın Paris’i Budapeşte, Macaristan

Tuna Nehri’nin incisi Budapeşte, kuşkusuz Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Tarihi binaları ve etkileyici mimarisiyle göz dolduran kent, büyülü panoramik manzarasıyla muhteşem fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Budapeşte’de En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Budapeşte halkı tarihi yapılarını büyük bir özenle korumuş. Bu da her tarihi yapının fotoğraflarda mükemmel görünerek pozunuza ihtişam katmasını sağlıyor. Budapeşte’nin panoramik gün batımı manzarası instagram storyleriniz için muhteşem bir seçenek.

8. Kulesi Yeter: Pisa, İtalya

Instagram, facebook, twitter… Yıkılmak üzere gibi görünen Pisa Kulesi’ni tek parmakla ayakta tutan turistlerin esprili fotoğrafları sosyal medyada modası asla geçmeyen bir akım oluşturuyor. Siz de bu akıma dahil olabilir ya da hem Pisa Kulesi’n hem de yanı başındaki görkemli Pisa Katedrali’ni aynı kareye sığdıracak şekilde poz vererek fark yaratabilirsiniz.

Pisa’da En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Pisa’da bulunan Mucizeler Meydanı, ismini hak edecek kadar güzel yapılara sahip. Mucizeler Meydanı’nda yeşil ile beyazın dans ediyor ve fotoğraflarınız için kıymetli bir kontrast oluşturuyor.

9. Aşk ve Romantizmi Fotoğraflamak: Paris, Fransa

Romantik atmosferi ile aşıkların favori desitonasyonu haline gelen Paris; sanatın, mimarinin ve doğal güzelliklerin buluştuğu bir yer. Eyfel Kulesi’ni arka fon olarak kullanan fotoğraflar, instagram’ın en havalı gönderilerinin başında geliyor.

Paris’te En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Paris ve fotoğraf denince akla Eyfel Kulesi ve Louvre Müzesi geliyor. Paris ışıklandırma konusunda dünyada çığır açmış bir ülke. Hal böyle olunca hava karardıktan sonra çekilen fotoğraflar arka plan fark etmeksizin mükemmel görünüyor.

10. Avrupa’nın Başkenti: Brüksel, Belçika

Avrupa’nın en etkileyici meydanlarından biri olan Grand Place, Brüksel’in en estetik ortamlarından biri. Bruparc’ı ziyaret ederseniz Atomium ve Mini Europe gibi önemli eserleri fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en ünlü heykellerinden biri olan Manneken Pis Heykeli ve çeşmesi de fotoğraflamaya değer yerlerin başında geliyor.

Brüksel’de En İyi Fotoğraf Nerede Çekilir:

Brüksel gibi her köşesi ayrı bir doğal güzelliğe ve sanat eserine sahip olan kentler için ideal fotoğraf lokasyonunu belirtmek oldukça zor. Ama hem doğayı, hem tarihi hem de sanatı bir araya getiren, canlı renkleri ile fotoğrafları çok daha kaliteli gösteren Cinquantenaire Parkı göz alıcı fotoğraflar çekmek için birebir.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account