Film izleme deneyimini unutulmaz hale getiren 20 sinema salonu

Film izleme deneyimini unutulmaz hale getiren 20 sinema salonu

Film izlemek kimileri için adeta bir aşk, bir tutku… Filmin kendisi kadar filmin izlendiği sinema salonu da önemli… Rahatlık, ses ve görüntü kalitesi, ikramları sinema salonunun kalitesinde büyük rol oynayan faktörler. Bazı sinema salonları, film izleme keyfini bir adım daha öteye taşıyarak izleyicileri için bu deneyimi unutulmaz bir hale getirmeyi amaçlıyor. Listedeki sinema salonlarını gördüğünüzde eminiz siz de hepsini tek tek gezip bu eşsiz keyfi yaşamak isteyeceksiniz! Kimisi dağda kimisi denizin kıyısında…  İşte dünyanın dört bir yanından, birbirinden güzel ve eşsiz sinema salonları…

1. Dünyanın En İyi İkilisi Güney Kore’de Birleşiyor: Cine de Chef, Seul

Sinema ve yemeğin birleşiminin yarattığı mutluluk paha biçilemez! Bir yandan film izleyip, bir yandan gurme yemekler tatmak ister misiniz? Öyleyse sizi Güney Kore’nin başkenti Seul’e alalım. “Cine de Chef” isimli bu sinema salonunda satın aldığınız bilete film, vale hizmeti ve pek çok dünya mutfağından yemek de dahil. Seul’ün yanında Nepal’de de şubesi bulunan bu sinema salonu sayesinde yemek ve sinema için farklı yerlere gitme devri sona eriyor!

2. Mezbahadan Sinema Salonuna: Cineteca Matadero, Madrid

Eski bir kesimhane şu anda bir sanat eseri görünümü taşıyor! İspanya’nın Madrid kentinde bulunan Cineteca Matadero, geniş kapasitesi ve duvarlarının dizaynıyla sinemaseverleri büyülüyor. Yolunuz Madrid’e düşerse, daha çok festival filmlerinin yer aldığı İspanya’nın en güzel sinemalarından biri olan bu sinema salonunu ziyaret etmeden dönmeyin!

3. Film İzlemek İçin İnşa Edilmiş Bir Ada: Tayland

Denizin ortasında bulunan koltuklardan, denizin ortasındaki bir perdeyi izlediğinizi hayal edin… Muhteşem değil mi? Tayland’da özel bir festival için oluşturulan yüzen adanın yapımında balıkçıların salları, lastik kayışlar ve sinek ağları kullanılmış. Yao Noi adası açıklarında bulunan ve dünyadaki en güzel sinemaları arasında ilk sıralarda bulunan bu alanda, dalga sesleri eşliğinde açık havada film izlemek unutulmaz bir hatıra olsa gerek! Üstelik bu sinemaya giderken ve bu sinemadan dönerken kısa bir tekne seyahatinin de tadını çıkarabiliyorsunuz.

4. Dünyanın En Güzel Sineması En Güzel Manzaralı Olandır: Cine Thisio, Atina

Listemize bir açık hava sineması ile devam ediyoruz. Ancak bu açık hava sineması, diğerlerinden biraz daha büyüleyici. Nedeni ise eşsiz bir manzaraya sahip oluşu! Yunanistan’ın Atina şehrinde bulunan Cine Thisio, 1935’te inşa edilmiş. Cine Thisio’da her yıl belli başlı klasik filmler ve yeni çıkan filmlerin yalnızca birkaçı gösteriliyor. Bir yandan film izleyip bir yandan Akropolis ve Parthenon manzarasında kaybolacağınız bu açık hava sineması her yıl ilkbahar ve yaz aylarında açık.

5. Kompakt Bir Uzak Doğu Sineması: Uplink X, Tokyo

Kim demiş dünyanın en güzel sineması en büyük olanıdır diye? Japonya’nın Tokyo kentinde bulunan Uplink X, iki adet küçük sinema salonuna ev sahipliği yapıyor. Toplamda 40 koltuğu bulunan bu sinema salonlarının koltukları, bildiğiniz sinema koltuklarından değil! Uplink X sinema salonunun yaratıcıları, sinema salonlarının daha sosyal bir alan olması gerektiğini düşündüğünden farklı çeşitlerde koltukları bir araya toplamış. Zemine sabitlenmemiş olan bu koltukları seyirciler diledikleri şekilde ayarlayabiliyor. Bu sayede hem film izleyip hem de diledikleri kişilere yakın oturarak yeni ilişkiler kurabiliyorlar. Üstelik bu küçük sinema salonunun ses sistemi bir harika!

6. O Bir Efsane: Castro, San Francisco

Dünyanın en güzel sineması listesi yapıp, dünyanın en eski sinema salonlarından bahsetmemek olmaz. Pek çok eski Amerikan filminde görebileceğiniz Castro sinema salonu, 1922’de inşa edilmiş ve devrinin hala aktif olarak kullanılan sayılı sinema salonundan biri. San Francisco’da bulunan bu efsanevi yapı, 1400 kişilik kapasiteye sahip ve film gösterimlerinin yanı sıra muhteşem müzikallere de ev sahipliği yapıyor.

7. Romantizmin Kalbi İtalya’da Atıyor: Sotto le Stelle del Cinema, Bologna

İtalya’nın Bologna şehrinde bulunan ve ismi “Yıldızların Altında Sinema” anlamına gelen Sotto le Stelle del Cinema, gerçek bir sinema salonu olmamasına rağmen dünyanın en güzel sineması sayılabilir! Bologna şehrinin tam kalbi olan Piazza Maggiore’de 54 yaz akşamı boyunca film gösterimleri yapılıyor. Dört yanı muhteşem tarihi binalar ile çevrili olan bu şehir meydanında büyülü bir film keyfi yaşamak istiyorsanız, İtalya seyahatinizi yaz mevsimine kaydırmanızda fayda var.

8. 1913’ten Bugüne Kanadalıların Gözbebeği: Elgin and Winter Garden Tiyatrosu & Toronto

Elgin and Winter Garden Tiyatrosu, Kral Edward zamanından günümüze kadar direnen tarihi bir sinema salonu. Toronto kentinde bulunan bu sinema salonu oldukça gösterişli bir dekorasyona sahip. Dört bir yanı altın ve mermerler ile bezeli bu salonda  filme konsantre olmak pek de kolay olmasa gerek!

9. Evinizin Konforunda Film İzlemek İçin: Buda Bed, Budapeşte

Size göre de dünyanın en güzel sineması en rahat olanı mı? Eğer öyleyse Budapeşte’de aradığınız konforu bulmanız çok kolay. Macaristan’da bulunan Buda Bed isimli sinemada, koltuk yerine iki hatta üç kişinin sığabileceği geniş yataklar var. Dekorasyonunda da koyu renklerin asaletinden faydalanılan bu sinema salonunda günün tüm stresini atarak rahatlamanız mümkün. Aman, uyuyakalmamaya dikkat!

10. Bu Mezarlık Bir Başka: Cinespia, Los Angeles

Özellikle korku filmlerinden hoşlanan bir sinemaseverseniz, Los Angeles’ta bulunan Cinespia sizi çağırıyor. Neden mi? Çünkü bu açık hava sineması mezarlığın tam da içinde! Ünlü isimlerin mezarlarının bulunduğu Hollywood Forever mezarlığı, pek çok ülkeden çeşitli film gösterimlerine hatta konserlere gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

11. En Ferahlatıcı Sinema Deneyimi: Hot Tub, Londra

Dünyanın en güzel sineması listemize bir başka açık hava sineması ile devam ediyoruz. Elbette ki bu sinema “salonu” da diğerlerinden büyük bir detay ile ayrılıyor. İngiltere’nin Londra şehrinde bulunan Hot Tub sineması, adından da anlaşılacağı gibi sıcak su havuzlarında film keyfi yaşamanızı sağlıyor. Açık alanda bulunan şişme havuzları ister tek kişi ister grup halinde kullanabiliyorsunuz. Film izlemek hiç bu kadar ferahlatıcı olmamıştı!

12. Efsanevi Müzede Film Keyfi: Cinémathèque Française

Sinema sanatının kendisi ile de en az film izlemek kadar ilgilenenler için Cinémathèque Française ziyareti eşsiz bir deneyim oluyor. Fransa’nın Paris kentinde bulunan ve film gösterimleri de yapılan bu görkemli yapı, esasında Fransız sinemasının tarihi bilgilerini içeren bir müze. Aynı anda hem eğlenip hem öğrenmek dedikleri bu olsa gerek.

13. Bu Salon İçin En Güzel Kıyafetlerinizi Giyinmelisiniz: Electric Cinema, Londra

Dünyanın en güzel sinemasının en şık sineması olması gerektiğini düşünüyorsanız Electric Cinema sizi çağırıyor. Londra Notting Hill’de bulunan Electric Cinema, geniş deri koltukları ve yüksek tavanı ile seyircileri film başlamadan çok daha önce büyülüyor. Oldukça şık ve gösterişli olan bu sinema 1910 yılında inşa edilmiş. Günümüzde sinemasever pek çok ünlü ismin favori sinema salonları arasında ilk sıralarda yer alan Electric Cinema’nın, film izlediğiniz en elegant yer olacağı kesin!

14. Amerika’da Bir Çin Sineması: TCL Chinese Theatre, Los Angeles

Dünyanın en güzel sineması listesi bir Çin Sinema Salonu ile devam ediyor. TCL Chinese Theatre, Los Angeles’ın en bilindik noktalarından olan Hollywood Hall of Fame’de yer alıyor. Geleneksel Çin mimarisine sahip bu sinema salonunun girişinde dünyaca ünlü kişilerin el ve ayak izleri var. Üstelik bu sinema salonunda Star Wars gibi sinema tarihine adını altın harfler ile yazdırmış pek çok filmin ilk gösterimi yapılmış.

15. Klasik Spor Araba Koltuklarında Film Keyfi: Sci-Fi Dine-In Tiyatrosu, Florida

Sci-Fi Dine-In Tiyatrosu, Amerika’nın Florida eyaletinde bulunuyor. Bu sinemanın koltukları, eski Amerikan fimlerinde gördüğünüz klasik spor arabaların görünümünde. 1970’lerden kalma arabanız ile açık hava sinemasına gelmişsiniz gibi hissettiren ve Walt Disney stüdyolarının içinde bulunan Sci-Fi Dine-In Tiyatrosu, kendinizi bir filmin başrol oyuncusu zannetmeniz için tüm koşullara sahip!

16. Sinema Deneyimi Geleceğe Işınlanıyor: 4DX, Seul

Bu sıra dışı sinema salonu da yine Güney Kore’nin Seul şehrinden! 4DX isimli sinema, dört boyutlu film izleme deneyimini en üst düzeyde yaşamanızı sağlıyor. Filmi yalnızca görme duyunuzla değil; koku ve dokunma duyularınızla da izlediğiniz bu sinema salonuna girebilmek için bazı kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Örneğin sizi filmin tam da ortasına taşıyan bu sinema salonuna hamileyseniz, kalp rahatsızlığınız varsa veya epilepsi hastasıysanız girmeniz tehlikeli ve yasak!

17. Soğuk Savaş’ın Tanığı: Kino, Berlin

Dünyanın en güzel sineması listesi yapıp, Kino International’dan bahsetmemek olmaz. Almanya’nın Berlin şehrinde yer alan bu yapı 1953 yılında yapılmış ve sosyalist dönemden günümüze kadar gelmeyi başarmış. Bu özelliği ile çok kıymetli bir miras olan Kino, hükümet tarafından koruma altına alınan gerçek bir miras.

18. Film İzlemek İçin En İdeal Koşullar Burada: Alamo Drafthouse Cinema, Teksas

Alamo Drafthouse Cinema, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde. Bu sinema salonunun güzelliği, mimarisinden ziyade dinamiğinden geliyor. Bu sinema salonunda cep telefonu kullanımı, 6 yaşından küçük çocukların girişi ve film izleyen insanların diğer seyircileri rahatsız edici şekilde konuşması kesinlikle yasak. Film izlerken dikkatinin dağılmasından hoşlanmayanların kalbini çalacak olan sinema salonunda reklam gösterimi de yapılmıyor. Alamo Drafthouse Cinema, gereksiz vakit kayıplarına son veriyor!

19. Doğa Fotoğrafı Görünümlü Sinema Salonu: Red Rocks Cinema, Colorado

Amerika’nın Colorado eyaletinde yer alan Red Rocks Cinema, adının hakkını veriyor. Kızıl renkli dağ ve kayaların ortasında yer alan bu sinema alanı, görkemli olduğu kadar devasa da! Tam tamına 60 bin kişinin sığabildiği bu açık hava sinemasında doğa ile iç içe film izlemenin keyfine varacaksınız.

20. Plajda Film Keyfi: Riviera Maya Film Festivali, Meksika

Riviera Maya Film Festivali, Meksika’nın güney bölgesinin en güzel sahillerinde düzenleniyor. Siz de deniz kokusu duyarak, hafif bir serinlik eşliğinde, ayağınızda kumları hissederek film izlemek isterseniz Meksika’da aradığınız sinema deneyimini bulabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account