Filmiyle ünlü Kazablanka şehri sizi çağırıyor

Filmiyle ünlü Kazablanka şehri sizi çağırıyor

1942 yılında çekilen Casablanca filmindeki Rick’s Cafe ile ünlü olan Kazablanka şehrindeyiz! Rick’s Cafe orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Filmde kullanılan bar ve piyano hala aynı yerinde ve hala aynı müzikler çalıyor. O nedenle Kazablanka’da ilk durağınız burası olmalı!

Kazablanka gezilecek yerler

Hassan II Camii, Corniche (burası İzmir’in Kordon’una benzetilen yer ve birçok cafe restoranın da bulunduğu yer), Ancienne Medina (Eski Pazar), Quartier Habous (Yeni Çarşı), Muhammed V Bulvarı, Anfa Bölgesi, Morocco Mall (bu avm’de çok da görülecek bir şey yok aslında bizim alışveriş merkezleri tabii ki de çok daha güzel…

Şehrin en lüks bölgesi olan ve Hyatt Regency Oteli’nin de bulunduğu bölge Place des Nations Unies, şehrin en büyük parkı Parc de La Ligue Arabe, Notre Dame de Lourdes Kilisesi, Kazablanka Katedrali (Cathedrale Sacré-Coeur) ve birçok plajın yan yana sıralandığı yerde olan Miami Plaj’ı görmeniz gereken yerler arasında…

Kazablanka’da ne yenir?

Fas Mutfağı genel olarak Türk mutfağına çok benzemektedir. Couscous (kuskus), bstilla (güvercin etiyle yapılan bir hamur işi), harira (sebzeli çorba) Kazablanka’ya özgü başlıca önemli yemekler arasındadır. En ünlü yemeği ise Türk Mutfağı’nda sahanı andıran ‘Tajin’ (Tagine)’dir. Tajin aslında güvece benzer kaba verilen isimdir fakat et, tavuk, balık gibi yiyecekler bu kabın içerisinde çeşitli sebzelerle pişirildiği için bu adı almıştır.

Rick’s Cafe hem yemekleri hem de servisiyle gerçekten mükemmel, manzarası müthiş olan La Cabestan ve La Fibule, geleneksel Fas yemekleri için La Basmane, Restaurant La Bavaroise, Fransız tatlar sunan ve çok güzel bir bahçesi olan Le Rouget de l’Isle ve  Le Relais de Paris önereceğim yerler arasında… En iyi tajini ise ünlü restoran Al-Mounia’da yiyebilirsiniz.

Kazablanka gece hayatı

Kazablanka’da pek fazla gece hayatı yok şehirde yaşayanlar daha çok kapalı partiler düzenliyorlarmış. Ama size ünlü Rick’s Cafe’de yemeğinizi yedikten sonra gece klübü olarak önerebileceğim yer La Cabestan olabilir. Burası hem müziğiyle hem de ambiyansıyla ilginizi çekecektir. Burası da oradan çektiğim bir fotoğraf. Manzarası bir harika.

Kenzi Tower Hotel’in panoramik barı Sky 28’in de manzarası müthiş. Tüm Kazablanka ayaklarınız altında. Ama eğer bir DJ çıkmıyorsa eğlencelik pek bir şey yok. Bunun dışında gece klübü olarak Squat Club, Hyatt Regency’nin içerisinde bulunan Black House Disco, Sheraton’nun içindeki Caesar’s Night Club ve Le Carre Rouge Club’ı önerebilirim.

Fas’ın mistik şehri Marakeş

 

Fas’ın en otantik şehri Marakeş sizi tam anlamıyla farklı bir dünyaya götürecek. Eskiyle yeninin harmanlandığı mistik şehirde sokaklar arasında gezerken kendinizi büyülü dünyanın akışına bırakın ve şehrin güzelliklerini keşfedin.

Marakeş gezilecek yerler

Menara Bahçeleri, Koutoubia Camisi, Bahia Palace, seyyar satıcıları, yılan oynatıcıları, dövmeciler ve falcıların bulunduğu meydan Djemaa El Fna, Medina sokakları, Souks (Pazarlar), Saadian Mezarları, Ali Bin Yusuf Medresesi, şehrin modern yüzü Gueliz ve şehrin en lüks noktası Mohammed V Caddesi, Fransız ressam Jaacques Majorelle’nin dizayn ettiği ve Fransız tasarımcı Yves Saint Laurent’in mezarı olarak kabul edilen Jardin Majorelle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında…

Tabii buranın içindeki cafeye de uğramayı sakın unutmayın!

Marakeş’te ne yenir?

Kazablanka’da da olduğu gibi buranın da yine en meşhur yemeği Tajine. Onların Mechoui (Mivşi) diye adlandırdıkları tandır da burada çok yenilen yemeklerden biri. Çarşıların içinde sıra sıra dizilmiş tandırcıları görebilirsiniz. Kuskus da yine meşhur yemeklerinden bir tanesi.

Yerel yemekler tatmak istiyorum diyorsanız Djeema El Fna Meydanı’ndaki restoranlardan birini tercih edebilirsiniz. Bunlardan biri Le Marrakchi… Eğer Dünya mutfağı arıyorsanız lüks otellerin içindeki restoranları öneririm. Hivernage bölgesi en lüks otellerin bulunduğu bölge.

Marakeş lüks otel ve hizmet konusunda gerçekten çok başarılı. Çin yemekleri sevenler için Savoy Le Grand Hotel’in yanında yer alan Buddha Bar da hem yemekleriyle hem de ambiyansıyla güzel bir seçenek olabilir.

Red House, Azar, Les Jardins de Le Medina, La Trattoria, Gastro MK, La Maison Arabe, La Table du Palais ve dans gösterisinin de bulunduğu Comptoir Darna diğer seçenekler arasında…

Marakeş gece hayatı

Gece Hayatı için size üç yer tavsiye edeceğim. Bunun dışındakiler sizi pek mutlu etmeyecektir çünkü. Gece Klübü olarak en iyisi 555 olmakla beraber bir diğer alternatif Theatro Gece Klubüne gidilebilir. Canlı müzik tercih edenler ise Marakeş’in en güzel otellerinden biri olan Sofitel’in içindeki So Lounge’ta keyifli dakikalar geçirebilir. Yazın da Nikki Beach’in iyi olduğunu duydum fakat yazın gitmediğim için kesin bir şey söyleyemiyorum.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account