Fas’taki gizli yemek krallığı

Fas’taki gizli yemek krallığı

Gökçe Durmuşoğlu – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Fas Krallığı, Afrika kıtasında bulunmasına rağmen Afrika Birliğine üye olmayan tek ülkedir. Berberice’de ‘El-Magrip‘ olarak anılan Fas, batıdaki yer anlamını taşımaktadır. Türkçe’de Fas olarak bilinmesi de Osmanlı zamanında üretilen feslerin Fas şehrinden gelmesinden kaynaklıdır.

Öncelikle size Fas’ın en meşhur yemeği olan Marakeş bölgesinde yapılan Tajin’den bahsetmek istiyorum kesinlikle yemeden dönmemelisiniz. Tajin aslında konik kapaklı seramik pişirme kabının adı. İçindeki yemek ağır ateşte piştiği için çok lezzetli oluyor. En çok da kırmızı etli pişiriyorlar. Yanında kuru meyvelerden kuru erik ya da kuru kayısı koyarak servis ediyorlar. Et ağır ağır piştiği için yumuşak ve çok lezzetli bir yemek ortaya çıkıyor. Kuru erikli ve bademli Tajin’i de yemeden geçmeyin. Tajin’i hemen her yerde bulabilirsiniz ama bazı yemekleri her yerde bulunmuyor mesela Fas’ın geleneksel çorbası Harira çok nadir yerde yapılıyor ve sadece sabah kahvaltısında yenilen bir çorbadır. Baharatı fazla kullansalar da içtiğinizde tadı sizi rahatsız etmiyor.

Tajin kabında pişmiş kuskusu da deneyin ama bizim kuskustan farklı bir yemek irmik ve pirinçten yapılmış yerken buharda pişmiş gibi hissettiriyor. Genellikle buharda veya haşlama türü yemek çok tüketiyorlar. Deve eti de çok yaygın ama sadece sokak satıcılarında  bulunuyor.  Fas yemeklerinde tatlı ve tuzlu baharatların bir arada kullanıldığını görüyoruz. Ayran hiç tüketilmiyor burada çünkü yoğurtları çok tatlı. Faslılar sizi evlerine davet ederlerse mutlaka gidin çayı ve et yemeklerini yemeyi reddederseniz  kaba bir hareket olarak algılanıyor.

Fas’ta yemekler genellikle sağ el ile yapılır ve sağ elle yenir bu yüzden solak olanlar çok zorlanıyor. Çünkü sol elle yemek yemek terbiyesizlik olarak görülüyor. Ekmekleri çok lezzetli. Kahvaltı kültürleri çok gelişmemiş ama Maroccon pancake denilen muhteşem katmeri deneyin. Reçel ve zeytin bolca bulunuyor ve limon turşusu çok tüketiliyor. Salyangoz çorbası çok meşhur ama bildiğimiz sulu çorbalar gibi değil kabuğu ile pişmiş bir yemek olarak sunuluyor. Chebakia diye bir tatlıları var; bol şerbetli, susamlı, rezeneli ve safranlı yağda kızarttıkları için bize çok ağır gelen bir tatlı. Marakeş’te Kıyamet Meydanı’nda bulunan Kapalı Çarşı’da bu tatlıların gerçek bir ustası var.

Fas’ta genellikle kuru pastayı tatlı olarak tercih ediyorlar. Çay ile yenen içi badem ezmesi ile doldurulan Kaab el ghzal çeşitleri üzerine bal dökülerek tüketiliyor. Tatlılar genellikle badem ezmesi ve ceviz ile yapılıyor.

Fas’a giderseniz kesinlikle dondurma yemeyiniz çünkü dondurmadan hiç anlamıyorlar ama canınız çok isterse Oliveri’deki Fransız Dondurmacısı’nı tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account