Finlandiya yemek kültürü

Finlandiya yemek kültürü

Finlandiya’da yetiştirilen ürünler organik ve uzun süre güneşten beslenebilen yiyeceklerdir. Finlandiya yemek kültüründe yemeklerin aroması keskindir. Baharat kullanımı çok tercih edilmez. Fin mutfağının Ruslardan ve İsveçlilerden etkilenmiş olduğu gözlemlenir.

Finlandiya yemek kültüründe süt, yoğurt, peynir ve yumurta çok tüketilir. Her öğünde haşlanmış patates, karnıbahar, kaşar peyniri yenir. Yumurta tüketimi çok fazladır. Genellikle yemekleri haşlayarak yerler. Finlandiya dünyada en çok kahve içen ülkeler arasında yer alır. Fin kahvesi, Türk kahvesi gibi pişirilir. Kahveyi süzmeden tüketirler. Finlandiyalılar hemen her öğün süt içme alışkanlığı olan bir toplumdur.

Hernekeitto olarak bilinen, kışın daha çok perşembe günleri içilen bezelyeli çorba, Kaalikaaryleet denilen lahana sarması, Puuro isimli yulaf, arpa ve çavdardan yapılan kahvaltılık lapa, Karjalanpiirakka adındaki çavdarlı, pirinç lapalı, patates püreli, tereyağlı börek başlıca Fin yemekleridir.

börek

Dana veya domuz eti, havuç ve soğandan yapılan güveç Karjalanpiirakka, Fin hardalı sinappi ve bira eşliğinde yenen halka sosis Lenkkimakkara, Ren geyiği eti sotesi Poro, “Fin erkeğinin sebzesi” denen geleneksel Finlandiya sosisi Makkara, fırında ince ciğer, pirinç ve kuru üzümlü yemek Maksalaatikko Fin mutfağının önde gelen yemekleridir.

ciğer

Et yemeklerinin yanında çeşitli reçel türleri bulunmakla beraber genel olarak tüm yemeklerin yanında ekşi mayayla yapılan çeşitli ekmeklerin servis edilmesi de Fin mutfağı adetlerindendir.

Finlandiya yemek kültüründe özellikle kıyı bölgelerde balık da çokça tüketilir. Baltık Ringa balığı Silakka; turşu, marine, tütsülü mangal yapılarak afiyetle yenebilir.

Tütsülü somon Savulohi, kızartılarak yenen küçük balık Muikku, çiğ tuzlama somon Graavilohi (lohi) de diğer balık servisleridir.

somon

Bunlara ek olarak Fin mutfağında, ev yapımı alkollü içecekler de son derece yaygındır. Bunlardan en popüler olanı Sima adı verilen bal likörüdür.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


 Tatlılar

Kahveyle birlikte tercih edilen tatlı çörek Pulla’nın şeker ve tarçına bulanarak yuvarlanmış olan haline Korvapuustit adı verilir.  Bu tatlı, Finlandiyalılar tarafından sevilerek tüketilir.

Finnish-Pulla-1024x996

Süt, krema, şeker, meyveler ve patates nişastasından yapılan pudingten biraz daha koyu kıvamlı meyve çorbası da Finlandiya’nın en ünlü tatlılarındandır.

korva

Ayrıca Finliler şubat ayı boyunca ünlü şair J. L. Runeberg anısına 100 gr’lık küçük silindir kekler pişirirler. Ortasında böğürtlen reçeli bulunan bademli beyaz şeker halkası bu tatlı, “Runeberg tart”ı olarak adlandırılıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account