Floransa’da gezebileceğiniz en güzel 10 mekan

Floransa’da gezebileceğiniz en güzel 10 mekan

Tuscany bölgesinin başkenti olan Floransa, İtalya’nın en güzel kentlerinden biridir. Kültür, sanat, tarih, yemek, moda ve alışveriş anlamında ziyaretçilerini tatmin eden bir zenginliğe sahiptir. Bu antik kentte, Michelangelo’dan Rönesans’a, mimariden giyime ve şaraba kadar her şeyin en orijinalini bulursunuz.

“İtalya’nın Atinası” olarak da adlandırılan Floransa’da gezilebilecek tarihi noktaların neredeyse tamamı kent merkezinde ve birbirine yakın konumdadırlar. Orta Çağ döneminde önemli bir ticaret merkezi olan bu zengin şehir, Rönesans’ın doğduğu topraklar olarak tarihe geçmiştir. İşte Floransa’da gezilebilecek 10 tarihi ve turistik mekan:


 1 Mercato Nuovo (Yeni Pazar)

domuz_cesmesi

Yeni Pazar olarak da adlandırılan Mercato Nuovo, Floransa’nın tarihi merkezinde yer alan bir kapalı pazardır.  Geçmişte ipek ve hasır şapka gibi lüks ürünlerin satıldığı pazarda, günümüzde ağırlıklı olarak deri ve hediyelik eşya satışı yapılmaktadır. Burada bulunan Fontana del Porcellino adlı (Domuz Yavrusu Çeşmesi) domuz yavrusu heykelinin burnuna dokunulduğunda, Floransa’ya bir daha gelineceğine inanılır. Bu, 16. yüzyıldan kalma bir gelenektir.


 2 Palazzo Pitti (Pitti Sarayı)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

15. yüzyıldan kalma bu büyük saray, Arno Nehri’nin güney kıyısında yer alır. 1919 yılına kadar Floransa’ya hükmedenlerin yaşadığı merkez olan Palazzo Pitti, bu tarihten sonra devletleştirilerek müzeye dönüştürülmüştür. Şu anda Floransa’nın en geniş sanat galerisi olma özelliğini taşıyan binada, değişik dönemlerde sarayda ikamet eden kraliyet mensuplarına ait eşyalar aynı atmosferde muhafaza edilmektedir. Saray tamamen halka açıktır.


 3 Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı)

piazza_michelangelo

Arno Nehri’nin kenarında bulunan bu geniş meydanın en büyük özelliği, sahip olduğu kent manzarasıdır. 1860 yılında Giuseppe Poggi adında bir yerel mimar tarafından yapılan Piazzale Michelangelo fotoğraf tutkunları için en iyi mekanlardan biridir.


 4 Boboli Gardens (Boboli Bahçeleri)

Boboli Gardens

Palazzo Pitti’nin (Pitti Sarayı) arkasında konumlanan Boboli Bahçeleri, 16. yüzyılda, Medici Ailesi (Floransa’yı uzun süre yöneten ve kentin tarihinde çok büyük iz bırakan aile) tarafından yapılmıştır. Bu güzel İtalyan bahçesi, çok sayıda çeşme ve heykele ev sahipli yapar. Çeşitli dönemlerde yenileme süreçlerinden geçen bahçe, 17. yüzyılda genişletilerek bahçesinde Roma dönemine ait eserlerin sergilendiği bir açık hava müzesine dönüştürüldü.


 5 Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası)

Basilica di San Lorenzo

Floransa’nın merkezinde yer alan San Lorenzo Bazilikası, kentin en eski kiliselerinden biridir. Kilise aynı zamanda, Floransa’yı yöneten tüm Medici Ailesinin mezarlarının bulunduğu mekandır. 15. yüzyılda Filippo Brunelleschi tarafından yapılan kilise, Rönesans mimarisinin erken örneklerinden biridir. Rustik görünümlü ön cephe, tamamlanamamıştır. Kilisenin içi ise, neo-klasik Rönesans’ın tüm ihtişamını yansıtır.


 6 Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı)

SONY DSC

Floransa’da Piazza della Signoria’ya (Signoria Meydanı) bakan en önemli yapılardan biridir. 12. yüzyılda yapılan saray, Medici ailesine ev sahipliği yapmasının yanında, 600 yıl boyunca Floransa’nın yönetim merkezi olmuştur. 1972 yılında müze ve belediye binası olarak hizmet veren Palazzo Vecchio, muhteşem freskler, resimli tavanlar heykeller ve oymalarla bir sanat eseridir.


 7 Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)

palazzo_meydan

Floransa’da görülmesi gereken yerler arasında başı çekenlerden biri olan Signoria Meydanı, geçmişte politikanın ve pek çok önemli olayın merkezidir. Bu meydana geldiğinizde, Palazzo Vecchio, Uffizi Müzesi, Palazzo Uguccioni, Loggia de Lanzi ve hemen yakındaki Ponte Vecchio Köprüsünü de görebilirsiniz. Bu meydan aynı zamanda Michelangelo’nun Davud’un Heykeli, Neptün Çeşmesi, Herkül ve Cacus ve Medusa’nın kellesini elinde tutan Perseus’un heykellerine de ev sahipliği yapar.


 8 Uffizi Gallery (Uffizi Galerisi)

Uffizi Gallery. Night Shot

Günümüzde dünyanın en güzel sanat galerilerinden biri olarak kabul edilen Uffizi Galerisi, Signoria Meydanı’nda yer alır. 1560 yılında inşa edilen bu eski saray şehir hakimlerinin ofisleri olarak işlev görmüştür. Medici hanedanlığının son bulmasından sonra saray, Rönesans’ın en çarpıcı eserlerinin sergilendiği bir sanat galerisine dönüştürüldü. 1765 yılında halka açılan saray, Michelangelo, Botticelli, Leonardo da Vinci ve Titian gibi usta sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir müzeye dönüştürüldü.


 9 Ponte Vecchio (Vecchio Köprüsü)

ponte-vecchio

Floransa’nın en eski ve fotografik köprülerinden biridir. Üç kemerli köprü, ilk defa Etrüskler tarafından inşa edilmiş, daha sonra 14. yüzyılda yıkılarak yeniden yapılmıştır. Köprünün en büyük özelliği, kenarlarındaki mücevher mağazalarıdır. Gerek fotoğraf çekmek, gerekse alışveriş yapmak için çok sayıda turist burayı ziyaret eder. Aydınlatması sayesinde, gece harika bir manzarası vardır.


 10 Santa Maria del Fiore (Santa Maria Katedrali)

Santa Maria del Fiore

Floransa’nın sembol yapısıdır. Kentin silüetinin en belirgin yapısı olan bu katedralin kubbesi, taş duvar üzerine kondurulan en büyük kubbe olarak bilinir. 13. yüzyılda yapılan bu sanat eseri katedralin yapımı tam 140 yıl sürmüştür. Kırmızı, yeşil ve beyaz renklli mermerden yapılan gotik cephesi, vitrayları, mozaikleri ve bronz heykelleri ile adeta insanı büyüleyen bir yapıdır. Katedral ziyaretinin en büyük ödülü ise tepesine tırmandığınızda göreceğiniz muhteşem şehir manzarasıdır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account