Fas’ta lezzetli bir yolculuk

Fas’ta lezzetli bir yolculuk

Sedef Olgaç – Yemek yemeyi çok sevsem de yeni lezzetlere pek açık değilim.

Yemek seçerim ve maalesef bu konuda sıkıntılı biriyim. Çok yağlı veya sulu yemekleri yiyemem, süt ürünlerini pek sevmem. Marakeş’e giderken biraz korkmuyor değildim. Yazının devamında okuyacağınız üzere, bence korkulacak bir durum yok.

Fas’ta kahvaltı bize göre

Öncelikle, eğer Marakeş’e gidiyorsanız Medina bölgesinde kalmanızı tavsiye edeceğim. Buradaki riadlar gerek merkezi olması gerekse de özel mimarileri ile benim Marakeş’te en sevdiğim detaylardan biri oldu. Kaldığım “Riad Marrakech Rouge” kahvaltı dahil bir işletmeydi.

yoldasin_karsilama-nane-cayi

Giriş yaptığınızda, size nane çayı ve kurabiye ikram ediyorlar. Nane çayı, her yerde ikram edilen ve çok sevilen bir içecek. Kahvaltıyı görünce de çok sevindim çünkü uzak olduğumuz herhangi bir şey yoktu; değişik ekmekler, reçel ve tereyağı standart bir kahvaltıyı oluşturuyor. Meşhur argan yağı da zeytinyağı gibi ekmek banarak yeniyor. Ekmekler gayet tek başlarına da yenecek ve tok tutacak kıvamda. Medina’da bu ekmekleri satan el arabaları da görebilirsiniz, yiyecek konusunda kararsız kaldığızda tercih edilebilir.

Fas’ın ünlü lezzeti: Tajin

yoldasin_tjin-2

Tajin, et veya tavuğun, sebzelerle birlikte çeşitli baharatlar katılarak aynı adı taşıyan kapta pişirildiği bir yemek. Bizde benzer olarak güveç var. Çok farklı bir yemek değil, ancak lezzetli ve risksiz. Ben genelde tavuklu yedim, bir keresinde limon ve portakallıyı denedim. Limon ve portakal zaten Fas mutfağında çok kullanılan meyveler. Açıkçası sıcak yemeklerde bu tarz aromaları tercih etmesem de, biraz tabularımı kırmak adına yedim. Yediğim tüm tajinlerde patates kızartması ve zeytin de vardı. Zeytin zaten Fas mutfağının vazgeçilmezlerinden. İyi bir restoranda Tajin ve bir alkolsüz içecekten oluşan öğle yemeği ortalama 20 Euro tutuyor.

Tatilde fast-food sevenler için

yoldasin_roti-d'or

Medina bölgesinde fast-food zinciri yok ya da ben göremedim. Ama yeni şehir denen “Gueliz” bölgesinde McDonalds bulunuyor. Yolunuz o tarafa düşerse atıştırmalık için uğrayabilirsiniz. Ama oraya kadar gitmeden, hiç beklenmedik bir noktada harika burger, enchilada ve falafel yapan bir mekan daha var – Roti D’or. Açıkçası Marakeş’te böyle bir yer olacağını hayal etmemiştim. Araştırdığımda birçok seyahat sitesinde de çok iyi yorumlar aldığını gördüm. Akşam yemeklerimi çoğunlukla burada yedim. Fiyatlar da oldukça uygundu, hamburger 3500 Dirham, yaklaşık 3,5 Euro. Porsiyonun da büyüklüğü hesaba katılırsa butik burger için gayet uygun olduğunu düşünüyorum.

 

Bu arada, benim yemediğim ama tanıştığım kişilerin tavsiye ettiği bir değişik tat da “camel” yani deve eti burger. Açıkçası cesaret edemedim, ama şimdi düşününce keşke deneseydim diyorum. Detaylı araştırmak isteyenler için mekanın adı Café Clock Marrakech. Belki yapan başka yerler de vardır.

Portakal cenneti

yoldasin_marakeş_stand

Marakeş’i anlatan fotoğrafların çoğunda gördüğünüz koca meydan yani “Djemaa el Fna” yerel lezzetleri tatmak için aslında en uygun mekan. Ama gündüzleri sadece portakal suyu satıcıları oluyor. Portakal suyu oldukça ucuzdu, 4 ya da 5 Dirhem olsa gerek, o da TL karşılığı olarak 2TL’ye geliyor. Hijyen konusunda hassas ve titiz olanlar sevmeyebilir çünkü örneğin benim aldığım bir el arabacısı, bardakları kovaya sokup çıkarma şeklinde yıkıyordu. Ben çok sorun etmedim, sonrasında bir sorun da yaşamadım.

yoldasin_chez-aicha2

Geceleri ise meydan tam bir şenlik yeri. Birçok seçenecek var. Ben Chez Aicha’da tavuk ve sebzeli kuskus yedim. Yemeklerden önce acı sos ve ekmek geliyor. Kıvamı bana çok sulu geldi, pek sevemedim. Kuskus da Fas’ın en bilinen ve sevilen yemeklerinden biri. Maalesef benim denk geldiğim çok da lezzetli değildi ve daha iyi bir yer bulmak için vaktim de yoktu.Bir dahaki gidişime saklıyorum.

Yazının başında bahsettiğim nane çayını içmek için en güzel mekanlardan biri de meydandaki meşhur Café de France. Dilerseniz girişte, dilerseniz terasta içebilirsiniz. Burada dondurma da satılıyor. Sıcaktan kavrulan Marakeş’te çok sevilen bir diğer yiyecek de elbette dondurma.

Bir aile yemeği

Ben oradayken Ramazan ayı da başlamıştı; bir tanıdık yoluyla tanıştığım Fas’lı aile beni evlerinde iftara davet ettiler. Sofraları bizimkinden çok da farklı değildi; hurma, zeytin ve çorba alışkın olduğumuz lezzetler. Gerçi gelir düzeyi oldukça yüksek bir aile olduğu için yerel halkın sofrasında bu yiyeceklerin hepsinin aynı anda bulunduğunu sanmıyorum. İftar sofrasında yaklaşık 4-5 saat geçirdik. Ben fotoğraf çekmenin yanlış anlaşılabileceğini düşündüğüm için sadece başlangıçta bir iki kare çekebildim. Oruç açıldıktan sonra sırasıyla sıcak yiyecekler sundular, tavuk ve arkasından kuzu geldi.

Yiyecekler ne çok yağlı, ne de çok baharatlıydı. Belki kimileri için tatlı veya aromatik gelebilir. Yine de ben keşfetmeye değer buldum.

İyi yolculuklar!

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account