Endülüs’ün izleri bu şehirde

Endülüs’ün izleri bu şehirde

İspanya’nın güneyinde yer alan Endülüs kenti Granada, Sierra Nevada dağlarının yanında konumlanmıştır. Yüzyıllarca Arap kültürüne ev sahipliği yapan ülkede, bu kültürün izlerinin en belirgin görüldüğü yerlerden biri Granada’dır.

İslam mimarisinin ulaştığı en güzel örnek olarak kabul edilen El Hamra Sarayı ise, Granada şehrini Endülüs Bölgesinin en çok turist çeken şehri yapmıştır.

İlk Fenikelilerin gelip yerleştiği, Vandalların bölgeye hakim olup her şeyi yakıp yıkmasıyla büyük kayıp yaşamış İspanya, İslamiyeti yaymak için gelen Müslümanların eline geçmesiyle ‘Endülüs Emevi Devleti’ adını almış ve bu dönmede Müslümanlar bilimsel ve kültürel çalışmalarla İspanya’yı önemli ölçüde geliştirmiştir.

Tarihte ilk katarakt ameliyatı burada yapılır, Avrupa’nın ilk konservatuarı burada kurulur. Bu dönem İspanya için İslam dünyasının Rönesans’ı olur. İspanya’nın bu zirve döneminde birçok krallığın saldırılarına karşın ülke teslim olmasa da, Müslümanların kendi aralarındaki anlaşmazlıkları nedeniyle iç savaşlar başlar. 1031’de Kastilya Krallığının saldırılarına karşı güçlü Endülüs devleti yıkılır ve bugünkü İspanya’nın temelleri atılır. Müslümanlardan geriye sadece bir topluluk kalır ve bu topluluk uzun yıllar Granada’da yaşar.

Endülüs’lerin Avrupa’nın bilim ve kültür merkezi yaptığı İspanya, hala bu özellikleriyle ve kaybetmediği güzelliği ile biliyor.

Granada gezilecek yerler

Victoria Meydanı, Kristof Colomb Anıtı, tarihi Valilik Konağı, tarihi Belediye Sarayı, Katedral; şehir merkezinde gezilecek en önemli tarihi yapılar.

Yüksek tarihi binaların ara sokaklarındaki otantik pazarlar, kafeler ve restoranların sırlandığı caddeler; şehrin sosyal dokusuna tanık olmak için keyifle gezilecek yerler.

Gündüz tarihi binaları görüp ara sokaklarda gezindikten sonra, beğendiğiniz bir restoranda oturup İspanyol yemekleri eşliğinde geleneksel içkileri sangria içmenizi tavsiye ederim. Granada sokaklarından yükselen İspanyol ezgileri de bu keyfinizi taçlandıracaktır.

Granada’da görülmesi gereken bir başka yer ise, Sagramonte Çingene Mahallesidir. Dünya Kültür Mirası Listesinde olan Sagramonte’nin doğal mağaralarında Çingene şovu izleyerek harika bir akşam yaşayabilirsiniz.

Gösterişli kostümleriyle Flamenko’nun vurucu müziği eşliğinde tam bir Çingene gecesi sunan dansçılar, yetenekleriyle sizi kendine hayran bırakacaktır. Dans gösterisinin ardından da, Sagramonte sokaklarında gezinip Al Hamra Sarayı’nı karşıdan izleyebilirsiniz.

El Hamra Sarayı

İspanyolca’da Alhambra denilen saray, sahip olduğu tarihi kültürel özellikleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Duvarlarında kırmızı tuğla, damında kırmızı kiremit kullanıldığı için adı ‘kırmızı’ anlamına gelen ‘El Hamra’dan geliyor.

Endülüs Dönemi Devleti Nasriler’in kurucusu Muhammed Bin Ahmer’in isteğiyle 1232 yılında temeli atılan saray, aynı sülaleden gelen birçok hükümdar tarafından geliştirilmiş.

Granada’ya hakim bir tepe üzerine kurulan ve dışarıdan hantal bir görüntüye sahip olan yapı, içerde eşsiz bir güzelliğe sahip. Tamamlanması yüzyılları bulan ve birçok Arap Sultanına ev sahipliği yapmış olan bu saray, dünyada en çok ziyaret anıtlardan birisi. Uzaktan hantal görünüşü, basit bir girişi olan Al Hamra Sarayı, iç içe geçmiş sayısız odaları, avluları, çiçek bahçeleri, fıskiyeli havuzları ve tamamen işlemeden oluşan duvarları ile ancak masallarda görülebilecek bir güzelliğe sahip.

Göz alıcı ışıltısı ile dünyaca ünlü bir şöhrete sahip bu saray, güneşin battığı saatlerde, kızıl gövdesine vuran güneş ışığı ile büyüleyici bir renge bürünür. Asırlık ağaçların, rengarenk çiçeklerin olduğu bahçelerde; havuzlardan akar su sesleri ve kuş cıvıltıları size gerçek üstü bir ortam sunar.

Her ne kadar sarayı internetten bilet alıp bireysel olarak gezebilseniz de böylesine önemli bir yapıyı rehberle gezmenin avantajı bambaşka. Ben Prontotour’un Büyük İspanya gezisine katıldığım için hem bilet işini riske atmadım hem de hayatımda gördüğüm en güzel yapıyı bir rehber eşliğinde tüm detaylarını anlayarak gezme fırsatı yakaladım.

İspanya’da yeme-içme

İspanyollar küçük öğünlerle günde 5 öğün yemek yer. Özellikle öğle yemekleri ve akşam yemekleri için uzun zaman ayırırlar.

Endülüs mutfağı çorbası gazpacho, etli etsiz tercihleriyle atıştırmalık tapaslar, baharatlı sosla hazırlanan patates bravas, İspanyol omleti tortilla; deniz ürünleri, et ve sebzeli çeşidiyle safranlı pilav paella, Katalan atıştırmalığı tomaguet, halka tatlısına benzer çikolata sosuna batırılıp yenilen churros; en lezzetli ve kendi mutfaklarına has yemeklerdir.

İspanya’da sade kahve cafe solo, sütlü kahve cafe amb ilet olarak geçer. Badem gibi bir kuruyemişten yapılan Horchata meşhur tatlı bir içecekleridir. İspanyolların soflarından eksik etmediği meyveli şarap kokteyli Sangria ise ferahlık veren tadı ile hayran olacağınız bir içkidir. Köpüklü şarapları Cava ve Estrella, Mahou, Cruzcampo, Alhambra biraları da ülkeye özgü içkiler arasındadır.

İspanya’da lüks restoranlar ve salaş mekanlar arasında pek fazla fiyatı bulunmamakla birlikte doyurucu bir öğün ortalama 10 – 20 Euro arasında değişiyor.

Granada gibi güney kesimlerde esnaf öğle saatlerinde siesta yapıyor, mekanlar tamamen kapanıyor ya da sadece içecek servisi yapılıyor. Bankalar ise günde sadece 2’ye kadar çalışıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account