Enerjinizi arttıracak Şubat ayı festivalleri…

Enerjinizi arttıracak Şubat ayı festivalleri…

Şubat ayı diğer aylar arasında en kısa olanı. Ne kadar kısa olsa da eğlencesi de bir o kadar bol bu ayın. Portakal savaşından tutun da yerel halkların dans gösterisine kadar farklı festivaller düzenleniyor. Yani insanlar Şubat ayında da hiç durmadan eğleniyorlar. İşte dünyadaki Şubat ayı festivalleri

Rio Karnavalı

9 – 17 Şubat 2018, Rio de Janeiro – Brezilya

Dünyanın en popüler karnavallarından biri… 1723 yılından beri dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle kutlanıyor. Sokaklar samba yapanların mutluluğu ve enerjisi dolup taşıyor. Brezilya’nın en büyük ikinci kenti olan Rio de Janeiro’da bu yıl 9 – 17 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Rio Karnavalı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız  “Rio Karnavalı hakkında bilinmesi gerekenler” yazısını okuyabilirsiniz.

Battaglia delle Arance (Portakal Savaşı)

10 – 13 Şubat 2018, Ivrea – İtalya   

  

Portakallar ile bir savaş… Kulağa çok ilginç geliyor değil mi? İtalya’nın Ivrea kentinde halk portakallar ile savaşıyor. Bu karnaval halkın baskı yapan hükümdara karşı çıkması ile başlamış. Savaşta silah yerine portakal kullanılıyor. Bu karnavalda 500 bin adet portakal havada uçuşuyor. Ne yaparsanız yapın bu portakallardan kaçamazsınız. Aman kafanızı koruyun. Ayrıca söylemeden geçmeyelim. Karnaval esnasında tüm kenti güzel bir portakal kokusu sarıyor.

Çin Yeni Yılı

16 Şubat 2018, Hong Kong – Çin

Çin’de anlatılan eski bir efsaneye göre Nian adında vahşi bir hayvan yaşarmış. Her yıl bu Niani Yılbaşı gecesinde 1 yıllık uykusundan uyanıp köye saldırırmış. Ama bir yıl köye saldırmak için geldiğinde çocukların oynadığı kamçı şaklatma oyunundaki sesten korkup başka köye gider. Gittiği köyde de ipte kurutulan kırmızı elbiseler görür. Bu köyden de korkup başka köye doğru yol alır. O köyde de bir eve girmiş ve parlak bir mum ışığı ile karşılaşmış ve bundan da çok korkmuş. Bu nedenle festivalde her yer ışıl ışıldır ve capcanlıdır.

Losar

16 Şubat 2018, Kathmandu – Nepal

Tibet Yeni Yılı olarak kutlanan Losar Festivali’nde Nepal halkının ne kadar mutlu olduğu görebilirsiniz. Halk dilinde Lo kelimesi yıl, sar kelimesi ise yeni anlamına geliyor. Yeni Yıl kutlamalarının yapıldığı bu festival, özellikle Budistler için çok önemli. Bu nedenle de çok renkli, sosyal ve canlı bir şekilde kutlanıyor. Yerel halk meydanlarda toplanıp dans eder ve şarkı söyler. Aynı zamanda da Tsampa adındaki arpa ununu havya saçarlar. Festivalde Chhaang adındaki içecekten tüketilir. Ayrıca kuru meyveler, tatlı pirinçler ve renkli kumaşlar ile insanlar birbirlerine hediye sunarlar.

Envision Festivali

22 – 26 Şubat 2018, Rancho La Merced – Kosta Rika

Kosta Rika’da bol eğlence dolu bir festival Envision Festivali… Müzik festivali olarak bilinse de aslında sadece müzik yok. Festival alanına yoga, dans, resim ve çeşitli workshoplar var. Festivalin asıl amacı zihni, bedeni ve ruhu özgürleştirmek. İlk olarak 2011 yılında yapılmış olan bu festivale birçok katılımcı gelmiş. Deniz kenarı ve ormanlık alanların içerisinde yapıldığı için pek çok kişi bu festivale akın ediyor.

24 Şubat – 3 Mart 2018, Dedougou – Burkina Faso

Yerel halk ile dans etmeye var mısınız? Batı Afrika’da yerel halk maskeler takıp, uzun saçaklı kostümler ile dans ediyorlar. Bu dans sallanma ve çıngıraklar ile ses çıkarma ile yapılıyor. FESTIMA adındaki bu festivalin asıl adı Uluslararası Maske ve Sanat-Festivali (International Festival of Masks and the Arts). Festivallerde taktıkları maskeleri yapmak burada bir gelenek halinde. Bu maskeler hayvanları, çalılar ise ruhları temsil ediyor.

Viareggio Carnevale

27 Ocak 2018 – 17 Şubat 2018, Viareggio – İtalya

145 yıllık bir karnaval… Evet, yanlış okumadınız. ViareggioCarnevale 144 yıldır kutlanıyor. Bu sene 27 Ocak – 17 Şubat tarihleri arasında 145.si kutlanacak. Festivalin çıkış nedeni halkın vergileri protesto etmesi için sokaklara çıkması ile olmuş. Bu festivalde politikacıları ve ünlüleri temsil eden komik ve büyük maketler kullanıyorlar. İtalya’nın Venedik Karnavalı’ndan sonra en büyük ikinci festivali de Viareggip Karnavalı.

Datça Badem Çiçeği Festivali

16-18 Şubat 2018, Datça – Türkiye

Bozulmamış doğasıyla, yeşiliyle, mavisiyle her daim görenleri kendine hayran bırakan Datça Yarımadası, Datça Badem Çiçeği Festivali’yle konuklarını ağırlıyor. Datça’lı ve Datça aşığı seyahatseverlerin oluşturduğu gönüllü bir komitenin girişimi ile ortaya çıkan proje, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Datça Belediyesi, Datça Kaymakamlığı ve Muğla Ticaret Odası desteği ile 16-18 Şubat tarihleri arasında üç gün süreyle gerçekleşti. Datça Festivali hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Datça’nın badem çiçekleri, festival ile taçlanıyor!” yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account