Filmlerde değil Karayipler’de gerçek tatil mümkün!

Filmlerde değil Karayipler’de gerçek tatil mümkün!

Çocukluğundan beri filmlerde Hawaii ve Karayipler’i duymayan yoktur. Robinson Crusoe’yu okuyanlar bilir; bu coğrafyada olan o kayıp ada hep gizemini korumuş ilgi çekmiştir. Benim gibi X kuşağı jenerasyonu olanlar için Aşk Gemisi’nin rotalarında mutlaka bu eşsiz adalar vardır. Bir dağcı için Everest Zirvesi neyse bir gezginin listesinde ihmal edemeyeceği yerlerden biri mutlaka Karayipler’dir. Kışın yaz keyfi mi dersiniz, doğayla iç içe bol güneşli bir deniz tatili mi dersiniz, dalış keyfi, şelaler, macera mı, yoksa dost canlısı yerel insanlar, farklı lezzetler, kültürel keşifler dolu bir seyahat mi? İşte size her gezginin hayali Karayipler…

Batı Hint Adaları olarak da bilinen Florida’nın güneyinde yer alan Karayipler yaklaşık 7 bin ada veya adacık, kayalıktan oluşmaktadır. Muhteşem koyları, mavi suları ve egzotik doğal güzellikleri ile tam bir tatil cenneti konumundadır. Yaklaşık 45 milyon nüfusa sahiptir. Honduras ve Venezuela Körfezlerine komşu olan Karayip adalarında yaygın dil İspanyolca olsa da İngilizce ve kısmen bazı Avrupa dilleri de çokça konuşulmaktadır. Karayipler aslında bir topluluk, 25 bağımsız ve sömürgenin bir araya gelmesi ile adlandırılmış. Tabii Amerika’nın keşfi sonrası İspanyol kılıcından geçen yerli halkın kaderi Karayip’in yerlileri olan Antiller ile ortak. Avrupa emperyalizmi burayı da yok etmiş. Afrika’dan gelen yüzlerce köle Karayip Adaları’nda çalıştırılmış.

En meşhur Karayip Adaları

Karayipler Denizi’nde bulunan adını duyduğumuz pek çok popüler ada var. Her ada ayrı bir güzel! Ne yalan söyleyeyim bir kısmını futbol maçlarındaki oyuncu isimlerinden biliyorum. Mesela Surinam asıllı Hollandalı oyuncular Gullit, Rjkaard, Seedorf v.b. Bahamalar, Barbados, Porto Riko üçlüsü en çok duyduğum hani gitmiş kadar olduğum yerler. Turks & Caicos Adaları, efsane şeytan üçgeni ile nam salan Bermuda, Dominik Cumhuriyeti, Nikaragua, Haiti, Jamaika, Trinidad & Tobago ve Virjin en ünlüler arasında. Tabii meşhur Küba’yı es geçmiyorum. Bu coğrafyanın kralı.Bazı adalar vizesiz olsa da bazıları vize istiyor.

Ayrıca şunu söylemeliyim, filmlerin büyüsüne çok kapılmayın. Karayip Korsanları sizi ürkütmesin, korsan ve mafya saldırıları sadece filmlerde var. Ancak her bilmediğimiz coğrafyada olduğu gibi temkinli olmakta faydalı. Özellikle gemi seyahati yapanların güvenlik sorunu yaşayacaklarını hiç düşünmüyorum. Deprem olur büyük dalgalar bizi yutar hezeyanı yaşamanıza da gerek yok. Son yıllarda depreme bağlı tsunami tehlikesi yaşanmamış. Fırtına ve kasırgalara bağlı açık deniz felaketleri ise artık çok az yaşanıyor. Hele son derece gelişmiş teknoloji ile yüzen cruise’lar ile seyahat etmek keyfi artırıyor.

Karayipler’e gitmenin ucuz yolu paket turlar

Karayipler’e kendi başınıza gitmeye kalkarsanız zor bir operasyon olacağını söylemeliyim. Öyle Atina’ya veya İzmir’e gitmeye benzemiyor. Bir defa bu bölgeleri gezmeniz için yanınızda mutla bir rehber olmalı. Öncelikle Küba veya Miami’ye uçmanız gerekiyor. THY’nin direkt seferleri var ama dilerseniz farklı havayolları ile Avrupa’dan da aktarmalı uçuşlar yapabilirsiniz. Ucuz uçak biletini sezon dışı bulma olasılığınız var. Ama kış dönemi giderseniz daha verimli bir tatil keyfi yaşarsınız. Kasım sonu ile Mayıs arası en güzel dönem olduğu söyleniyor. Bence en mantıklısı gemi turları. Büyük markaların makul fiyatlı gemi turları ile gidip bavul aç kapa derdi yaşamadan manzarayı yanınızda götürerek her durakta ayrı bir keyif yaşayabilirsiniz. Tur operatörlerinin cazip kampanyaları var. Neredeyse 5 yıldızlı bir otelde yapacağınız tatilden daha uygun fiyatlara seyahat edebilirsiniz. Amerika’ya uçak biletine Karayipler turları bulunuyor. Kampanyaları araştırın ve erken rezervasyon dönemi fırsatlarını kaçırmayın.

Bunları yapmadan dönmeyin!

Krayiplerde egzotik doğayı, pembe kumlu sahilleri keşfedin. Deniz kaplumbağaları, maymunlar ve diğer vahşi doğa canlılarını yerinde görün. Yerel halkı tanıyın, yaşam biçimleri ve köy evlerini fotoğraflayabilirsiniz. Bu deneyim gerçekten paha biçilemez. Mercan kayalıkları, şelaleleri, beyaz kumsalları keşfedin. Ve tabii yerel lezzetlerin tadına bakmayı ihmal etmeyin.

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account