Fas’ın beyaz şehri Kazablanka…

Fas’ın beyaz şehri Kazablanka…

Kazablanka, hem İspanyolca’da hem de Arapça’da beyaz ev anlamına geliyor. Şehre yüksek bir yerden baktığınızda da renginin beyaz olduğunu göreceksiniz. Fas’ta bu gelenek olmuş. Her şehrin neredeyse bir rengi var. Kazablanka’nın da beyaz. Dolayısıyla şehrin sahil tarafındaki evler de genel olarak beyazdır.

Kazablanka, Fas’ın olmazsa olmazlarından. Marakeş seyahati planladıysanız bile Kazablanka aktarması yapmak zorundasınız. Çünkü Marakeş’te uluslararası bir havalimanı bulunmadığından Fas’ta ilk olarak Kazablanka’ya gitmek zorundasınız. Kazablanka, beklentileri fazlasıyla karşılayan bir şehir. Tabii ki 1942 yılında vizyona giren Casablanca filminin şehrin adının duyulmasındaki etkisi bir hayli fazla. Dünyayı saran aşk filmi adeta tüm gezginleri Kazablanka’ya çekmiş. Fakat şunu da unutmamak lazım. Filmde sadece bir sahne Kazablanka’da geçiyor. Çünkü film Amerika’da çekilmiş. Ancak film şehrin adını dünyaya duyurduğu bir gerçek.

Kazablanka neden cazip bir şehir?

Burası bizim için Kazablanka filmiyle öne çıkmış bir şehir. Ancak burası çok eski bir şehir değil. 15. yüzyılda burada bir liman var. Aslında burası bir balıkçı kasabası. 1913 yılına kadar Kazablanka’yı çok az kişi biliyor. Hatta 1942 yılına kadar Kazablanka’dan kimsenin haberi yok. Neden? Çünkü film 1942’de vizyona giriyor. Dünyada da gişelerde rekor kıran bir film olunca birden adı duyuluyor. Özellikle Ricks Cafe de filmle birlikte ziyaretçi akınına uğruyor. Günümüzde de rezervasyon yaptırmadan yer bulmanız neredeyse imkansız. Fas’ın yeni kurulan bir şehri olması nedeniyle aynı zamanda ülkenin en kalabalık ve en büyük şehri konumunda.

Bunun yanı sıra 1987 yılında 2.Hasan döneminde dünyanın en büyük minaresine sahip olan cami de Kazablanka’ya kazandırılmış. Bu fikir dünyada ilk kez Fas’ta ortaya çıkmış. 1993’te caminin açılmasıyla da Fas bambaşka bir havaya bürünüyor. Yeni bir şehir olduğu için anıtsal olarak haliyle bazı yapılara ihtiyaç doğuyor. 2.Hasan Camisiyle Kazablanka’nın kimliği ortaya çıkmış. Bu cami aynı zamanda Afrika’nın en büyük camisi…

Kazablanka özellikle iş ve istihdam kaynakları açısından da önemlidir. Burası bir iş merkezidir. Kazablanka için Fas’ın ekonomik başkenti diyebiliriz. Şehrin bu denli büyümesinde liman ve ticaretin büyük etkisi var.

Burası aynı zamanda mimarlar için de önemli bir şehir. Özellikle art deco binalar çok dikkat çekiyor. 1900’lerin başında yapılan binalar ki, betonarmenin yüksek katlarda ilk kullanıldığı dönemler çok fantezi eserler ortaya çıkmış. Günümüzde de mimari açıdan bir gözle baktığınızda önemli binalar, anıtlar ve eserler hala ayakta duruyor. Şehrin mimarı Liotte “Buraya öyle bir liman yapacağım ki aynı Marsilya gibi olacak” demiş. Bir bakıma Marsilya’yı örnek almış.

Şimdi gelelim Kazablanka gezilecek yerlere… Şehirde öyle görülmesi gereken çok fazla yer bulunmuyor. 2. Hasan Cami, Kazablanka Katedrali, La Corniche Plajı, Ricks Cafe, Habus ve 5. Muhammed Meydanı listenizde bulunması gereken yerlerden öne çıkanları…

2.Hasan Cami

Burası şüphesiz Kazablanka’nın en çok dikkat çeken yapısı. Hatta şehrin simgesi olmuş desek yanılmayız. Burası dünyanın en uzun minaresine sahip olan camisi. Aynı zamanda bir hayli de büyük bir yer. Camide aynı anda 100 bin kişi namaz kılabiliyor. Burası Afrika’nın da hali hazırda en büyük camisi. Ancak camiyi ibadet saatleri dışında ziyaret etmeniz mümkün değil. Sadece namaz vakitlerinde girebiliyorsunuz. Zaten Fas’ta genel olarak camiler ziyarete kapalı. Burayı dönemin kralı olan 2. Hasan yaptırıyor. Hem şehrin adının duyulması için önemli olduğunu düşünerek böyle bir fikri hayata geçiriyor. Burayı yaptırırken devlet hazinesini kullanmıyor. Parayı halktan tahsil ettiği söyleniyor. Hal böyle olunca Fas’ta yaşayan halkın bazı kesimi bu caminin fakirlerin parasıyla yapıldığı ifade ediyor.

2.Hasan Cami çok görkemli bir yapı. İçindeki ürünlerin hepsi Fas yapımı. Sadece avizeler Venedik’in meşhur adası Burano’dan getirtilmiş. Caminin yapımında 20 bin kişi çalışmış. Burası aslında okyanusun üzerinde duruyor. Dolgu zemin üzerine yerleştirilmiş. 1993 yılında da Mevlid Kandili gecesi 2.Hasan Cami açılmış.

Plajlarda futbol coşkusu

Kazabalanka’da özellikle sahil kesiminde birçok proje yapılıyor. Şehre yatırım tüm hızıyla devam ediyor. Atlas Okyanusu kenarında kurulan  La Corniche Plajı’na mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Burası gündüz saatlerinde güneşlenen ve denize girenlerle dolu. Ancak saat 5’ten sonra burası bir futbol merkezine dönüyor. Yaşlı genç fark etmeksizin herkes soluğu plajda alıyor. Doyasıya futbol oynuyorlar. Hatta bazı amatör takımları antrenmanlarını bile burada yapıyor. Aynı zamanda bu plajda ata da binebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account