Fas seyahati düşünenlere pratik bilgiler!

Fas seyahati düşünenlere pratik bilgiler!

Afrika’nın kuzeyinde bulunan Fas’ı ziyaret ettiğinizde bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Fas, her ne kadar coğrafi konum olarak Avrupa’ya yakın ve yıllarca Fransa sömürgesi altında kalmış olsa da, bazı konularda farklılıklarla karşılaşabiliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi de fotoğraf çekmek. Çünkü ülkede öyle gördüğünüz her şeyin fotoğrafını çekemiyorsunuz. İnsanlar yabancıların fotoğraflarını çekmelerini istemiyorlar. Hatta çoğu zaman tepki de veriyorlar. Öyle her gördüğünüz kişinin fotoğrafını çekmeyin. Bu nedenle çok dikkatli olmanızı öneriyorum. Ancak burası sonuçta bir İslam ülkesi. Eğer Müslüman olduğunuzu söylerseniz, size biraz daha ılımlı yaklaşabiliyorlar.

Her şeyin fotoğrafını çekmek mümkün değil

Fas çok ilginç bir ülke. Bunu gittiğinizde anlayacaksınız. Ülkede insanlar biraz içine kapanık. Özel hayatlarına müdahale edilmesine asla izin vermiyorlar. Bir Avrupa şehrine gittiğinizde rahatlıkla gördüğünüz herhangi bir nesnenin fotoğrafını çekebilirsiniz. Hatta bir insan size gülümseyerek poz verir. Ancak burada durum bir hayli farklı.

Mesela, şehrin merkezinde yer alan dar sokakların arasında yürürken bir dükkan görüyorsunuz. Fotoğrafını çekmek istiyorsunuz. Ancak dükkanın sahibi size birden tepki gösteriyor. Çünkü dükkanının görüntülenmesi onları rahatsız ediyor. Bu duruma Avrupa’da kolay kolay rastlamazsınız. Ama Fas’ta durum aynen böyle.

Fas’ta drone kullanmak yasak. Ülkeye getirmemenizi öneririm. Eğer drone ile fotoğraf ya da video çekmek isterseniz, özel izinler almanız gerekiyor ki, bu da çok zor. Bazı zamanlar havalimanında bile bu konuda uyarılar yapıldığı söyleniyor. Aklınızda bulunsun.

Fas’ta güvenlik düzeyi üst seviyelerde. Özellikle en turistik şehir olan Marakeş ve Kazablanka gibi şehirlerde çok kez polis göreceksiniz. Hatta bazen tripodunuzu kurup fotoğraf çekmek istediğinizde bile yanınıza polis gelip bu görüntüleri ne için çektiğinizi size sorabilir. Bu nedenle sadece hatıra olarak çektiğinizi söylerseniz bir sorun olmuyor. Ancak yine de  temkinli davranmanızda fayda var.

Yanınızda bozuk para bulundurun!

Afrika’da bulunan Fas, fakir bir ülke. Petrol gibi zengin kaynakları yok. Turizmin de öyle pek geliştiği söylenemez. Ülkenin gelir kaynağı tarım. Ancak yine de fakirliği çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu nedenle birçok yerde fotoğraf çekmek istediğinizde ya da bir eğlenceyi izlediğinizde sizden para istemeleri yüksek ihtimal. Bu nedenle yanınızda bozuk para bulundurmanızı öneririm. Mesela Fas’ın en turistik şehri olan Marakeş’in Jemaa El Fnaa Meydanı’nda yılan oynatıcıları izlemenin ve maymunları kucağınıza almanın tabii ki bir bedeli olacak. 10-20 Dirhem yani 1-2 Euro verdiğinizde rahatlıkla izleyebiliyorsunuz.

Gelelim hırsızlık meselesine… Fas’ta hırsızlık var mı? Şunu belirtmek gerekiyor ki, hırsızlık dünyanın her yerinde var. Ancak burası fakir bir ülke olduğu için biraz daha dikkatli davranmak lazım. Bazı önlemler alarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Mesela, çantanızı arkanıza değil de, önünüzde görecek şekilde taşıyabilirsiniz. Ayrıca bir şey satın alırken cüzdanınızdaki paraları öyle ortaya saçacak şekilde çıkarmayın.

Alışverişte pazarlık yapın!

Fas alışveriş açısından çok ideal bir ülke. Birçok hediyelik eşya alabilirsiniz. Pazarlardan, çarşıların bulunduğu dükkanlara kadar her şey mevcut. Ancak size önerim, bir şey almadan önce mutlaka pazarlık yapın. Yani 100 Dirhemlik bir şeyi 30 Dirheme bile alabildiğiniz oluyor. Hele Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde işiniz daha da kolaylaşıyor.

Kırmızıda geçmeyin, cezası var!

Fas her ne kadar fakir bir ülke olsa da kurallar çok ciddi bir şekilde uygulanıyor. Şehir içinde yaya geçitlerini kullanmaya özen gösterin. Yayaya kırmızı ışık yanıyorsa, bekleyin derim. Çünkü kırmızıda geçip polise yakalandığınızda para cezasına çarptırılabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir olaya karışmamaya çalışın. Eğer bir olaya karışırsanız ya da birine fiziki müdahalede bulunursanız, başınız ağrıyabilir.

Turla seyahat edin!

Fas’a bir tur şirketiyle gitmenizi öneririm. Sonuçta burası küçük bir ülke değil. Geniş bir coğrafyaya yayılmış. Ülkenin uluslar arası havalimanı Kazablanka’da bulunuyor. Uçuş maliyeti yüksek. Şehirler arası transferler kolay değil. Kazablanka’dan Marakeş’e 3 saatlik bir otomobil yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Ülkede başkent Rabat’ın dışında metro yok. İngilizce iletişim kuramayabilirsiniz. Dolayısıyla bireysel gittiğinizde sıkıntı yaşamanız mümkün. Özellikle de kadınlar için ayrı bir parantez açmak lazım. Bazı yerler kadınlar için yalnız gezmeleri halinde problem olabiliyor. Bunun için rehberinize danışmanızı öneririm. Bu arada, Fas ile ilgili olarak en kapsamlı turları Prontotour yapıyor. Kraliyet kentleri turundan Sahra Çölü turuna kadar birçok farklı seyahat rotasını bulabilirsiniz.

Fas’ta bu ve benzeri konulara dikkat ederseniz, hiçbir sorun yaşamayacağınızdan şüpheniz olmasın. Burası seyahatseverlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Her yıl en az 10 milyon civarında turist ülkeyi ziyaret ediyor. Siz de mutlaka burayı listenize alın derim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account