Finlandiya’nın en önemli festivalleri

Finlandiya’nın en önemli festivalleri

Finlandiya, onlarca festivalin yapıldığı bir ülkedir. Aşağıdaki liste, belli başlı şehirlerde yapılan önemli festival ve bayramları içeriyor. Bunların haricinde, ülkenin dört bir yanında irili ufaklı festivaller yapılmaktadır. İşte Finlandiya’nın önde gelen festivalleri ve bayramları:

14 Şubat Sevgililer Günü (Valentine’s day)

Dünyada sevgililer günü olarak kutlanan 14 Şubat, Finlandiya’da daha çok “arkadaşlık günü” olarak kutlanır. Bu günde arkadaşlar birbirine kartlar gönderir.

valentines day


Laskiainen

Paskalya’dan 7 hafta önce kutlanır. Finlandiyalılar bu günü dışarıda kayak yapıp kartopu oynayarak geçirir; geleneksel bezelye çorbası veya içi badem ezmesi, reçel ve krem şanti ile doldurulmuş çörekler yerler. Laskiainen’in Finlandiya toplumunda eskiye dayanan temelleri vardır. Bu yiyecekleri tüketen Finliler, önümüzdeki yıl ürünlerin bereketli olacağına inanırlar. Aynı zamanda yaklaşan bahara dair bir kutlamadır.

lskia


Paskalya

Paskalya’nın başladığı pazar gecesidir. Çocuklar üzerinde çiçekler bulunan söğüt dallarını kopararak onları renkli kağıtlar ve tüylerle dekore ederler. Daha sonra büyücü ve cadı kıyafetleri giyinerek tek tek evlerin kapılarını çalar; ailelere sağlık, mutluluk, bolluk ve bereket temenni eden sihirli sözleri söylerler. Ellerinde bulunan söğüt dallarını ise ailelere teslim ederek karşılığında onların verdiği hediyeleri alırlar.

paskalya

Aynı tarihte Finlandiya’nın batı kıyılarında ise büyük bir şenlik ateşi yakılır. Amaç ise kötü ruhların kovulmasıdır.


Vappu (30 Nisan)

Tampera’ya özgü bir festival olan Vappu, diğer adıyla 30 Nisan, uluslararası öğrenciler arasında en büyük ve çılgın parti olarak bilinse de, aslında daha çok politik içeriği ile ön plana çıkan bir gündür. Geleneksel olarak Vappu, Finli işçi sınıfının kutlama günüdür ve içi politik mesajlarla doludur. Öğrenciler açısından ise Vappu, yılın zirve noktasıdır. Yedi gün süren festivale insanlar birkaç gün önceden başlarlar ve asıl büyük parti 30 Nisan’da yapılır. Bütün barlar, eğlence mekanları ve sokaklar kum gibi insan kaynar.

vappu


Juhannus (Yaz Ortası)

Finlandiya’da yaz ortasının kutlandığı festivaldir. Haziran ayının dördüncü haftasonu kutlanır. Cumartesi günü resmi tatildir. Juhannus kutlamaları geleneksel olarak göl veya deniz kıyılarında yapılır. Bu yüzden şehirler adeta boşalır. Buralarda açık alanlarda kokko adı verilen büyük ateşler yakılır, evler geleneksel olarak huş ağacı dalları ile süslenir; içkiler içilip danslar edilir.

Juhannus-seura


Svenska Dagen (İsveç Günü)

Finlandiya’da kasım ayının 6’sı ile 11’i arası İsveç günü olarak kutlanır. İsveççe Finlandiya’daki ikinci resmi dildir. Tarihin özelliği ise, İsveç’in en büyük krallarından biri olan Gustaf II Adolf’un 1632’de Lützan savaşında öldüğü gün olmasıdır. 20. yüzyılın başından itibaren İsveççe Konuşan İnsanların Partisi (Folkpartiet) tarafından başlatılan kutlamaların amacı, ülkedeki İsveç azınlığı bir arada tutmaktır. Öte taraftan bugün, Finli insanlar tarafından eleştirilmektedir.

svenksa-dagen-061113-014


Bağımsızlık Günü

Finlandiyalılar aralık ayının 6’sı ile 12’si arasındaki zamanı bağımsızlık günü olarak kutlarlar. Finlandiya, 1917 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Bağımsızlık Günü dolayısıyla ülkedeki tüm resmi kurum ve kuruluşlar kapalıdır.

IMG_0159

Bağımsızlık Günü, öğrencilerin Tampera Üniversitesi’nden asker mezarlarına kadar yaptığı fener alayı ile başlar. Bağımsızlık savaşında hayatını kaybeden askerlere gösterilen saygı ve minnetin sembolü olarak gerçekleşen Bağımsızlık Günü; partilerin ve eğlencelerin değil, savaşta hayatını kaybedenlere duyulan saygının günüdür. Bu nedenle kandiller yakılır ve insanlar sessizliğe gömülür.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account